Miażdżący upał blisko Europy. 50 stopni na południu. Fala upałów trwała będzie bardzo długo

Lato tej wiosny nie odpuszcza. W wielu miejscach panuje upał, a kolejne dni przyniosą na południowym wschodzie wtargnięcie prawdziwie afrykańskiego żaru. W zasadzie napisać powinienem „arabskiego” żaru, jednak o tym za chwilę.

Upał wdziera się do Europy. Czym jest spowodowana ta sytuacja?

Warunki synoptyczne do napływu gorących mas powietrza są sprzyjające. Na wschodzie rozbudował się wyż, który powoduje napływ mas powietrza z południowego wschodu do Centralnej i Północnej Europy.

Sprzyjająca sytuacja baryczna powoduje, że upał panuje w części Europy
Upał w części Europy. Sprzyjająca sytuacja baryczna

Niż, który przemieszcza się nad Morzem Czarnym „zaciąga” gorące masy powietrza aż znad Półwyspu Arabskiego. Podobnie jak niż znad zachodnich wód Morza Śródziemnego „zaciąga” gorące masy powietrza z północnej Afryki. Wszystko to powoduje, że na z południa do centrum, a nawet na północ Europy wędrują bardzo ciepłe, zasobne w wilgoć masy powietrza.

Upał w wielu regionach Europy. Rozkład mas powietrza na kontynencie
Upał wdziera się do Europy. Rozkład mas powietrza na kontynencie

Podczas gdy na wschód, do centrum i na północ Europy docierają bardzo ciepłe masy powietrza, nad południowo wschodnie krańce kontynentu dotrze powietrze ekstremalnie gorące. I o tym teraz kilka słów.

Ekstremalny upał blisko Europy

Przed mieszkańcami Europy gorące, upalne dni. Blisko Europy pojawi się żar, ponieważ temperatury sięgać będą 48-50 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury pojawią się blisko południowych granic Turcji, gdzie napływa zwrotnikowe powietrze z okolic Półwyspu Arabskiego.

Upał panuje i będzie panował w Europie

Analizując mapy temperatury dla Europy z pewnością warto zwrócić uwagę na Hiszpanię, ponieważ w najbliższych dniach tutaj upał będzie bardzo silny. Praktycznie każdego dnia temperatury na Półwyspie Iberyjskim sięgały będą 34-36 stopni Celsjusza. Sytuacja ta nie zmieni się do końca maja. Dodatkowo w przyszłym tygodniu napływ gorących mas powietrza może się tu umocnić. Na koniec maja w Hiszpanii spodziewamy się temperatur nawet do 38 stopni Celsjusza. Na przełomie miesięcy mieszkańców regionu czeka ochłodzenie. Jednak to odległy termin. Gorąco do końca maja będzie z pewnością w całej wschodniej części kontynentu.

Wysokie temperatury i upał do końca maja na wschodzie kontynentu
Gorąco do końca maja na wschodzie kontynentu

Gorące, upalne powietrze szerokim strumieniem napływało będzie z południowego wschodu na północny zachód. Tym sposobem gorące masy powietrza docierały będą do całej Europy Wschodniej, ale i na północ kontynentu. W wielu regionach Europy pojawiał będzie się upał. Jako ciekawostkę podać mogę, że w najbliższych dniach cieplej będzie w Finlandii, niż w niektórych regionach Francji. Widzimy więc, że lato w naszej części Europy rozgości się w najbliższym czasie na dobre. Przeczytaj również: Pogoda na lato 2024. Gorący i burzowy okres

Bardzo ciepły okres przed nami w Polsce

Od wielu dni w kraju temperatury przypominają bardziej te letnie niż wiosenne. W Polsce pojawiał się już upał i jak się okazuje, końcówka maja oraz przełom miesięcy przyniosą kontynuację letniej, upalnej aury. Rozpoczynający się weekend będzie bardzo ciepły w kraju. W poniedziałek pojawić może się upał.

Upał możliwy w poniedziałek w Polsce
Upał pojawi się w poniedziałek w Polsce

Najcieplej na początku tygodnia będzie w centrum i na wschodzie kraju. Tutaj temperatury zbliżą się do 30 stopni Celsjusza. We wtorek gorące powietrze ze wschodu rozciągnie się po całym kraju. Długi weekend, który rozpoczyna się w czwartek przyniesie delikatne spadki temperatury. Jednak nie spodziewajmy się silnego ochłodzenia. Upał może nie będzie występował przez kilka dni w kraju, jednak na przełomie maja i czerwca nadal wszędzie w Polsce będzie ponad 20 stopni Celsjusza. Na wschodzie nadal czekają nas dni gorące, ponieważ termometry wskazywać będą tu nawet w przyszły weekend ponad 25 stopni Cesljusza.