Pogoda na lato 2024 r. Wiemy, jaki będzie trend w pogodzie na kolejne miesiące. Czy wystąpią silne upały, niszczycielskie burze i noce tropikalne?

Pogoda długoterminowa na całe lato 2024 r. Sprawdzamy, jak wygląda trend w pogodzie na meteorologiczne lato.

Już 1 czerwca 2024 r. rozpocznie się meteorologiczne lato. Sprawdzamy więc, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli numerycznych na okres od czerwca do sierpnia, gdy to trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 trwa meteorologiczne lato. Wygląda na to, że przed nami lato z temperaturą powyżej normy wieloletniej i częstym występowaniem dni gorących oraz upalnych w kraju. Nie zabraknie jednak groźnych burz, ale na ogół aura sprzyjać ma wakacyjnemu wypoczynkowi.

Silne burze i upały w kraju. Szczyt aktywności burzowej od czerwca do sierpnia w Polsce

Meteorologiczne lato trwające od początku czerwca do końca sierpnia zapowiada się z wartościami wyższymi od normy wieloletniej. Temperatura w tym okresie będzie wyższa o średnio 1.5-2.5°C od normy klimatycznej. Często więc w okresie od czerwca do sierpnia będą występować dni gorące z temperaturą przekraczającą 25-29°C. Będą również występować okresami przy napływie mas zwrotnikowych fale upałów i noce tropikalne. Co prawda możliwe są okresy z wartościami poniżej normy wieloletniej, ale generalnie nie będą długotrwałe. Czasem fale upałów i noce tropikalne mogą być wyjątkowo silne i długotrwałe, przerywane tylko okresami silnymi burzami.

Pogoda na lato 2024 r. Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od czerwca do sierpnia 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na lato 2024 r.
Pogoda na lato 2024 r. i wysoka dodatnia anomalia

Niebezpieczna pogoda w kraju latem 2024 r. okresami

Bardzo gorący zapowiada się już pierwszy miesiąc meteorologicznego lata, a więc czerwiec 2024 r. Niewykluczone, że już w pierwszych tygodniach nowej pory roku czekać będzie nas pierwsza w tym roku fala upałów. Warto podkreślić, że dalej czekamy na wystąpienie pierwszego dnia upalnego w Polsce. Przed nami bardzo prawdopodobne, że lato będzie gorące, czasem i upalne w kraju. Najczęściej na termometrach zobaczymy w przedziale od 21-29°C. Lipiec i sierpień również zapowiada się cieplejszy od normy klimatycznej.

Prognoza na lato 2024 r. Wstępna prognoza anomalii ciśnienia na okres od czerwca do sierpnia 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na lato 2024 r. z CFS
Pogoda na lato 2024 r. wskazuje różne scenariusze pod kątem opadów

Rozczarować mogą nas za to prognozy anomalii opadów, bo model klimatyczny CFS wskazuje lato, co może zmartwić rolników i sadowników. Inaczej widzi to model CanSIPS, pokazując miesiące meteorologicznego lata w normie i powyżej normy. Najczęstszym typem opadów miesiącach letnich okażą się burzowe, znacznie rzadziej wielkoskalowe. Na ogół susza w kraju będzie się pogłębiać, co wynikać ma z niedoboru opadów, długiego i silnego usłonecznienia i występowania okresami silniejszego wiatru, który szybko wysusza wierzchniowe warstwy gleby. Gwałtowne incydenty burzowe dadzą się nam we znaki w okresie od czerwca do sierpnia, jednak nie rozwiązując całkowicie problemu suszy.

Pogoda na lato 2024 r. Prognozowana anomalia opadów na okres od czerwca do sierpnia 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na lato 2024 r.
Pogoda długoterminowa pokazuje latem 2024 r. niedobór opadów i pochodzi z CFS

Groźna sytuacja pogodowa w kraju

Prognozy ciśnienia na miesiące letnie nie są zbieżne ze sobą. Model CFS pokazuje nam dominacje ośrodków wysokiego ciśnienia, natomiast CanSIPS rozległego pola niżowego, dzięki czemu mogłoby nie zabraknąć opadów konwekcyjnych i silnych burz m.in na obszarze Polski. Nie wydaje się, aby wszystkie miesiące letnie w całej Polsce charakteryzowały się ujemną anomalią opadów, co nie zmienia faktu, że w kolejnych tygodniach susza może ulec zaostrzeniu i nie rozwiążą nam tego lokalne, nierównomierne i gwałtowne opady burzowe, które prowadzić będą do podtopień i zalań.

Zobacz też: Pogoda na piątek 24 maja 2024. Kolejne burze i wysokie temperatury w połowie kraju

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. według modelu CanSIPS

pogoda długoterminowa na lato 2024 r.
Niedobór opadów według CanSIPS mało prawdopodobny. Będą silne burze

Reasumując, w okresie od czerwca do sierpnia nie zabraknie dni gorących i upalnych w Polsce. Będą zdarzać się okresami silne incydenty burzowe z intensywnymi opadami deszczu, dużą ilością wyładowań i gradobiciami. Niewykluczone są nawet lokalne trąby powietrzne. Burze mogą przyjmować formę termiczną, ale także w zasięgu aktywnych frontów atmosferycznych lepiej zorganizowaną w postaci mezoskalowych układów konwekcyjnych i superkomórek burzowych. Na ogół termometry pokażą od 21-29°C. Czasem doświadczymy silnych i długotrwałych fal upałów, niekorzystnie wpływając na nasze samopoczucie, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. We znaki mogą dać się nam również noce tropikalne.

Pogoda długoterminowa na kolejne miesiące z CanSIPS i anomalia opadów

Czasem fale wysokich temperatur przerywać będą nawałnice burzowe, powodując poważne szkody i stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Opady burzowe mogą miejscami spowodować poważne podtopienia i powodzie błyskawiczne, ale na ogół nie rozwiązujące problemu suszy. W lasach panować może na przeważającym obszarze Polski wysokie i ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe. Na rzekach może często panować niżówka hydrologiczna. Wkrótce podamy nowe informacje.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów według CanSIPS w okresie od czerwca do sierpnia 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

prognoza długoterminowa na lato 2024 r.
Opady w normie i powyżej normy latem 2024 r. według CanSIPS

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com