5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga silny wiatr

Silny wiatr w Polsce

Każdy kto śledzi nasz portal wie, że nadchodzące dni przyniosą duże zmiany w pogodzie. Od dziś w wielu miejscach Polski zrobi się zdecydowanie chłodniej. Ochłodzenie przyniesie potencjalne opady śniegu w górach. W tym wpisie chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z załamaniem pogody. Po okresie bezwietrznej pogody w najbliższych dniach znacznie wzrośnie siła wiatru.

Mocniejszy wiatr już w piątek

Już w piątek strefa silniejszych porywów wiatru przemieszczała będzie się przez Polskę z zachodu na wschód. W godzinach porannych najmocniej wiało będzie na zachodzie kraju. Wiatr w porywach wiał będzie z prędkością 60 km/h. Takie wartości siły wiatru najbardziej prawdopodobne są nad morzem i w górach. W kolejnych godzinach na zachodzie kraju wiatr zacznie się uspokajać, a strefa silniejszych porywów wiatru przeniesie się na wschód Polski.

W drugiej części dnia i wieczorem wiatr w centrum i na wschodzie Polski osiągać może prędkość nawet 60 km/h. Nie są to może niszczące porywy wiatru, jednak jego siła będzie odczuwalna. Piątkowy wiatr nad Polską związany będzie z przechodzeniem chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem do kraju spływać zacznie chłodne powietrze.

Jesienna i wietrzna pogoda w sobotę

Sobota upłynie w większości Polski pod znakiem chłodnej i brzydkiej pogody. Tylko na krańcach wschodnich będzie jeszcze ciepło, ponieważ zalegały tu jeszcze będą ciepłe masy powietrza ze wschodu i południa kontynentu. W Sobotę najmocniej wiało będzie właśnie na wschodzie, gdzie spodziewamy się wiatru w porywach nawet 65 km/h. Mocniej powieje również nad samym morzem. Warto zaznaczyć, że w sobotę nad Polskę południową nasunie się strefa intensywnych opadów. W większości regionów będą to opady deszczu, lecz w Sudetach prawdopodobnie spadnie śnieg.

Opady śniegu w niedziele wystąpić mogą tylko w Tatrach. Na pozostałym obszarze Polski południowej, a także wschodniej i centralnej padał będzie tylko deszcz. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się na granicy dwóch stref zróżnicowanego powietrza. Niedziela przyniesie silniejszy wiatr w pasie od Polski wschodniej przez centrum po północ Polski. Najmocniej wiatr wiał będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie porywy przekraczać mogą 60 km/h.

Podsumowując, weekend w Polsce przyniesie załamanie pogody. Pogorszenie aury postępowało będzie od piątku od zachodu i południowego zachodu Polski. Czeka nas kilka dni z brzydką pogodą i silniejszym wiatrem. Najlepsza pogoda w weekend na północnym wschodzie kraju. O przebiegu zjawisk pogodowych w weekend będziemy informowali na bieżąco. Opady i siłę oraz kierunek wiatru sprawdzić można w naszej zakładce z radarami pogodowymi.