Nie tylko upały na południu. Potężna porcja pyłu z Sahary nad Europą oraz burze

We wczorajszym wpisie pisaliśmy o fali bardzo silnych upałów, które dotykają Europę południową. Upały związane są z bardzo silną adwekcją mas powietrza z północnej Afryki przez Morze Śródziemne do Europy Południowej.

Na południu Europy temperatury dochodzą do prawie 40 stopni powyżej zera. Sytuacja ta trwała będzie jeszcze przez kilka najbliższych dni. Z każdym dniem gorące masy powietrza wypychane zostają w kierunkach wschodnich i już w weekend silny upał ograniczy się wyłącznie do Turcji.

Jednak nie o tym chcieliśmy dziś napisać. Okazuje się, że silny, południowy jet-stream, który niesie upał do Europy, niesie ze sobą również potężne ilości piachu wprost z Sahary.

Na powyższej mapie rozkładu wiatru na wysokości 300 hPa widać doskonale, z jak silnym strumieniem powietrza znad Afryki do Europy mamy do czynienia w obecnym tygodniu.

Piach znad Sahary transportowany będzie przez silny strumień wiatru przede wszystkim na południe Hiszpanii, Francji, do Włoch, czy na Bałkany. W dużo mniejszym stopni pył znad Sahary dotrze na Węgry, do Czech oraz na południe Niemiec i Polski.

Silny jet-stream z południa trwać ma jeszcze kilka najbliższych dni. Mniej więcej do weekendu mieszkańcy Europy Południowej spodziewać się muszą bardzo wysokich temperatur. Również do weekendu do Europy transportowany będzie pył z Sahary.

Dodatkowo organizacja ESTOFEX prognozuje silne burze na południu Europy w czwartek.

Poziom 1 wydano dla północnej Rumunii, północnej Mołdawii i południowej oraz środkowej Ukrainy z powodu silnych podmuchów wiatru i w mniejszym stopniu, dużego gradu.

Poziom 1 został wydany w południowo-wschodniej Francji i północno-zachodnich Włoszech z powodu możliwych ulewnych opadów deszczu i dużego gradu.