Niebezpieczna linia szkwału zbliża się do Polski. Burze mogą spowodować duże szkody w kraju

Linia szkwału przeszła zbliżała się do Polski we wrześniu. Informacje o tej linii szkwału nie są już aktualne. Aktualne informacje o burzach, w tym liniach szkwału znajdziecie tutaj. Z dużą uwagą od wielu godzin obserwujemy sytuacje w obrębie pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia o imieniu „FABIENNE”. W jego obrębie nie tylko występują silny porywy wiatru, ale także burze. Te obserwowane są m.in w osi nacierającego frontu chłodnego, który wypiera cieplejsze powietrze.

Spodziewane położenie niżu na godzinę 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek wraz z układem frontów atmosferycznych

Groźne burze przeszły dziś m.in nad Niemcami, gdzie pojawiła się rozległa linia szkwału z sygnaturą bow echo na radarze. Na stacjach pomiarowych notowano porywy miejscami powyżej 120 km/h.

Groźna burza zbliża się do Polski, może spowodować duże szkody

Znad Czech w stronę Polski zbliża się silna burza. Jej wkroczenie spodziewane jest na w południowej części Górnego Śląska, na wysokości takich miejscowości jak Cieszyn, Jastrzębia Zdrój, jak i też Jawornik oraz Wisła.

Z danych radarowych wynika, że jest to linia szkwału zdolna w dzisiejszych warunkach do generowania niszczących porywów wiatru powyżej 100 km/h.

Następnie burza z linią szkwału znad południowej części Górnego Śląska przemieścić może się nad województwo małopolskie z duża prędkością i w kierunku Podkarpacia. Tutaj linia szkwału nadal może być niebezpieczna.

Miejmy na uwadze, że w dzisiejszych warunkach burze mogą być niebezpieczne, szczególnie z powodu wiatru.

Obszar zagrożony burzami poniżej

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska objęli drugim stopnień zagrożenia południową Polskę, tam gdzie zmierza niebezpieczna formacja liniowa

Położenie i głębokość niżu na godzinę 22 czasu lokalnego

Obraz radarowy ukazujący linię szkwału zbliżającą się od Czech, źródło IMGW-PIB

Detektory wyładowań

O groźnej pogodzie w nocy z niedzieli na poniedziałek pisaliśmy t