Niebezpieczna pogoda w nocy z piątku na sobotę. Wiatr nawet 100 km/h, a nawet burze i oblodzenie w Polsce

Niebezpieczna pogoda w nocy z piątku na sobotę na obszarze Polski. Prędkość wiatru w porywach może sięgnąć nawet 100 km/h. Najgroźniejszych podmuchów wiatru oczekujemy na linii frontu chłodnego, w osi dość mocno zaostrzonej zatoki niżowej. Niewykluczone, że pojawią się nawet burze.

Nad dzielnice nasuwa się aktywny front chłodny, który przyniesie krótkie, lecz intensywne pogorszenie warunków pogodowych. Wystąpią prawdopodobnie burze, a także wiatr kwalifikujący się pierwszy i drugi stopień zagrożenia meteorologicznego w skali trzy stopniowej.

Ostrzeżenia meteorologiczne wystosował już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Niebezpieczna pogoda podczas nadchodzącej nocy w Polsce

Od dłuższego czasu utrzymuje się cyrkulacja strefowa, która w bardzo dużym stopniu wpływa na warunki pogodowe w Polsce. Dlatego też w wielu regionach aura jest zmienna, nie brakuje wahań ciśnienia, temperatury. Nadzwyczaj często przez nasz kraj przechodzą fronty atmosferyczne, które są związane z niżami barycznymi. Noc z 4/5 lutego 2022 r. przyniesie w naszym kraju krótką, lecz intensywną wichurę. Należy dodać, że skala i długość jej trwania będzie mniejsza, niż podczas przechodzenia pod koniec stycznia niżu barycznego o imieniu „NADIA”.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 4.02.2022 r. 18 UTC

Niebezpieczna pogoda w nocy z piątku na sobotę. Wiatr nawet 100 km/h, a nawet burze i oblodzenie w Polsce

Niebezpieczna pogoda jest prognozowana przez wszystkie wiodące modele numeryczne. Zgodnie prognozują one, że podczas nadchodzącej nocy Polski znajdzie się w zasięgu głębokiego atlantyckiego niżu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego otrzymał imię „QUENNA”. Ciepły sektor niżu zamykać będzie przemieszczający się od północnego-zachodu na południowy-wschód front chłodny. Na nizinach porywy wiatru sięgną 70-95 km/h, a punktowo w zachodniej części kraju nawet 100 km/h. Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w osi mocno zaostrzonej zatoki niżowej i przemieszczającego się w obrębie zatoki frontu chłodnego.

Niebezpieczna pogoda. Aktywny i niosący groźne zjawiska pogodowe front chłodny dotrze w pierwszej części nocy związany z atlantyckim, głębokim niżem barycznym

Front o charakterze chłodnym dotrze już w pierwszej części nocy nad dzielnice zachodnie. Następnie z biegiem godzin przemieszczać ma się szybko na wschód. Z prognoz numerycznych wynika, że ciśnienie atmosferyczne z 950 hPa zacznie powoli rosnąć i w drugiej połowie nocy wyniesie około 954-956 hPa w centrum cyklonu. Różnica ciśnienia między północą a południem Polski sięgnie w tym czasie 14-19 hPa.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego wraz z położeniem wyjątkowo głębokiego ośrodka niżowego nad wodami Morza Norweskiego w nocy z piątku na sobotę według prognoz ECMWF

Niebezpieczna pogoda w nocy z piątku na sobotę. Wiatr nawet 100 km/h, a nawet burze i oblodzenie w Polsce

Strefa frontowa ze znaczną prędkością przemieszczać ma się od dzielnic zachodnich na wschód Polski. W zasięgu frontu spodziewane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej. Zdarzyć mogą się nawet burze, mimo że prognozowana jest marginalna chwiejność termodynamiczna. Na linii chłodnego frontu atmosferycznego wypiętrzyć mogą się chmury Cumulonimbus w warunkach istotnie nasilonego poziomego przepływu mas powietrza. Prawdopodobne jest uformowanie się liniowej struktury konwekcyjnej (ang. NCFR).

Największe szkody na zachodzie i miejscami w centrum

Szczególnie silne porywy wiatru są prognozowane na obszarze woj. dolnośląskiego, Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolsce. Groźna pogoda da się również we znaki w woj. łódzkim, Mazowszu i w woj. podlaskim. Znaczna prędkość wiatru kwalifikująca się na pierwszy stopień zagrożenia wystąpi również w rejonie Zatoki Gdańskiej. Czym dalej na wschód, tym wichura tracić ma na intensywności.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 4.02.2022 r. 12Z do 5.02.2022 r. 06 UTC według niemieckiego modelu ICON

Niebezpieczna pogoda w nocy z piątku na sobotę. Wiatr nawet 100 km/h, a nawet burze i oblodzenie w Polsce

W tylnej części zatoki niżu, na skutek osiadania chłodniejszego i cięższego powietrza, prędkość wiatru sięgnąć może 70-90 km/h. Punktowo, szczególnie w zasięgu konwekcji nawet 100 km/h. Największych szkód wiatrowych spodziewamy się na zachodzie oraz gdzieniegdzie w centrum kraju. Z biegiem godzin niebezpieczna pogoda zaznaczać ma się coraz dalej na wschód.

Sytuacja synoptyczna na 5.02.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

 Wiatr nawet 100 km/h, a nawet burze i oblodzenie w Polsce

Niebezpieczna pogoda i przesuwająca się strefa frontu chłodnego na wschód. We wschodniej połowie kraju możliwe oblodzenie dróg i chodników

Noc z piątku na sobotę przyniesie w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach prognozowane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie, zwłaszcza w obszarach podgórskich, opady śniegu. Oczekiwany pokrywy śnieżnej na Pomorzu Wschodnim oraz lokalnie w kotlinach sudeckich do około 5 cm. Lokalnie w drugiej połowie nocy możliwe burze na froncie chłodnym. Natomiast termometry w najchłodniejszej części nocy pokażą od -1°C lokalnie na wschodzie do 2°C na zachodzie; w obszarach podgórskich od -4°C do 0°C. Gdzieniegdzie na wschodzie spadek temperatury poniżej 0°C będzie powodował zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

Z uwagi na duży poziomy gradient ciśnienia po południowej stronie niżu panować ma niebezpieczna pogoda. Wiatr umiarkowany, wzmagający się do dość silnego, w porywach do 90 km/h, lokalnie na zachodzie i w centrum do 100 km/h, południowo-zachodni, skręcający od zachodu na zachodni, a na zachodnim wybrzeżu na północno-zachodni. Lokalnie wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 100 km/h.

Należy również wstępnie wspomnieć o warunkach pogodowych, które panować będą w weekend. W sobotę po przejściu frontu chłodnego napłynie znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne morskie o sporym potencjale chwiejności jak na półrocze chłodne. Dlatego też z powodzeniem w nim tworzyć mają się chmury kłębiaste, które przyniosą opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Poszczególne struktury konwekcyjne wypiętrzą się na tyle wysoko, że wystąpią wyładowania atmosferyczne. Będą jednak na ogół nieliczne i mocno rozproszone. Największe prawdopodobieństwo burz ma być w centrum, częściowo wschodzie i południowym-zachodzie.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE