Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niebezpieczna pogoda w czwartek. Burze gradowe, ulewy do 40 mm i silny upał do 32°C [PROGNOZA BURZOWA]Niebezpieczna pogoda w czwartek. Spodziewane burze gradowe, ulewy do 40 mm, niewykluczony silny upał do 32°C.

Czwartek jest kolejnym dniem w mijającym tygodniu, kiedy to zaznaczy się gorąca, wilgotna i w wielu regionach chwiejna masa powietrza. Pojawi się za to więcej burz względem minionych dni, które będą cechować się dużą lokalnością. Już rano grzmi miejscami na zachodzie. Przepływ mas powietrza nad Polską z uwagi na niewielki gradient baryczny jest dziś słaby, dlatego też pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości. Szacuje się, że w burzach możliwe są opady gradu o średnicy do 2-3,5 cm, miejscami porywy wiatru do 70-75 km/h, jak i też ulewne opady deszczu do 20-40 mm.

Zobacz też: Fala upałów w Polsce zostanie z nami jeszcze długo?

Dziś prognozowana jest przewaga zachmurzenia umiarkowanego i dużego. W wielu regionach możliwe są przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Niewykluczone, że najpierw burze wystąpią w zachodniej, północno zachodniej części Polski, natomiast w godzinach popołudniowych oczekiwane są na krańcach wschodnich oraz południowym zachodzie. Prognozowana akumulacja opadów w czasie popołudniowych burz do 30 mm, natomiast na południu Dolnego Śląska do 35 mm.

W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą maksymalnie od 25°C na północnym zachodzie. Znacznie cieplej, bo do około 30°C w centrum do 32°C na północnym wschodzie. Chłodniej znacznie rejonach podgórskich od 22°C do 26°C, natomiast najniższe wartości nad samym morzem od 20°C do 23°C. Różnica ciśnienia nie okaże się dziś duża. Dlatego też wiatr będzie słaby i umiarkowany, głównie nad morzem okresami porywisty, z kierunków wschodnich. Tylko czasie burz wiatr w porywach do 70-75km/h. Niewykluczone są dziś niewielkie klastry wielokomórkowe, burze pulsacyjne i superkomórki burzowe, których trwałość nie będzie duża.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze dziś nad Polską
Niebezpieczna pogoda miejscami dziś w kraju, niewykluczone gwałtowne burze według IMGW-PIB

Niebezpieczna pogoda. Lokalne burze od pierwszej części dnia, groźna druga połowa czwartku

Już dziś od pierwszej części dnia w pasie Wielkopolski przez Kujawy po rejon Żuław obserwowane są burze o natężeniu słabym i umiarkowanym. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okazują się ulewy do 10-20 mm. Na tym obszarze burze powinny ustać około południowych. Natomiast w godzinach popołudniowych i wieczornych burze zaczną formować się południowym zachodzie oraz krańcach wschodnich Polski. Przewiduje się, że w tych regionach zjawiska burzowe okażą się znacznie intensywniejsze. Szacuje się, że wysokość opadów burzowych może sięgać 30 mm, punktowo do 35 mm, natomiast w Sudetach do 40 mm. Niewykluczone są też opady gradu do 2-3,5 cm, największy z superkomórek burzowych i wiatr do 75 km/h. Zalecamy śledzić burze na radarach i detektorach online.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

niebezpieczna pogoda i silne burze w kraju
Niebezpieczna pogoda według ESSL miejscami w Europie

Podczas najbliższej nocy miejscami będzie niebezpieczna pogoda. Burze możliwe są głównie w pierwszej połowie nocy. Najgroźniejsze burze prognozujemy na południowym zachodzie i wschodzie Polski. Szacuje się, że wysokość opadów burzowych na tym obszarze wyniesie do 15-20 mm, gdzieniegdzie opad gradu do 2-3 cm, zwłaszcza początkowo oraz porywy wiatru do 60-65 km/h. Jeśli poza tym obszarem pojawią się burze, to będą one znacznie słabsze z akumulacją opadów do 10 mm i wiatrem do 55 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze i niebezpieczna pogoda w Polsce
Niebezpieczna pogoda w kraju możliwa w pierwszej części nocy

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz