Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszcząca wichura już nadciąga do Polski. Prędkość wiatru sięgnie 100 km/h. Będzie załamanie pogody i burze, potem mróz oraz śniegNiebezpieczna wichura nadciąga do Polski. Prędkość wiatru na nizinach może miejscami sięgnąć do 100 km/h. Dodatkowo modele prognozują istotne załamanie pogody i burze. Wiatr poczyni duże szkody.

Groźna wichura nadciąga do Polski

Od kilku dni uważnie obserwujemy kolejne prognozy modeli numerycznych. Wynika z nich, że przed nami najsilniejsza wichura tej jesieni na nizinach i wyżynach. Przepływ zwiększy się nad Polską nie tylko z uwagi na duży gradient baryczny, ale także obecność prądu strumieniowego, który nasunie się w najbliższych dniach. Niewykluczone, że niebezpieczna wichura wystąpi nie tylko z gradientu, ale również z powodu wystąpienia konwekcji na chłodnym froncie i za frontem. Koniec tygodnia przyniesie nadejście lekkiej zimy termicznej do całego kraju.

Prognozy numeryczne zakładają, że porywy wiatru sięgną do 70-90 km/h, a punktowo w przypadku rozwinięcia się linii szkwału na chłodnym froncie do 100 km/h. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wydadzą ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Silny wiatr będzie łamał drzewa, odcinał prąd i uszkadzał dachy. Z tego powodu strażacy i energetycy mogą mieć pełne ręce pracy.

Nie ulega już wątpliwości, że 23-24 listopada 2023 r. przyniesie w całym kraju wichurę, która spowodować może duże szkody materialne. Silne załamanie pogody i niebezpieczną wichurę ściągnie do Polski ośrodek niżowy z rodowodem atlantyckim oraz wtórny niż, jaki przejdzie nad Półwyspem Fennoskandzkim, następnie docierając nad państwa bałtyckie.

Najnowsze prognozy numeryczne zakładają, że ciśnienie w centrum niżu barycznego spadnie do około 969 hPa. Nad Polską pomiędzy północnym – wschodem a południowym – zachodem utworzy się bardzo duży gradient baryczny, który przekroczy nawet 22-23 hPa.

Prognoza głębokości i położenia niżu na 24 listopada 2023, 00Z dla Europy oraz obszarów przyległych według ECMWF

silna wichura w Polsce
Głęboki niż nad państwa bałtyckimi, potem pójdzie nad Rosję.

Dynamiczna i niżowa pogoda. Możliwe wichury i burze

Silny wiatr wynikać ma nie tylko z dużej różnicy ciśnienia na niewielkim obszarze, ale także obecności prądu strumieniowego nad Polską, który nasili przepływ w całym pionowym profilu troposfery. Prędkość wiatru wyraźnie wzrośnie z uwagi na bliskość wtórnego ośrodka niżowego. Wygląda więc na to, że groźna wichura zbliża się wielkimi krokami do naszego kraju.

Prognoza położenia prądu strumieniowego i prędkości w węzłach na wysokości 300 hPa dla Europy i obszarów przyległych

prąd strumieniowy nad Polską
Prąd strumieniowy nad Polską i silny wiatr

Wiatr będzie stanowił zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia

Początek wichury jest prognozowany na drugą część nocy ze środy na czwartek, gdy to prędkość wiatru zacznie wyraźnie rosnąć w północnej części naszego kraju. Do rana wichura występować ma głównie w pasie północnej połowy Polski. W czwartek, tj. 23 listopada 2023 r. coraz większy obszar Polski obejmowany ma być wiatrem o skali wichury. Warto dodać, że na Bałtyku wystąpi silny sztorm. Największe szkody wiatrowe są prognozowane w pasie dzielnic północnych oraz na Morzu Bałtyckim. Silny wiatr może utrudnić żeglugę na Bałtyku. Również w głębi kraju powieje do 70-90 km/h, a w przypadku potencjalnej linii szkwału na chłodnym froncie do około 100 km/h.

Zobacz też: Niż przyniesie wichurę do 100 km/h, a nawet burze

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w kraju
Wichura zacznie nasilać się w drugiej części nocy ze środy na czwartek

Istotnie nasilona prędkość wiatru, które w wielu regionach przekroczy próg wichury będzie odczuwalna w czwartek i nocy z czwartku na piątek. Jeszcze piątek zapowiada się z silnym wiatrem w wielu regionach naszego kraju, jednak późnym popołudniem i wieczorem zacznie słabnąć, nie stanowiąc już istotnego zagrożenia. Nieuchronnie więc do Polski zbliża się silne załamanie pogody i groźna wichura. Poczynić może ona duże straty materialne, przerwy w dostawach prądu, jak i też może uszkadzać dachy i budynki. W kolejnych dniach będziemy publikować kolejne prognozy, w których wskażemy, gdzie wiatr poczyni największe zniszczenia.

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w Polsce
Wichura w Polsce. Groźna aura

Prognozowane maksymalne porywy wiatru do 25 listopada 2023, 21 UTC według modelu GFS dla Polski

wichura i groźna pogoda w Polsce
Wichura pojawi się w Polsce i poczyni szkody.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz