Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niebezpieczne burze uderzą we wtorek. Grad do 3-4 cm, wiatr 90-100 km/h, nawalne opady powodujące podtopienia nad PolskąNiebezpieczne burze wystąpią dziś nad Polską. Średnica gradzin sięgnąć może do około 3-4 cm, lokalnie wiatr w porywach do 90-100 km/h, prawdopodobne nawalne opady burzowe powodujące podtopienia.

Niebezpieczne burze we wtorek nad krajem

We wtorek aura w Polsce kształtowana jest przez układ niżowy znad Skandynawii ze strefą pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie kraju. Zaznaczy się jeszcze linia zbieżności wiatru, jak i też strefa drugorzędnego frontu chodnego na północy. W pierwszej części dnia z południowego zachodu płynąć ma nad południowo-wschodnią część kraju masa znacznie cieplejsza i wilgotniejsza. Potem z zachodu i w ciągu nocy z północnego-zachodu. Następnie ma docierać do Polski coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnego o równowadze chwiejnej. 

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni. Ochłodzenie, ale wiemy kiedy wróci upał

Prognozy numeryczne wyliczają dziś zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze Polski. Możliwe są przelotne opady deszczu, a szczególnie na południu miejscami również burze. Możliwa wysokość opadów w zasięgu burz od 15 mm do 20 mm. Ponadto na krańcach południowych do 40-50 mm, miejscami grad do 3-4 cm. W najcieplejszym momencie dnia we wtorek północy i północnym zachodzie oraz w rejonach podgórskich od 19°C do 24°C, natomiast na pozostałym obszarze od 25°C do 29°C. Wiatr okaże się umiarkowany, nad morzem dość silny, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni. W burzach i w Karpatach porywy wiatru do 70-90 km/h. Punktowo w zasięgu superkomórek burzowych do 100 km/h, w Sudetach do 60 km/h.

Prognoza burzowa na okres od 25.07.2023 r. do 26.07.2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

niebezpieczne burze dziś na południowym wschodzie Polski
Niebezpieczne burze dziś na południowym wschodzie

Superkomórki burzowe mogą przynieść duży grad, istnieje pewne niewielkie prawdopodobieństwo lokalnego tornada

Ośrodki burzowe o znacznej intensywności są prognozowane dziś głównie na południu i wschodzie kraju ze względu na obecność strefy frontowej i linii zbieżności wiatru. Początkowo słabe burze prawdopodobne są także na Pomorzu, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej. Przeważnie w pasie dzielnic południowych prognozowane są burze z opadami deszczu od 15 mm do 20 mm, gdzieniegdzie do 30 mm i porywami wiatru do 75-90 km/h. Lokalnie grad, gdzieniegdzie duży do 3-4 cm, zwłaszcza w obrębie superkomórek burzowych. Przewiduje się, że szczególnie na Podkarpaciu prognozowane są opady deszczu w burzach do 40 mm. Jednak gdzieniegdzie do 50 mm oraz ze względu na sytuacje kinematyczną porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad, istnieje niskie prawdopodobieństwo utworzenia się 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych na Podkarpaciu i południu Małopolski.

Niebezpieczne burze we wtorek. Prognoza burzowa od IMGW-PIB dla Polski

niebezpieczne burze dziś nad Polską
Niebezpieczne burze we wtorek nad Polską. Szczególnie na południowym-wschodzie

Prognozuje się, że burze możliwe są na południu i na wschodzie kraju w nocy z wtorku na środę. Jednak na południu mają przeważnie burze wbudowane w większe strefy opadów wielkoskalowych związanych z obecnością pofalowanego frontu. Modele prognozują wysokość opadów do około 15-20 mm, jednak w Sudetach i na południowym wschodzie do 30 mm. Ponadto możliwe są porywy wiatru do 70-85 km/h, najsilniejsze w pierwszej części nocy. Śledź na bieżąco radary i detektory wyładowań online.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

dynamiczna i niżowa pogoda w Polsce
Gwałtowne burze ustąpią pod wieczór w Polsce, jednak lokalnie mogą być wbudowane w nocy podczas przechodzenia opadów jednostajnych

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Ci nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz