Niebezpieczne burze i upał pojawią się już dziś w Polsce. Wiatr w porywach przekroczy 115 km/h, spadnie grad powyżej 5 cm, opady burzowe do 60 mm

Niebezpieczne burze w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę. IMGW-PIB wydało ostrzeżenia 3-stopnia przed burzami.

W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą dziś od około 24°C północy i północnym wschodzie, cieplej, bo do około 28°C w centrum, natomiast do 32°C miejscami na zachodzie i południu. Niższe wartości nad morzem, gdzie termometry pokażą około 20°C.

Dziś w godzinach późno popołudniowych i wieczornych nad Polską pojawią się intensywne burze, które miejscami powodować będą poważne szkody. Spodziewane są porywy wiatru przekraczające 100-115 km/h, ponadto wystąpią opady gradu o średnicy ponad 5 cm. Co więcej, prognozowane są opady burzowe przekraczające 40-60 mm/mkw, co może w konsekwencji prowadzić do podtopień. Sprawdzamy więc specjalnie dla Was, gdzie pojawią się intensywne burze.

Silne burze nad Polską i obszarami przyległymi dziś i w nocy z piątku na sobotę

Fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, mapy: IMGW-PIB, essl.org

Gwałtowne burze dziś nad Polską

Przewidujemy, że dziś w godzinach późno popołudniowych, a w większym stopniu wieczornych nad Polską pojawią się intensywne zjawiska burzowe. Na skalę synoptyczną rozwojowi burz sprzyjać ma bliskość niżu znad Niemiec. Do kraju napływać będzie po krótkiej przerwie ponownie powietrze pochodzenia zwrotnikowego o dużej zawartości pary wodnej. Prognozujemy, że najpierw burze pojawią się na południowym zachodzie naszego kraju. W początkowej fazie rozwoju burz spodziewamy się powstania kilku silnych ośrodków superkomórkowych. Trajektoria przemieszczania się burz będzie przebiegać na wschód, północny wschód. Z biegiem godzin szybko przekształcić mogą się w zorganizowany system burzowy, który może przybrać formę MCS z bow echo. Wówczas porywy wiatru sięgać mogą do 100-130 km/h, powodując duże szkody. Co więcej, w godzinach późno wieczornych i w pierwszej części nocy na południowym zachodzie możliwe są lokalne trąby powietrzne, chociaż ryzyko ich wystąpienia nie jest wyższe niż 15-30%.

Prognoza sytuacji barycznej na 21.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Niż z układem frontów namiesza w pogodzie. Niebezpieczne burze przyniosą miejscami silne załamanie pogody

Dziś przeważający obszar Polski dostawać będzie się w zasięg rozwijającego się ośrodka niskiego ciśnienia z centrum w rejonie Niemiec. Wcześniej wpływ na pogodę będzie miał początkowo wyż rozciągający się w pasie od Morza Bałtyckiego aż po Morze Czarne. Jednak w drugiej części dnia od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niskiego ciśnienia. Z południowego zachodu za frontem ciepłym coraz szerszym strumieniem zacznie napływać gorące, wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Charakteryzować ma się one dużą chwiejnością termodynamiczną, sprzyjając utworzeniu się silnych burz w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Nasilony przepływ mas powietrza przełoży się na podwyższone pionowe uskoki wiatru, co w konsekwencji ma sprzyjać dobrze zorganizowanej konwekcji. Nad krajem pojawić mogą się 1-2 układy wielokomórkowe z potencjalnie wbudowanymi superkomórkami i formą liniową z sygnaturą bow echo na radarach. W początkowej fazie będą to izolowane superkomórki burzowe, szybko łączące się w system burzowy.

Niebezpieczne burze nad Polską

groźne burze nad Polską
Groźne burze i obowiązujacy 3-stopień alertu od IMGW-PIB

Prognoza zasięgu oraz intensywności zjawisk burzowych w ciągu najbliższych 24 godzin według ESSL

groźne burzze nad Polską

Niebezpieczne burze w kraju prognozowane zwłaszcza wieczorem i w nocy

Prognoza burzowa organizacji ESTOFEX, w której obowiązuje najwyższy 3-stopień zagrożenia przed silnymi burzami na południowym zachodzie i częściowo zachodzie Polski

silne burze w kraju
Silne burze i 3 stopień alertu ESTOFEX. Niebezpieczne burze spowodują szkody

Niebezpieczne burze i najwyższe alerty 3-stopnia przed burzami dla części kraju

W nocy z piątku na sobotę pogodę kształtować będzie ośrodek niżowy wędrujący znad Danii w kierunku Bałtyku wraz z układem frontów atmosferycznych. Niż ten wykształci swój własny system frontów atmosferycznych. Początkowo przeważający obszar naszego kraju znajdzie się jeszcze w bardzo ciepłym, wilgotnym i chwiejnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Jednak od zachodu zacznie stopniowo napływać chłodniejsze polarnomorskie w tylnej części niżu. Mimo godzin wieczornych i nocnych masa ta charakteryzować ma się sporą niestabilności, co w korelacji z nasilonymi uskokami prędkościowymi i kierunkowymi sprzyjać ma tworzeniu się gwałtownych burz.

Prognoza sytuacji barycznej na 22.06.2024, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Silne burze nad Polską i krajami przyległymi

Intensywna konwekcja nad krajem i możliwe groźne gradobicia i bow echo z silnym, niszczącym wiatrem

W nocy podczas burz możliwe są porywy wiatru do około 80-130 km/h, a miejscami padać może duży grad o średnicy 3-6 cm. Istnieje ryzyko powstania 1-2 trąb mezocyklonicznych, szczególnie w obrębie superkomórek burzowych. Inicjacja burz będzie zależna od prędkości przemieszczania zatoki niżowej, dlatego niewykluczona jest aktualizacja prognozy konwekcyjnej. Miejscami burze mogą wyrządzać poważne szkody wiatrowe, gradowe, ale także od intensywnych opadów deszczu. Przewidujemy, że burze utrzymają się przez całą noc i będą przemieszczać się na wschód, północny wschód. W drugiej połowie nocy stopniowo spadać ma aktywność i intensywność zjawisk towarzyszących burzom. Miejscami grzmieć może do rana, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

Polecamy: Pogoda na lipiec 2024 r. Prognozy rozczarują Polaków. Będą fale upałów powyżej 30°C, niszczące burze i noce tropikalne

Prognoza burzowa na noc z 21/22 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze nad Polską
Groźna pogoda w nocy i możliwość zjawisk konwekcyjnych przez całą noc. Niebezpieczne burze w kraju (IMGW-PIB)

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, estofex.org, IMGW-PIB