Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2024 r. Znamy najnowszy trend pochodzący z modeli europejskich i amerykańskich.
Prognoza pogody na lipiec 2024 r. dla Polski
Już niedługo rozpocznie się drugi miesiąc meteorologicznego lata. Warto więc prześledzić najnowsze prognozy modeli sezonowych na ten ważny okres wakacyjny dla Polaków. Wiele osób w tym czasie będzie chciało wypocząć nad morze oraz w górach, jak i też nad jeziorami. Sprawdzimy więc jakie warunki pogodowe wstępnie pokazują nam modele europejskie i amerykańskie.
W lipcu wielu Polaków planuje wypoczynek i urlop. Trwający okres urlopowy i wakacyjny będzie sprzyjał wyjazdom w różne zakątki naszego kraju. Specjalnie dla Was zerkniemy na najnowsze odsłony modeli europejskich i amerykańskich, aby wskazać możliwy trend warunków pogodowych.
Czerwiec finalnie zapisze się jako ciepły ze średnią anomalią temperatury w okolicach 1.5°C. Zgodnie z naszymi przewidywaniami pierwsze dni upalne pojawiły się na stacjach IMGW-PIB wyjątkowo późno, bo dopiero w drugiej połowie czerwca. W środę najcieplej było w Tarnowie, gdzie odnotowano 32.9°C, natomiast najchłodniej w Ustce za frontem chłodnym, gdzie zmierzono maksymalnie 16.4°C. Dzień upalny odnotowano na południu, centrum i wschodzie. Dynamiczny front poprzedzony linią zbieżności wiatru przyniósł dwie groźne strefy burzowe. W czwartek znajdujemy się już w rześkim i chłodnym oraz stabilnym powietrzu polarnomorskim. Wygląda na to, że gwałtowne burze wrócą w piątek oraz weekend wraz ze zmianą cyrkulacji barycznej. Jeszcze niejednokrotnie poczujemy wpływ mas zwrotnikowych w mijającym miesiącu.
Burzowo i upalnie w lipcu. Pogoda będzie okresami niebezpieczna dla zdrowia i życia Polaków
Lipiec zapowiada się kolejnym miesiącem z temperaturą wyższą od normy klimatycznej. Możemy spodziewać się większej ilości dni gorących oraz upalnych w naszej części Europy, co spowodowane będzie napływem gorących i wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego ciepłego i zwrotnikowego z południa i południowego zachodu. Wysoka temperatura i okresowo występująca duża wilgotność powietrza sprzyjać ma tworzeniu się gwałtownych burz, które skutkować mogą poważnymi szkodami. Oprócz tego konieczne będzie picie dużej ilości wody oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach z uwagi, że będzie duszno i parno przy napływach masy zwrotnikowej o różnej zawartości pary wodnej.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na lipiec 2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Najnowsza prognoza modelu klimatycznego CFSv2 zakłada, że lipiec 2024 r. powinien charakteryzować się temperaturą wyższą o 1-2.5°C od normy wieloletniej. Najchłodniej będzie nad morzem, gdzie najmniej będzie dni gorących oraz upalnych. Mamy ponad 70-90% prawdopodobieństwo wystąpienia miesiąca z temperaturą wyższą od normy klimatycznej, na co wskazują nam predykcje pochodzące z europejskiego modelu ECMWF. Najwięcej dni gorących i upalnych zdarzy się na południu, zachodzie, centrum i wschodzie kraju, nieco mniej na północy i północnym wschodzie. Wzdłuż gmin nadmorskich temperatura okresami będzie niższa, co wynikać ma z oddziaływania bryzy morskiej.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na lipiec 2024 r. według predykcji pochodzącej z modelu ECMWF

Pogoda na lipiec 2024 r. Prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury powyżej normy wieloletniej dla Europy według ECMWF

Pogoda na lipiec 2024 r. zaskakuje dla Polski
Lipiec zapowiada się więc kolejnym miesiącem w tym roku, który charakteryzować będzie się temperaturą wyższą od normy wieloletniej względem lat 1991-2020 r. Można przyjąć, że przez większość czasu średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla lata termicznego. Najczęściej na termometrach zobaczymy w przedziale od około 21°C do 27°C, ale czasem mogą się zdarzyć dni upalne i fale upałów z temperaturą powyżej 32-34°C przy dużej wilgotności powietrza. Okresy chłodu mogą mieć miejsce, lecz nie powinny być długotrwałe. W czasie wymiany mas powietrza pojawią się głównie burze w formie nawałnic. Co warto podkreślić, że w lipcu powinno wystąpić więcej nocy tropikalnych niż w czerwcu na obszarze Polski.
Prognozowana wstępnie średnia anomalia ciśnienia na lipiec 2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Dominującym typem opadów będą opady konwekcyjne, a więc na ogół burzowe i nierównomierne oraz gwałtowne. Konwekcyjny charakter opadów jest typem dominującym w półroczu ciepłym, co jest trudne do prognozowania przez modele numeryczne nawet w krótkim horyzoncie czasowym. Dlatego wysoce rekomendowanym sposobem ich predykcji są metody nowcastingowe. Okresom z temperaturą wyższą od normy wieloletniej będą często towarzyszyć silne burze z gradem oraz podtopieniami. Sporadycznie trafią się dni z temperaturą niższą od normy wieloletniej, ale na ogół temperatura będzie charakteryzować się wartościami wyższymi od normy z lat 1991-2020 r. Na ogół miesiąc ten zapisze się w kraju jako normalny opadowo, ale gdzieniegdzie w kraju przekroczone zostaną miesięczne sumy opadowe. Będą też miejsca z wartościami opadów niższymi niż wynosi norma opadowa dla lipca, co wynikać ma w głównej mierze ze specyfiki opadów konwekcyjnych i burz.
Prognozowana wstępnie anomalia opadów na lipiec 2024 r. na podstawie modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Gorąco, wilgotno i często burzowo
Rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami sprzyjać ma częstemu napływowi gorących i wilgotnych mas powietrza z południa. Często powietrze wykazywać będzie się niestabilnością. Przewidujemy rozwój na ogół silnych burz wewnątrzmasowych, ale okresami pojawią się też silne burze frontowe oraz w zasięgu przedfrontowych stref konwergencji wiatru. Przez większość czasu na wschodzie Europy znajdować ma się wyż, natomiast na południu i zachodzie lokować będą się ośrodki niskiego ciśnienia, sprzyjając napływowi ciepłych, gorących i okresowo chwiejnych mas powietrza do Polski. Możemy spodziewać się także dobrze zorganizowanych systemów burzowych i superkomórek burzowych. Zalania, gradobicia, poważne szkody wiatrowe, a nawet lokalne trąby powietrzne nie powinny być rzadkością. Aktywność burzowa w lipcu może być wyższa niż w czerwcu na obszarze Polski, co wynikać ma z częstego zalegania chwiejnych mas powietrza.

Będą również się zdarzać dni pogodne i stabilne oraz upalne, lecz nie powinno być ich dużo. Częściej towarzyszyć mają nam dynamiczne i groźne warunki pogodowe. Dlatego, zmuszając nas do śledzenia prognoz i ostrzeżeń oraz radarów i detektorów wyładowań atmosferycznych. Duża wilgotność powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza prowadzić będzie więc do występowania gwałtownych burz, ale także uciążliwego uczucia parności. Warunki pogodowe niejednokrotnie będą stanowić zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, ECMWF
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC