Niebezpieczne burze w piątek nad Polską. Grad powyżej 4 cm, porywy wiatru do 95 km/h. Wiemy, gdzie pogoda stanowić będzie duże zagrożenie [MAPY]

Niebezpieczne burze dziś w kraju. Znamy rejony, gdzie pogoda okaże się szczególnie niebezpieczna.

W piątek Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania rozległego układu niżowego obejmującego znaczny obszar Europy Zachodniej. Nad dzielnice zachodnie wkraczać zacznie pofalowany front atmosferyczny. Na ogół dominować będzie pochmurna aura wraz z opadami deszczu, głównie w zachodniej i południowej części kraju. Towarzyszyć im będą przeważnie rozproszone, lecz gwałtowne zjawiska burzowe, lokalnie z gradem, silniejszymi porywami wiatru i intensywniejszym deszczem. Możliwe są szkody wiatrowe, gradowe, jak i też od opadów atmosferycznych.

Sytuacja baryczna na 31.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Niebezpieczna pogoda w piątek nad krajem. Silne burze prognozowane

Niebezpieczna pogoda dziś w kraju

Dziś prognozowane są intensywne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego. Dominować mają izolowane burze, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Istnieje duże ryzyko utworzenia się lokalnych, lecz gwałtownych superkomórek burzowych. Na skalę synoptyczną wspomaganie rozwoju burz zapewni bliskość ośrodka niskiego ciśnienia. Pierwsze burze mogą zacząć tworzyć się już od godzin około południowych. Przewiduje się szczyt aktywności burzowej pomiędzy 14 a 20 w piątek. Najpóźniej burze zaczną zanikać w godzinach wieczornych i nocnych.

Prognoza burzowa na 31 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

IMGW-PIB i groźne burze
Silne burze w piątek nad krajem (IMGW-PIB)

Dziś głównym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, które spowodować mają akumulacje deszczu do 30-50 mm, a punktowo powyżej 60 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Szacuje się, że pojawią się również opady gradu o średnicy do 2-4 cm, ale w przypadku niektórych silnych superkomórek burzowych nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy powyżej 5 cm. Porywy wiatru w burzach dochodzić mają do 70-90 km/h, ale punktowo sięgną 95 km/h. Istnieje ryzyko utworzenia się lejów kondensacyjnych, a nawet miejscowych trąb powietrznych z najsilniejszych ośrodków burzowych. Ryzyko ich wystąpienia jest jednak względnie niskie.

Prognoza burzowa na 31 maja / 1 czerwca 2024 r. według IMGW-PIB dla Polski

niebezpieczne burze 31 maja 2024/1 czerwca 2024 r.
Niebezpieczne burze dziś w kraju według IMGW-PIB, utrzymają się głównie w pierwszej połowie nocy

Groźna pogoda w Polsce

Znajdujemy się dziś zasadniczo w rozległym polu niskiego ciśnienia. Od zachodu zbliża się pofalowany front atmosferyczny, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru. Nad dzielnice zachodnie wkroczy w piątek front chłodny z płytkim niżem, sprzyjając rozwojowi intensywnych burz. Niewykluczone, że burze o znacznej intensywności utrzymają się w pierwszej połowie nocy z piątku na sobotę. Chwiejność termodynamiczna dochodzić ma do 1000-1600 J/kg, jednak w pionowym profilu troposfery przepływ powietrza okaże się słaby, dlatego nie przewiduje się dużych wartości pionowego ścinania wiatru oraz silnej skrętności wiatru w warstwach 0-1 km i 0-3 km. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się burz o dużej intensywności opadów oraz wysokiej aktywności elektrycznej. Na południu kraju szczególnie prognozowane są obfite opady atmosferyczne, na obszarach górskich i podgórskich ważną rolę odegrać może orografia terenu, wymuszając silną rozbudowę pionową chmur Cb.

Niebezpieczne burze piątek oraz w weekend nad Polską

Polecamy: Upał w czerwcu będzie potężny. 40-42 stopnie na południu Europy. Fala upałów potrwa wiele dni

Silne burze w kraju. Niebezpieczne gradobicia, zalania i silne podmuchy wiatru

Na tym obszarze spaść może powyżej 50 mm, prowadząc do dużych szkód w postaci zalań, podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Zaznaczające się deficyty wilgotności w środkowej troposferze sprzyjać mogą występowaniu silnych downburstów z wiatrem powyżej 85-90 km/h, ale także gwałtownych stref odpływu chłodnego powietrza w pewnej odległości od macierzystych komórek burzowych. Niewykluczone są dziś lokalne superkomórki burzowe, ale także liniowe formacje konwekcyjne. Z burz padać ma także duży grad o średnicy przekraczającej 3-4 cm, szczególnie typu superkomórkowego.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

silne burze w kraju i Europie
Silne burze w piątek nad Polską według ESSL

W pierwszej połowie nocy najsilniejsze burze mogą występować na południu i zachodzie naszego kraju, gdzie zaznaczy się wpływ stref zbieżności wiatru i frontu pofalowanego. Od drugiej połowy nocy większość burz straci na aktywności i zaniknie. Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić dane radarowe online.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB