Niebezpieczne burze przejdą w nocy przez Polskę. Wiatr nawet 130 km/h, grad 5 cm

W nocy burze będą występować na obszarze całego kraju. Opady burzowe będą sięgać miejscami do 40 mm, a porywy podczas burz do 110 km/h. Lokalnie wystąpią również opady gradu do 2 cm średnicy (obszary 1 i 2). Najgroźniejsze zjawiska towarzyszące głębokiej konwekcji wystąpią na Pomorzu, w Wielkopolsce i Kujawach (obszar 3). Na tym obszarze możliwe są silne ulewy (suma opadów do 60 mm), opady gradu do 5 cm średnicy oraz porywy wiatru do 130 km/h – informuje IMGW-PIB

Mapka z prognozą na dzień (Mateusz Barczyk)

Mapka z prognozą na noc (Witold Wiążewski)

W nocy nad Polską, z zachodu na wschód, będzie przemieszczać się ciepły wycinek, z linią zbieżności. Front chłodny z zachodu przemieści się do centrum kraju. Przed frontem z południa będzie napływać ciepłe i wilgotne, bardzo niestabilne powietrze, za frontem z zachodu chłodniejsze polarne morskie – opisuje sytuacje Witold Wiążewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

W nocy warunki termodynamiczne będą sprzyjać podtrzymywaniu i rozwojowi głębokiej konwekcji. Konwekcja przyjmie formę struktur wielokomórkowych z wbudowanymi liniami szkwałowymi, miejscami z wbudowanymi superkomórkami. Możliwe jest powstanie w środkowej, północnej i północno-zachodniej części kraju mezoskalowego systemu konwekcyjnego – poinformowało w swojej prognozie IMGW-PIB.


Napływająca przed falującym frontem chłodnym masa powietrza będzie zasobna w wilgoć. Największe nagromadzenie pary wodnej wystąpi w strefie frontu oraz linii zbieżności (na niskich poziomach stosunek zmieszania do 15 g/kg). Troposfera będzie miejscami bardzo niestabilna (MUCAPE do 2000 J/kg, lokalnie około 3500 J/kg, pionowy gradient temperatury powyżej warstwy granicznej do 0,8°C/100 m, a Lifted Index przeważnie około -6°C). Będą duże zasoby pary wodnej dlatego ulewy towarzyszące burzom mogą przynieść sumę opadów do 40 mm, lokalnie (obszar 3) do 60 mm (całkowity zapas wody w kolumnie powietrza wyniesie około 35 mm, w strefie frontu chłodnego i linii zbieżności nawet do 50 mm). Podtrzymywaniu i inicjowaniu głębokiej konwekcji będzie sprzyjać unoszenie powietrza w strefie linii zbieżności i frontu atmosferycznego. (Prognozowana wyraźna strefa konwergencji na dolnych poziomach i odpowiadające jej duże prędkości pionowe w środkowej troposferze oraz strefa dywergencji w górnej troposferze). Prognozowane silne prądy pionowe świadczą o możliwości opadu gradu do 5 cm średnicy. Wyraźny południowy strumień w środkowej troposferze bezpośrednio przed strefą frontu chłodnego oraz znaczne wartości ścinania w strefie samego frontu będą sprzyjać powstaniu zjawisk nawałnicowych. Porywy wiatru mogą dochodzić do 110 km/h, a na Pomorzu, w Wielkopolsce i Kujawach (obszar 3) nawet do na 130 km/h. Duże prognozowane wartości kierunkowego ścinania wiatru na Kujawach i wschodnim Pomorzu będą sprzyjać powstawaniu superkomórek, należy brać pod uwagę możliwość utworzenia się na tym obszarze trąb powietrznych (SHR 0-3km do 350 m^2/s^2, SHR 0-1km do około 300 m^2/s^2) – ostrzega Witold Wiążewski z IMGW-PIB.

Prognoza ESTOFEX na dzis

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

3 komentarze do “Niebezpieczne burze przejdą w nocy przez Polskę. Wiatr nawet 130 km/h, grad 5 cm”

  1. Postanowiłem zebrać w jedno miejsce wszystkie miniaturki (takie widoczne przy przewijaniu strony) mapek PŁB, gdzie wydany został minimum 2 stopień ostrzeżenia. Następnie przypisać im daty. I spojrzeć na całokształt. Co widzimy?

    20.05.2019
    06.06.2019
    10.06.2019
    11.06.2019
    12.06.2019
    13.06.2019
    15.06.2019

    Od 10go do 13go czerwca mamy ciąg burzowy z wydawanymi dwójkami, z czego 13go została wydana nawet trójka. Jeden dzień przerwy i dzisiaj (15go) znów mamy wydaną dwójkę. Czy taki „czerwony” czerwiec już kiedyś występował?

  2. Założę się że występował. Ale nie było tak powszechnego dostępu do informacji. Nikt nie wiedział, prócz „zainteresowanych” rejonów kraju.
    Dziś, każdy może usiąść przed „burzowo.info” lub innymi radarami i śledzić z niewielkim opóźnieniem ( to chyba 5 sekund) gdzie strzeliło

Dodaj komentarz