Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niebezpieczne wichury mogą uderzyć w Polskę. Prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Prawdopodobne przerwy w dostawach prądu i burzeNiebezpieczne wichury mogą pojawić się w naszej części Europy. Prognozy wskazują, że w drugiej połowie grudnia porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h. Tak silne podmuchy mogą spowodować szkody w drzewostanie, stworzyć zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Dodatkowo istnieje ryzyko lokalnych burz. Nie można wykluczyć sztormu na Bałtyku.

Groźna pogoda w drugiej połowie grudnia 2023 r.

Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń, że przed nami dynamiczna druga połowa miesiąca. Najczęściej znajdziemy się wówczas w zasięgu cyklonów o rodowodzie atlantyckim. Wzrośnie prawdopodobieństwo wichury, a nawet kilku wichur. Zmniejsza się z każdą kolejną aktualizacją modeli numerycznych szansa na białe święta. Indeks NAO do końca roku może przyjmować wartości dodatnie, dlatego główny wpływ na aurę może mieć Atlantyk, transportując do nas wilgotne i łagodne masy powietrza.

Prognoza średniej wartości ciśnienia na okres od 11.12.2023 r. do 18.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niebezpieczne wichury w prognozach
Niebezpieczny wiatr w Polsce. Groźna aura w kraju

Prognoza średniej wartości anomalii ciśnienia na okres od 18.12.2023 r. do 25.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niebezpieczna pogoda w Polsce
Niebezpieczna pogoda w naszej części Europy możliwa za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej

Silne wichury możliwe w Polsce

Najzimniejsza część grudnia już za nami. Doszło do wyraźnej odbudowy cyrkulacji strefowej atmosfery, dlatego na ogół znajdziemy się w wilgotnych i polarnomorskich masach powietrza. Będą warunki do występowania okresami silniejszego wiatru, co wynikać ma ze wzrostu gradientu barycznego i nasunięcia się prądu strumieniowego do naszej części Europy. Nie będzie warunków do występowania całodobowego mrozu i pokrywy śnieżnej przez dłuższy czas na nizinach.

Prognoza porywów wiatru wstępnie na 17 grudnia 2023, 00 UTC według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

porywy wiatru w Polsce
Porywy wiatru w Polsce

Dynamiczna pogoda przed świętami. Niebezpieczne wichury w prognozach ECMWF i GFS

Przez conajmniej 2-3 tygodnie nie powinniśmy doświadczyć długotrwałego i głębokiego ochłodzenia. Wpływ cyrkulacji strefowej na przebieg warunków pogodowych będzie wyraźny, co zapewni nam na ogół adwekcje wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Śnieg i mróz będzie tylko w krótkotrwałych epizodach, jednak utrzymującą się dodatnia temperatura powietrza przez większość czasu nie pozwoli na utrzymanie się zimowych krajobrazów na nizinach i wyżynach. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu będzie charakterystyczna dla przedzimia, ale okresami również typowa dla zaawansowanej jesieni termicznej.

Zobacz też: Wichura będzie niszcząca? Wiatr uderzy z siłą 160-170 km/h. Przerażające prognozy na okres tuż przed Świętami

Prognoza porywów wiatru wstępnie na 19 grudnia 2023, 18 UTC według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

groźna pogoda w Polsce
Groźna pogoda w Polsce

Niebezpieczne wichury możliwe w Polsce

Odbudowa cyrkulacji strefowej zapewni nam dynamiczny przebieg warunków pogodowych. Nie można wykluczyć, że druga połowa miesiąca przyniesie silne i niebezpieczne akcenty wiatrowe, które mogą powodować poważne szkody materialne oraz skutkować przerwami w dostawach prądu. Niewykluczone, że prędkość wiatru przekroczy 72-100 km/h. Prognozy obecnie obrazują pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić w kontekście przebiegu warunków pogodowych dla Polski. Największe ryzyko wichur będzie na przełomie 2 i 3 dekady grudnia oraz w trzeciej dekadzie miesiąca.

Wstępna prognoza porywów wiatru na 21 grudnia 2023, 18 UTC według modelu GFS dla Europy

niebezpieczna aura w Polsce
Niebezpieczna pogoda w Polsce

Na Bałtyku ponadto możliwy jest niebezpieczny sztorm, który może okresami zagrozić i zakłócić żeglugę morską. Prognozy w oparciu modelu GFS i ECMWF pokazują nam, że wyjątkowo aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych powinna utrzymać się w drugiej połowie grudnia, powodując dynamiczny przebieg warunków pogodowych. Zamiast białego okresu świątecznego i świąt doświadczyć możemy fal silnego wiatru. Śniegu i większego mrozu raczej nie doświadczymy, ale krajobrazy zimowe powinny utrzymać się jedynie w wyższych partiach gór.

Prognoza porywów na 22 grudnia 2023, 06 UTC według modelu GFS dla Europy

niebezpieczna pogoda w Polsce
Porywy wiatru będą niebezpieczne okresami w trzeciej dekadzie grudnia, ale prognozy są niebezpieczne

Reasumując, w drugiej połowie miesiąca wzrośnie prawdopodobieństwo niebezpiecznej pogody za sprawą bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej i nasunięcia się stref frontów atmosferycznych. Duża aktywność cyrkulacji atlantyckiej powinna utrzymać się nawet po świętach, sprowadzając częste opady i fale silnego wiatru. Prognozy pogody ulegać będą jednak zmianom, dlatego będziemy zmuszeni w kolejnych dniach śledzić uważnie prognozy położenia niżów i prądu strumieniowego.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz