Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura będzie niszcząca? Wiatr uderzy z siłą 160-170 km/h. Przerażające prognozy na okres tuż przed Świętami

Wichura przed Świętami może być niszcząca. ilny wiatr do 170 km/h


Rano moją uwagę skupiał potężny wyż ze wschodu Europy. Pisałem również o mrozie jaki ten ośrodek baryczny sprowadza nad Rosję. Teraz przeniesiemy się na zachód kontynentu, ponieważ tam w kolejnych dniach grudnia działo będzie sporo. Niespotykana wichura coraz wyraźniej rysuje się w prognozach numerycznych na przełom drugiej i trzeciej dekady miesiąca. Dzisiejszy wpis poświęcamy na wiatr i dynamiczną aurę jaka przed mieszkańcami kontynentu, w tym Polski.

Niejedna wichura uderzy w Europę. Cyrkulacja strefowa w książkowym wydaniu

Podczas gdy na wschodzie Europy obserwujemy omawiany rano i we wstępie wyż, pozostała część kontynentu pozostaje pod wpływem niżów znad Atlantyku. Kolejne dni grudnia nie zmienią tej sytuacji. Co więcej, niże atlantyckie staną się jeszcze bardziej aktywne. Tutaj pokażę wyrywkowo co widzą prognozy pogody do Świąt w sprawie wiatru i kolejnych załamań pogody. Przed nami w tym miesiącu jeszcze nie jedna wichura.

Wichura w najbliższych dniach na północy kontynentu
Wichura w najbliższych dniach na północy kontynentu

W najbliższych dniach na zachód od Europy rozbuduje się ośrodek wysokiego ciśnienia. Na kilkadziesiąt godzin „wypchnie” od niże atlantyckie na północ kontynentu. Widać to na powyższej prognozie na wiatru na czwartek 14 grudnia. Silna wichura przetaczała będzie się w pasie od Islandii, przez Wyspy Owcze po Skandynawię. Siła wiatru sięgać może tam 130-140 km/h. Ten niż dotknie naszego regionu w weekend 16-17 grudnia.

Wichura nad Polską 16-17 grudnia
Wichura nad Polską w przyszły weekend

O tym, kiedy i jak bardzo wichura da się we znaki w naszym kraju pisał będę szczegółowo w ostatniej części wpisu. Teraz wróćmy jeszcze do Europy, ponieważ jak się okazuje to wcale nie najsilniejsze uderzenie wiatru w kontynent w najbliższym czasie.

Potężny niż uderzy w Europę przed Świętami

Dużo gorzej wyglądają prognozy na początek trzeciej dekady miesiąca. To oczywiście dość odległe prognozy, jednak modele numeryczne są raczej zgodne i stabilne w swych wyliczeniach na ten okres.

Silna wichura przed Świętami Bożego Narodzenia

Powyżej animacja prognoz wiatru do Świąt Bożego Narodzenia włącznie. Na początku animacji widoczna jest wichura opisywana powyżej, która uderzy w północ Europy. W przyszły weekend dojdzie do znacznego wzrostu gradientu ciśnienia w pasie od północnej Hiszpanii po Europę Centralną. Wiatr wiał będzie z siłą przekraczającą 100 km/h na lądzie. Ta strefa wiatru dotknie również naszego kraju, jednak o tym za chwilę. Prześledźmy powyższą animację do końca ponieważ na mapach z prognozami widać niszczący wiatr.

Bardzo silny wiatr w regionie po 20 grudnia
Bardzo silny wiatr w prognozach na trzecią dekadę grudnia

Powyżej prognoza wiatru na 22 grudnia. Widzimy tu, że w Europie Centralnej wiatr wiał będzie z olbrzymią siłą. W rejonie Danii, czy północnych Niemiec siła wiatru osiągać może nawet 115 km/h. Jeśli prognozy te by się sprawdziły, to możemy mieć do czynienia z bardzo silnym incydentem wiatrowym. Teraz spójrzmy jak wyglądają prognozy wiatru szczegółowo dla naszego kraju. Przeczytaj również: Atak zimy blisko Polski. Śnieg sypał będzie kilkadziesiąt godzin

Silna wichura w prognozach dla Polski

Jeśli chodzi o Polskę to przed nami dwa okresy z bardzo silnym wiatrem w regionie. Pierwszym jest nadchodzący weekend.

Bardzo silny wiatr w nadchodzący weekend w Polsce
Bardzo silny wiatr w nadchodzący weekend

Widzimy, że w sobotę i niedzielę w kraju wiać może z prędkością dochodzącą do 90 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm z wiatrem przekraczającym prędkość 100 km/h. Jednak to nie najgorsza wichura jaka przed nami w kolejnych dniach grudnia. Ta druga strefa potężnego wiatru przypada niestety na okres Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia na północ od Polski wędrował będzie rozległy niż atlantycki przynosząc bardzo duży gradient ciśnienia.

Silna wichura uderzy w Polskę w Święta
Potężna wichura w Polsce w okresie Świat Bożego Narodzenia

Prędkość wiatru na lądzie w kraju osiągać może w weekend świąteczny nawet 100 km/h. Na Bałtyku porywy wiatru sięgać mogą 120 km/h. To oczywiście prognozy na dziesięć dni do przodu i mogą jeszcze ulec korektom. Jednak na chwilę obecną scenariusz pogodowy z silnym i bardzo silnym wiatrem rysowany jest przez praktycznie wszystkie dostępne modele pogodowe.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk