Niebezpieczne załamanie pogody wystąpi w naszej części Europy. Ogromny grad, potężne burze superkomórkowe i niszczący wiatr

Europejska organizacja ESTOFEX ostrzega naszą część Europy przed silnym załamaniem pogody, która ma wystąpić w poniedziałek oraz podczas nadchodzącej nocy. Podstawowym zagrożeniem ze strony burz mają być opady dużego gradu, silny wiatr oraz intensywne opady deszczu i tornad.

Jak czytamy, poziom 2 został wydany na terenie północnych Włoch, Szwajcarii, Niemiec, jak i też północno-zachodniej Polski, głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo dużego gradu, nadmiernych opadów deszczu, silnych podmuchów wiatru i tornad.

Poziom 1 znajduje się w bliskim obrębie poziomu 2 z powodu podobnych zagrożeń, ale o niższym poziomie prawdopodobieństwa.

Skrótowa sytuacja synoptyczna podana przez ESTOFEX

Silny niż ulokował się w rejonie kanału La Manche towarzyszy mu bardzo silny poziomy przepływ mas powietrza z południowego-zachodu, jest on bardzo rozległy, bo aż od południowo-zachodniej Europy do północnej i centralnej części Starego Kontynentu, napływa również bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad Sahary, charakteryzujący się dużą niestabilnością powietrza. Na niższym poziomach izobarycznych obserwowany jest istotnie nasilony przepływ mas powietrza, jedno rdzeń przebiega w rejonie Genui, następnie przez wschodnie Niemcy i Beneluks. W połączeniu z górnym przepływem, silnym ścinaniem pionowym (15-20 m / s 0-6 km i skutecznym ścinaniem) oraz dużym skrętem wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 (200-500 m2 / s2, w większości miejsc 250-350), sprzyjać ma rozwojowi gwałtownych burz, szczególnie popołudniu i wieczorem.

DYSKUSJA

…Europa Środkowa…

Modele wskazują wartości MLCAPE powyżej 2000 J / kg w północnych Włoszech (Dolina Po) i na całym obszarze północnej Austrii, jak i też w Czechach oraz północno-wschodnich Niemczech, jak i też zachodniej Polsce. Te maksima są ograniczone i wymagają erozji dzięki mechanizmom podnoszenia. Po południowej stronie Alp przepływ wznoszący powoduje już (w nocy) trwałe burze konwekcyjne z poważnym zagrożeniem opadami deszczu i gradem. Oczekuje się, że będzie to kontynuowane przez większość dnia i następną noc.

Około południa chłodny front znajdzie się w regionie przygranicznym Francji i Niemiec o będzie prawdopodobnie związany z obszarem deszczowym lub słabą konwekcją. Model GFS przewiduje silną górną dywergencję nad nim, aż do Belgii / Holandii. Od około 18 czasu zulu trwać ma solidna głęboka konwergencja i odsłanianie na dużą skalę z północnej Szwajcarii do centralnej i północno-wschodniej części Niemiec. Dodatkowo mogą wystąpić burze z dyskretnego trybu konwekcji, zwłaszcza w północno-zachodnich Niemczech i północno-zachodniej Polsce.


Istnieje duży potencjał rozwoju burz z (bardzo) dużym gradem i silnymi podmuchami wiatru. Najlepsze zakrzywione hodografy prognostyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo tornad na północnym-zachodzie Niemiec, gdzie potencjał do powstania mezocyklonicznych tornad jest największy. Ten region znajdzie się pomiędzy poziomu 2 i prawdopodobnie doświadczy co najmniej kilka silnych burz zwłaszcza z dużym gradem o średnicy nawet 5 cm.

Ruch klastra burzowego (wektory Corfidi) odbywać ma się na północny-wschód, z dopływem zbliżającym się prostopadle do średniego wiatru. Estofex opisuje, że tryb liniowy nie jest zbyt faworyzowany, ale nie niemożliwy, dlatego nie można wykluczyć linii szkwału.

Burze na ciepłym froncie przemieszczać mają się w nocy nad Szwecję, prawdopodobne są opady dużego gradu, ale silne zjawiska burzowe prawdopodobne są szczególnie na zachodzie Polski, ale także północy kraju późnym wieczorem oraz w nocy. Model GFS prognozuje powstanie systemu burzowego nawet z linią szkwału i niszczącym wiatrem w naszej części Europy.

ESTOFEX prognoza na poniedziałek ważna do wtorkowego poranka.

Położenie opadów i burz poniżej

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC

7 komentarzy do “Niebezpieczne załamanie pogody wystąpi w naszej części Europy. Ogromny grad, potężne burze superkomórkowe i niszczący wiatr”

  1. Wczoraj na necie czytałem prognozy mówiące o derecho, porywach wiatru do 150km/h, trąbach powietrznych F3/ F4 i co tylko.

    Ale czekaj, to nie była recenzja jakiegoś filmu katastroficznego? Nieee wiem.

  2. W północnej części regionu zaznaczonego 2 jest duże zachmurzenie więc tam najsilniejsze burze raczej nie będą.Bardziej na wschodniej granicy 1 i 2 w Polsce.Bo na 99% szansa że najsilniejsze burze nie będą w Szczecinie i Świnoujściu.

  3. Ponieważ w Polsce północno-zachodniej nadal jest zachmurzenie można uznać że nic solidnego się nie pojawi w okolicach wzdłuż granicy polsko niemieckiej w promieniu 50 km na północ od Berlina.W każdym razie najmocniejsze powinny być sporo na wschód albo zachód od tych okolic.

  4. Niewykluczone że na terenie gdzie estrofex zaznaczył 2 nie będzie w promieniu kilku kilometrów złamanego pioruna.Już teraz można stwierdzić ze ten teren zasłużył w znacznej części co najwyżej na 1 .Poprzednio jak była 2 to też w wielu miejsca było nudno ale przynajmniej burze były a w Gorzowie zalało.Teraz może być klops jeszcze większy bo poprzednio przynajmniej było dosyć pogodnie.teraz prawie cały czas duże zachmurzenie.

  5. Chyba jednak coś będzie ale na pewno nie należy się spodziewać nic szczególnie solidnego w nocy w Szczecinie i okolicach.Jedynie znaczne opady mogą spowodować drobne zalania bo ziemia dosyć mokra po ostatniej burzy.W Gorzowie może być gorzej ale też wątpię w coś solidnego.A w Świnoujściu itp. okolicach przypuszczalnie będzie zupełny klops.W Wolinie aktualnie temperatura około 20 stopni a to raczej za mało na solidna burze w takich warunkach.

  6. Wygląda na to że jest dokładnie jak napisałem.Od szczecina do Stargardu prawie nic A OD GORZOWA W STRONĘ KOSZALINA POMKNĘŁY SPORE BURZE.

Dodaj komentarz