Niedziela Wielkanocna przyniesie burze z gradem i krupą śnieżną oraz silny wiatr w Polsce (mapki)

Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju prognozowane są dziś burze, lokalnie mogą przynieść opady krupy śnieżnej, drobnego gradu do 1 cm, jak i też punktowo śniegu.

W Wielkanoc zwłaszcza wschodnia połowa kraju będzie pod wpływem płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia ulokowanego w rejonie pogranicza Ukrainy i Białorusi, który w drugiej części dnia wkroczy do Polski i będzie zmierzał na południe. Niż ten szczególnie widoczny jest na mapach w środkowych warstwach troposfery, w postaci środkowo-troposferycznej kropli chłodu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występować ma stromy gradient temperatury. Co więcej na wyższych poziomach izobarycznych prognozowane jest silne wspomaganie procesów konwekcyjnych w postaci mocnej dywergencji wiatru.

Ruch komórek konwekcyjnych i burzowych będzie na ogół zgodny z przepływem w środkowej troposferze, czyli z północy na południu. południowy wschód. Pierwsze z nich mogą powstać już w godzinach południowych. Największe prawdopodobieństwo burz jest na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz części Mazowsza. Lokalnie mogą one przybrać nieco większych multikomórek, utrzymujących się do pierwszej części nocy, mając na uwadze nieco podwyższone ścinanie wiatru do 15 m/s w obszarze chwiejności termodynamicznej.

Prognozowana silna dywergencja wiatru na poziomie 600 hPa w przedniej części niżu, w tylnej natomiast obserwowana jest istotna konwergencja. Obecność silnego wspomagania (QC) wspomóc może rozwój burz nad Polską w niedzielę. Wyraźne ruchy wstępuje w przedniej części fali, w tylnej (kolor zimny) osiadające. To właśnie w przedniej części niżu wystąpią korzystne warunki do inicjacji burz pomimo niewielkiej chwiejności.


Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Organizacja ESTOFEX wyznaczyła nieco większy obszar z możliwymi burzami na terytorium Polski na niedzielę

Bieżące położenie burz i opadów pod adresem poniżej