Prognoza pogody na 16 dni dla Polski: Blisko 30 °C na termometrach i gwałtowne burze z gradem

Chłodniejszy okres w pogodzie mamy już za nami. Z każdym dniem będzie coraz cieplej. W drugiej części tygodnia zrobi się wręcz gorąco, będzie blisko 30 stopni, dodatkowo prognozowane są gwałtowne burze.

Dzisiaj nad Polską pojawią się burze, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, o czym więcej piszemy w artykule poniżej

Ulokowany od ponad 10 dni układ wyżowy ulega wyraźnej defragmentacji, ale dalej wpływa na sytuacje pogodową w północnej i środkowej części Starego Kontynentu. Na mapach dziś pojawia się nad Litwą i wschodnią połową Polski oraz nad Białorusią ośrodek niżowy, który w najniższych warstwach troposfery jest niemal niewidocznym, zdecydowanie lepiej można go zaobserwować w środkowych warstwach troposfery wyrażone jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Jest to niejako resztka zaburzenia niżowego, które otoczyło od północy wyż skandynawski i „zanurkowało” na południe po jego wschodniej stronie w ciągu ostatnich kilku dni. Widoczne jest to na poniższych mapach.

W Wielkanocny Poniedziałek układ wysokiego ciśnienia z ciśnieniem w przemieści się z centrum około 1034 hPa znad Skandynawii nad zachodnią część Federacji Rosyjskiej, w okolice Smoleńska i Kurska, wyż jest bowiem zasilany kolejną porcją chłodu schodzącą z okolic Arktyki. Jednocześnie znad zachodniej Europy zbliży się wyraźna zatoka niżowa, widoczna na mapach modeli, dochodząca aż nad Niemcy, Austrię i Węgry.

Na skutek takiej kompensacji w polu ciśnienia zmieni się kierunek napływu z dotychczasowego północnego i północno wschodniego przez wschodni na południowo wschodni. Zmiana ta nastąpi już poniedziałek, zaś we wtorek po świętach utworzy się nad krajem strefa bardzo dużej różnicy ciśnienia i zacznie wiać silny, porywisty wiatr południowo-wschodni. Prognozy modeli globalnych wskazują na utrzymanie się napływu z południowego wschodu, a w drugiej części tygodnia nawet z sektora południowego (obszarem źródłowym masy będzie południe Starego Kontynentu, Morze Śródziemne i Afryka Północna, prawdopodobnie ma być to masa pochodzenia zwrotnikowego). W cyrkulacji południowej pozostawać możemy do końca miesiąca. Dużo wskazuje, że w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia na obszarze Polski pojawią się gwałtowne burze. Są to jednak prognozy w dalszym ciągu obarczone dużym błędem prognostycznym, ale szczególnie groźne wyliczenia są na piątek. Burzowa również może być sobota.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB

Wyraźne ochłodzenie może nadejść dopiero pod koniec miesiąca.