Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem wyżu ulokowanym w rejonie Zatoki Gdańskiej. W pasie dzielnic północnych zalega strefa frontu atmosferycznego, która w ciągu dnia przemieszczać będzie się dalej na południe. Prognozowane są burze, które lokalnie będą gwałtowne.
W niedzielę na froncie chłodnym już od godzin południowych szybko formować mają się zjawiska pochodzenia konwekcyjnego, aż do utworzenia się chmur Cumulonimbus z burzami przynoszącymi ulewne, a miejscami nawet nawalne opady deszczu, przyczyniające się do lokalnych zalań i podtopienia, ale także istotnie wpływające na gwałtowne obniżenie się temperatury nawet o 10 stopni z powodu zjawisk downburst, zwłaszcza przy niewykluczonym opadzie gradu.
Chmurom burzowym towarzyszyć będą silne i porywiste wiatry dochodzący do 80 km/h.
Ustanie zjawisk burz i opadów prognozowane jest już w pierwszej części nocy, natomiast w drugiej części nocy następować będzie dezintegracja zachmurzenia, szczególnie piętra średniego. Natomiast front ciepły bezopadowy ze śladowym zachmurzeniem przemieści się nad Bałtyk.
Mając na uwadze, słaby przepływ mas powietrza w całym pionowym profilu atmosfery, zjawiska burzowe mają być zorganizowane. Powolne przemieszczanie się burz może powodować kumulacje opadów deszczu do 20 mm. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym zjawiska pochodzenia konwekcyjnego ma być front atmosferyczny i zbieżność wiatru w warstwie 0-2 km . Będzie to sprzyjać dynamicznym ruchom wznoszącym i organizowaniu się burz w struktury liniowe, tam opady deszczu mogą punktowo wynieść do 25 mm. Porywy wiatru do 80 km/h. Nie można wykluczyć opadów drobnego gradu.
Prognoza ESTOFEX na dziś
IMGW-PIB na niedzielny dzień, obszar burz wysunięty może być nieco bardziej na północ
Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 2.06.2019 r. godzina 12 UTC
Położenie opadów i burz poniżej
1 komentarz do “Niedziela z rozwojem burz. Możliwy drobny grad i intensywne opady deszczu w Polsce”