Pogoda na 16 dni: Nadchodzi fala upałów do 32 stopni i gwałtowne burze do Polski

Maj nie rozpieszczał nas w pogodzie, ale czerwiec zaczyna się dużo lepiej niż ubiegły miesiąc. Przed nami fala wysokich temperatur. W zachodniej połowie Polski prognozowane są upały. Prognozowane jest ponad 30 stopni. Będzie jednak trzeba uważać na lokalne burze.

Wczoraj przy napływie ciepłego powietrza polarno-morskiego w Słubicach temperatura osiągnęła 27 stopni. W niedzielę oczekiwany jest dalszy jej wzrost od 20 do 29 stopni jedynie w wąskim pasie wybrzeża oraz w miejscach występowania zjawisk burzowych z intensywnymi z nawalnymi opadami przelotnego deszczu. Wspomniana konwekcja wraz z burzami na froncie występować będą w godzinach popołudniowych w pasie od południowego Podlasia przez środkowe Mazowsze i dalej w kierunku na Ziemię Łódzką i południową Wielkopolskę z tendencją do powolnego schodzenia w kierunku południowym. Siła wiatru ma być na ogół niewielka, ale w czasie niedzielnych burz powieje nawet 80 km/h.

W ostatni dzień weekendu zostaniemy pod wpływem wyżu PIA, jaki w ciągu 24 godzin wyraźnie osłabł i niebawem przemieści się z rejonu Alp, kierując się na północny wschód. Natomiast już w poniedziałek ulokowany będzie nad krajami bałtyckimi, a w kolejnych dniach, przesuwając się nad zachodnią Rosję, ustępować będzie miejsca rozległej zatoce od niżu atlantyckiego z aktywnym frontem chłodnym, który posiadać ma liczne zgrubienia, ale to dopiero we wtorek. Jednak zanim to nastąpi kierunek napływu mas powietrza zależny będzie od ulokowania centrum mobilnego wyżu. Jednak obecność antycyklonu nie oznacza, że nie pojawią się opady i burze, które są prognozowane już dziś w strefie frontu chłodnego.

Gdy w poniedziałek wyż ulokuje się nad Bałtykiem nad przeważający obszar Polski napływać ma sucha i bardzo ciepła masa powietrza. Jedynie na wschodzie i południu niezbyt liczne oraz punktowe burze.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Średnia temperatura powietrza na najbliższe 10 dni prognozowana przez GFS

Maksymalna temperatura powietrza wyliczana na 10 dni

Na ogół będziemy pod wpływem wyżu okresami zaznaczą się zatoki atlantyckich niżów i strefy frontów atmosferycznych, głównie o charakterze pofalowanym. Wyż na wschodzie Europy skutecznie blokować ma ich wędrówkę na wschód. W weekend możliwe jest krótkotrwałe ochłodzenie.

Temperatura w okresie najbliższych 16 dni ma być powyżej normy wieloletniej na co wskazują modele numeryczne.

Prognozowana temperatura dla poziomu 850 hPa (1550 m.n.p.g) na okres 16 dni dla Lublina, Warszawy i Poznania.

Dla wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu dla Lublina, Warszawy i Krakowa oraz Poznania i Gdańska na okres 16 dni wiązki modelu GFS

Wysokie temperatury na sporym obszarze Polski pozostaną przynajmniej do połowy czerwca. Sam czerwiec ma być według prognoz sezonowych miesiącem powyżej normy wieloletniej, więc upałów i gwałtownych burz raczej nie zabraknie

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej