Niszcząca wichura. Huraganowy wiatr do 170 km/h blisko Europy. Czy potężny wiatr dotrze do Polski

Strefowa cyrkulacja powietrze na północy Europy trwa w najlepsze. Do tego na północnym Atlantyku wzmacnia się prąd strumieniowy dając jeszcze silniejsze wspomaganie do tworzenie i trwania głębokich niżów sunących jeden po drugim z zachodu w kierunku Europy.

Wichura za wichurą suną znad Atlantyku

To nie pierwsza wichura, która zbliża się do Europy. W pasie od Islandii, przez Wyspy Brytyjskie po Skandynawskie, raz po raz przechodzi głęboki niż. Układy te niosą silny wiatr. Wiatr sięga w niżach czasem 120-130 km/h. Do tego w regionie przechodzą ulewne opady deszczu, na północy śniegu. Zdarzają się burze.

Wichura blisko Europy po weekendzie
Wichura blisko Europy po weekendzie

Przykładem takiego aktywnego niżu jest ten powyżej. Tuż po weekendzie między Skandynawią, a Islandią przemieszczał będzie się niż z ciśnieniem w centrum na poziomie 970 hPa. Oczywiście przyniesie on silne załamanie pogody w regionie. W pasie od Islandii, przez Szkocję, po zachodnie wybrzeża Norwegii przejdzie kolejna silna wichura. Prognozy widzą na otwartym morzu wiatr wiejący z prędkością ponad 160 km/h. Na lądzie wiało będzie z pewnością mniej, jednak i tak będzie to wiatr niszczący, znacznie przekraczający prędkość 100 km/h. Zobacz: Zawsze aktualne prognozy pogody na stronie głównej portalu

Wichura w połowie miesiąca będzie jeszcze silniejsza

Cyklon, który widać w prognozach na około 13-14 października jest silniejszy. Napędzony prądem strumieniowym nieść może wiatr sięgający w porywach 170 km/h. I to całkiem blisko Europy. Spójrzmy na świetną animację obrazującą rozwój kolejnych cyklonów na Atlantyku.

Wichura uderzy w Europę

Na początku animacji widać doskonale rozwój niżu o którym pisałem powyżej. Podczas gdy pierwsza wichura nadal trwała będzie nad Skandynawią, zwróćmy uwagę na Ocean na zachód od Wysp Brytyjskich. W okolicach 13 października kształtować zacznie się tam niż. To będzie bardzo głęboki ośrodek niżowy. Ciśnienie w pewnym momencie spadnie w nim do 960 hPa. Tak silny spadek ciśnienia w centrum niżu musi przynieść olbrzymi kontrast ciśnienia w jego bezpośrednim regionie. Ponieważ kontrast baryczny będzie w regionie olbrzymi, bardzo silny będzie również wiatr, jaki ten cyklon niósł będzie zbliżając się do naszego kontynentu.

Wichura blisko Wysp Brytyjskich osiągnie bardzo silny wiatr
Wichura blisko Wysp Brytyjskich osiągnie 170 km/h

Powyżej prognoza wiatru na 14 października. Widać, że blisko Wysp Brytyjskich siła wiatru sięgać może nawet 170 km/h. Oczywiście w sam ląd wiatr wiejący z tak siłą nie uderzy. Jednak mieszkańcy Szkocji oraz Irlandii powinni przygotować się na uderzenie wiatru w okolicach 130-140 km/h w okresie od 14 do 15 października. To również jest wiatr niszczący. Z pewnością na Wyspach odnotujemy szkody wiatrowe, a może nawet problemy hydrologiczne spowodowane choćby zjawiskiem „cofki” z otwartego Atlantyku. Tak, czy inaczej pogoda w najbliższych dniach będzie bardzo niebezpieczna w części Europy.

Czy silny wiatr ma szanse dotrzeć do Polski?

Pogoda w październiku zdecydowanie nas oszczędza. W porannym wpisie pisałem, że atak zimy w październiku nam nie grozi. Teraz w podobnym tonie napiszę o wietrze. Okazuje się, że w regionie Europy Centralnej wciąż pojawiają się obszary podwyższonego ciśnienia. Wyże skutecznie blokowały będą zbliżanie się głębokich niżów w nasz region (w końcu to antycyklony).

Wyże w naszej części Europy. Wichury nam nie grożą
Wyże w naszej części Europy. Wichury nam nie grożą

Powyżej sytuacja baryczna prognozowana na 14 października, czyli w okresie, gdy silna wichura uderzy w region Wysp Brytyjskich. Blisko wschodnich granic Polski obserwujemy w tym czasie centrum wyżu. Ciśnienie atmosferyczne sięgać będzie 1030 hPa (podobnie jak jutro). Antycyklon skutecznie blokował będzie do połowy października wędrówkę niżów w naszym kierunku. Wszystko wskazuje na to, że przed nami okres dobrej pogody.