Niszcząca wichura już nad Polską. Wiatr osiąga 120 km/h. Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

Niszcząca wichura pojawiła się nad Polską. Występują wiatrołomy, burze, jak i też opady śniegu oraz krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022. Sprawdzimy w tym wpisie jak wyglądają najnowsze prognozy oraz dane pomiarowe z sieci radarów POLRAD, LTS oraz satelitów i stacji synoptycznych.

Niszcząca wichura już nad Polską. Są także burze

Warunki pogodowe w poniedziałek kształtuje wtórny układ niżowy, który przemieszcza się znad Skandynawii nad Rosję. Przez Polskę od godzin porannych z północy na południe przechodzi oś ostrej, ale niewielkiej zatoki niżowej. Ponadto w naszej części Europy znajdują się dwa fronty chłodny. Szczególnie duża aktywność zjawisk konwekcyjnych obserwowana jest na północy, gdzie zaznacza się drugi front chłodny, za którym szerokim strumieniem płynie zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159480584382332

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 17.01.2022 r. 06 UTC

Niszcząca wichura już nad Polską. Wiatr osiąga 120 km/h. Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

Na powyższej mapie od IMGW mamy zobrazowane dwa fronty chłodne. Szczególnie istotny w kontekście poniedziałkowej dynamiki w pogodzie okazuje się drugi front o charakterze chłodnym, który dotarł nad ranem do Polski. Na tym froncie doszło do rozwoju konwekcji, co w warunkach nasilonego poziomego przepływu mas powietrza prowadzi do ich lepszej organizacji. Pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej, która sięgać może 100 J/kg – 200 J/kg. Jednak na skutek silnych ruchów wznoszących na linii frontu obserwuje się intensywny rozwój konwekcji. Powstał układ liniowy, który w fachowej literaturze nosi nazwę Narrow Cold-Frontal Rainband (NCFR).

Dane radarowe z godziny 8:20 ukazujące m.in układ liniowy, który powstał na froncie chłodnym w poniedziałek. Dodatkowo na mapę zostały nałożone dane z detektorów wyładowań atmosferycznych

Niszcząca wichura już nad Polską. Wiatr osiąga 120 km/h. Są burze,

Niszcząca wichura i układ liniowy nad Polską. W wielu miejscach na północy kraju liczne wiatrołomy

Wysokość, na którą wypiętrza się układ chmurowy związany z NCFR jest jednak niewielka. To przeważnie 5-6 km, tylko w niewielkiej ilości przypadków. 7-8 km. NCFR obok silnych porywów wiatru często generuje wyładowania atmosferyczne, opady krupy śnieżnej, lodowej, drobnego gradu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Duże zagrożenie stanowi również silny wiatr. W poniedziałek miejscami aktywność jest wyraźnie podwyższona, co związane jest z większą rozbudową pionową chmur konwekcyjnych niż w piątek.

https://youtu.be/xoSI6bTgMYs

Zdjęcie satelitarne z satelity geostacjonarnego w spektrum widzialnym z godziny 8:20 czasu lokalnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Niszcząca wichura już nad Polską. Wiatr osiąga 120 km/h. Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

Prognoza burzowa na poniedziałek od IMGW-PIB

Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

Niszcząca wichura w Polsce. Groźne zjawiska konwekcyjne na froncie chłodnym

Układ burzowy w formie liniowej stanowi duże zagrożenie na swojej trasie. Generuje silne, punktowo niszczące porywy wiatru prowadzące do wiatrołomów. Wiatr z wyższych wysokości ma tendencje do schodzenia ku ziemi i przekracza 100 km/h. Układ wielokomórkowy przemieszcza się na południe, południowy-wschód. Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne wystąpiły już rano na północy kraju, ale formacja liniowa powodować ma znaczne zniszczenia również w centrum i na wschodzie.

Prognozowane porywy wiatru według francuskiego ARPEGE do końca poniedziałkowego dnia

Niszcząca wichura już nad Polską. Wiatr osiąga 120 km/h. Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

Nieco mniejsze zagrożenie wystąpi w pasie od woj. lubuskiego przez woj. łódzkie po woj. podlaskie. Najmniejsze ryzyko bardzo silnego wiatru związanego z układem liniowym prognozowane jest dla południa kraju, jednak i tu w czasie jego przechodzenia w wielu przypadkach może dojść do wystąpienia punktowych porywów wiatru osiągających prędkość powyżej 90 km/h. Z tego względu również południe Polski w niniejszej prognozie zostało objęte 1. stopniem zagrożenia – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w godzinach porannych na obszarze od 6:20 do 8:20 w Polsce

Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

Aura zacznie uspokajać się w drugiej części dnia. Załamanie pogody najpóźniej dotrze na południe Polski

Późnym popołudniem i wieczorem nad znaczną część Polski napłynie chłodne, wilgotne i dość niestabilne powietrze arktyczne morskie. Pomimo tego faktu numeryczne modele pogody nie wskazują na rozwinięcie się kolejnych stref większych opadów konwekcyjnych, a tym bardziej burz – dodaje Artur Surowiecki.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres 17.01.2022 r. 4 CET do 18.01.2022 7 CET

Są burze, opady śniegu i krupy. Gdzie jest burza 17.01.2022 r.?

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ