Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Wystąpi wichura, opady krupy i burze. Następnie mróz oblodzenie. Czekają nas niebezpieczne warunki pogodowe.

Niebezpieczny śnieżny szkwał przeszedł już w piątek. Kolejny spodziewany jest w poniedziałek

W piątek z północy na południe schodziły dwa fronty chłodne związane z niżem znad Rosji. Na jednym z nim zaobserwowano rozwój mocniej rozbudowanych chmur Cumulonimbus, które przynosiły opady krupy, śniegu i deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie wystąpiły nieliczne wyładowania atmosferyczne, które pojawiły się m.in na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu oraz okolicach Radomia, jak i też koło Rzeszowa. Po przejściu frontu szerokim strumieniem spłynęło z północy zimne powietrze. Temperatura na przeważającym obszarze Polski obniżyła się poniżej zera, prowadząc do licznych oblodzeń dróg i chodników. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć niemieckich detektorów wyładowań atmosferycznych za minione 24 godziny na obszarze Polski

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

Stabilizacja w pogodzie jest krótkotrwała

Tuż po przejściu frontu chłodnego, w chłodnym powietrzu rozpoczęła się rozbudowa układu wysokiego ciśnienia, który w sobotę przyniesie krótką stabilizacje w pogodzie i nocne spadki temperatury poniżej zera. Jednak już w niedzielę nad dzielnice północne zacznie nasuwać się zatoka niżu, który znad Skandynawii przesuwać ma się nad Rosję. Z uwagi na wzrastający poziomy gradient ciśnienia, silniejszy wiatr początkowo da się we znaki na północy i zachodzie Polski, następnie obejmie cały kraj.

Sytuacja synoptyczna na 15.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

W niedzielę przeważający obszar Polski pozostanie pod wpływem wyżu. Jednak nad dzielnice północne sięgnie już zatoka dość głębokiego niżu migrującego nad Federację Rosyjską. Zwróćmy uwagę na chłodny front atmosferyczny, który zbliżać ma się do naszej części Europy i przyniesie dynamiczne warunki pogodowe w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek. Tuż za frontem szerokim strumieniem spłynie zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego.

Sytuacja synoptyczna 16.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

zmiana w polu ciśnienia

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek nad dzielnice północne zacznie wkraczać front chłodny

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek cała Polska znajdzie się w zasięgu zatoki głębokiego układu niżowego znad północnej części Skandynawii. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się główny front chłodny z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy. Niektóre z chmur konwekcyjnych mogą się wypiętrzyć na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Tuż za głównym frontem przemieszczać będą się drugorzędne fronty, za którymi płynąć ma coraz chłodniejsza masa powietrza. Zwróćmy jednak uwagę na poziomy gradient ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem z północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Skutkować ma on wystąpieniem silnego wiatru gradientowego, kolejnym czynnikiem będzie schodzenie silnego wiatru z wyższych wysokości. Szczególnie w czasie przechodzenia frontu, który może powodować szkody.

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

W poniedziałek kontynuowana będzie dalsza wędrówka frontu chłodnego na południe. Tuż za głównym frontem przemieszczać mogą się drugorzędne fronty atmosferyczne. Interesująco prezentuje się rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi. Dostrzegamy, że nad Europą Zachodnią obecny będzie w dalszym ciągu silny wyż, natomiast nad Rosją układy niżowe. Przy takim położeniu ośrodków barycznych utworzy się pochylnia do spływu chłodniejszego powietrza arktycznego morskiego, które szczególnie wychłodzone będzie w środkowej troposferze.

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

Niebezpieczny śnieżny szkwał na głównym froncie chłodnym zacznie formować się już w pierwszej części poniedziałkowego dnia

Z prognoz modelu GFS wynika, że opady na froncie chłodnym wkroczą od północy w godzinach porannych w poniedziałek. Następnie z biegiem czasu przemieszczać mają się na południe. Niewykluczone, że już w pierwszej części dnia na linii głównego frontu chłodnego pojawią się lokalne burze.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17.01.2022 r. 06 UTC według GFS

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

Dalsza wędrówka śnieżnego szkwału będzie szybka. Pojawią się lokalne wyładowania atmosferyczne

Z biegiem czasu strefa konwekcji na froncie chłodnym będzie szybko przemieszczać się na południe. Niewątpliwie sprzyjać ma temu nasilony przepływ mas powietrza w całym profilu troposfery. Przez Polskę przebiegać ma dodatkowo silny prąd strumieniowy, napędzający rozwój chmur Cb. Będą im towarzyszyć zarówno opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy. Spodziewane są zamiecie i zawieje śnieżne. W ciągu kilku minut na trasie linii krajobrazy zabielą się, wystąpi drastyczny spadek widzialności, zapanują dlatego także trudne warunki do jazdy pojazdami mechanicznymi.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 17.01.2022 r. 09 UTC według GFS

dynamiczna pogoda w poniedziałek

Już w drugiej części dnia nad dzielnice południowe i wschodnie dotrze omawiany wcześniej omawiany „śnieżny szkwał”, prowadząc do nagłego przyrostu pokrywy śnieżnej, lokalnych wyładowań atmosferycznych i trudnych warunków do jazdy oraz poruszania się po chodnikach. Podczas jego przechodzenia porywy sięgną do 70-100 km/h.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady 17.01.2022 r. 12 UTC według GFS

zmienne warunki pogodowe

Znaczna intensyfikacja opadów może nastąpić na obszarach podgórskich i górskich z uwagi występowanie wiatru anabatycznego. Dlatego też na tym obszarze przyrost pokrywy śnieżnej może być największy. Niewykluczone są lokalne wyładowania atmosferyczne popołudniu i wieczorem. W pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek strefa opadów opuści naszą południową granicę państwową. My znajdziemy się w bezpośrednim, ale przejściowym spływie z północy, natomiast od zachodu rozbudowywać zacznie się klin wyżu, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Po opadach i spadku temperatury poniżej zera dojdzie do masowego oblodzenia dróg i chodników na przeważającym obszarze Polski.

Niebezpieczny śnieżny szkwał przejdzie przez Polskę. Będzie wichura, opady krupy i burze. Potem mróz oraz oblodzenie

Prognozowane porywy wiatru za okres od 15.01.2022 r. 00Z do 17.01.2022 r. 21 UTC według GFS

porywy wiatru według GFS

Wkrótce więcej informacji o warunkach pogodowych w kolejnych dniach