Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na niedzielę 16.01. Nadciąga front i załamanie pogody

Pogoda na niedzielę 16 stycznia 2022 dla Polski

Sobota była dniem, który przyniósł nam więcej spokoju. Niestety, pogoda na niedzielę to ponowny wzrost dynamiki. Wróci silny wiatr, a Polska zacznie dostawać się pod wpływ niżu z północy kontynentu. Z każdą godziną niedzieli od północy nad kraj nasuwać zacznie się strefa silnego wiatru. Pod wieczór w Polsce północnej pogoda załamie się. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na niedzielę 16 stycznia.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja baryczna w Europie

Zaczynamy od sytuacji barycznej, ponieważ nad Europą dochodzi do zmian w polu barycznym. Wyż, który jeszcze w sobotę dominował w Europie Centralnej traci wpływy dopuszczając do głębszego nurkowania niżów znad północno zachodniej i północnej Europy. Właśnie pod wpływ takiego niżu dostawać zaczniemy się w niedzielę 16 stycznia. Nadal piękna, wyżowa pogoda panuje na południu i południowym zachodzie kontynentu. Nas w Polsce to przez kilka najbliższych dni nie dotyczy.

Zobacz: Możliwy śnieżny szkwał nad Polską

Pogoda na niedzielę. Znaczny wzrost dynamiki

Z północy kraju do Polski sunął będzie front atmosferyczny. Z każdą godziną również bardziej dostajemy się pod wpływ niżu skandynawskiego. Oczywiście będzie miało to swoje odzwierciedlenie w pogodzie.

Wiatr w Polsce 16 stycznia 2022

Praktycznie już od godzin porannych wiatr wzmagać zacznie się na północy kraju. Z każdą godziną strefa silnego wiatru postępować będzie na południu obejmując kolejne regiony Polski. Wiatr w niedzielę nie będzie tak silny jak choćby w piątek. Jednak to dopiero wstęp do poniedziałkowej wichury jaka uderzy w Polskę. Można powiedzieć, że niedzielne popołudnie to wstęp do załamania pogody jakie czeka nas na początku tygodnia.

Pogoda na niedzielę. Opady nad Polską po południu

Większa część niedzieli upłynie bez opadów atmosferycznych w większości regionów kraju. Jednak w godzinach popołudniowych do kraju zbliży się front atmosferyczny. Powyżej prognoza opadów na niedzielne popołudnie (źródło). Wraz z frontem na północ Polski w niedzielne popołudnie wkroczy strefa opadów. Możemy się spodziewać każdego rodzaju opady. Od deszczu, przez deszcz marznący, po deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Apelujemy do kierowców z północnej połowy naszego kraju o zachowanie szczególnej ostrożności w drugiej części niedzielnego dnia. Pogoda na północy kraju może przynieść bardzo trudne warunki na drogach.

Chłodniejsza niedziela

Wraz ze zbliżaniem się do kraju frontu o charakterze chłodnym, spływać do nas zacznie z północy również chłodniejsze powietrze. Będzie to odczuwalne w niedzielę. Temperatury maksymalne w Polsce to jeden – dwa stopnie powyżej zera. Takie wartości temperatury wskażą słupki rtęci lokalnie na południowym zachodzie kraju. Na wschodzie prawdopodobnie przez całą niedzielę minimalnie ujemna temperatura. Podobnie jak w górach i na obszarach podgórskich.

Pogoda na niedzielę. Temperatury w Polsce 16 stycznia 2022

W pozostałych regionach Polski w najcieplejszym momencie dnia w okolicach zera. Warto dodać, że po południu i wieczorem temperatura spadnie wszędzie poniżej zera. W takim przypadku, strefa opadów, która po południu wkroczy do Polski Północnej w nocy będzie już miała korzystne warunki do opadów samego śniegu. Ciśnienie atmosferyczne w niedzielę zacznie powoli spadać. Będzie to wstęp do silnego spadku i załamania pogody jakie czeka nas w poniedziałek. Jednak o tym jeszcze zdążę napisać.

Zobacz również: Historyczny upał w styczniu 2022. Wiosna do Polski nadejdzie bardzo szybko?

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk