19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

szkody wiatrowe

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h. Wystąpią szkody wiatrowe, następnie pojawi się mróz i burze śnieżne. Przyjrzymy się w tym wpisie dokładnie warunkom pogodowym, które będą mieć miejsce w drugiej połowie tygodnia.

Niszcząca wichura pojawi się w Polsce. Szczególnie duże szkody wystąpią w północnej części kraju

Powodem wystąpienia silnej wichury będzie wzrost różnicy ciśnienia w Europie oraz obszarach przyległych pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Rosji. Prognozy modeli zakładają, że gradientowe porywy przekroczą 100 km/h. Dużo wskazuje, że miejscami niewykluczone będą przerwy w dostawach energii elektrycznej, jak i też utrudnienia na drogach. Silny wiatr powodować może również szkody w gospodarstwach domowych, zrywając np. miejscami dachy z domów i innych obiektów gospodarczych. Stwarzać ma również duże zagrożenie dla kierowców, szczególnie przejeżdzających przez większe kompleksy leśne.

Prognoza geopotencjału dla wysokości 500 hPa, ciśnienia na poziomie morza dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 14.01.2021 r. 06 UTC według modelu GFS

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

Przejściowo w czwartek i w nocy z czwartku na piątek znajdziemy się w cieplejszej masie powietrza. Jednak już w 14 stycznia 2022 r. z północy schodzić będzie front chłodny, za którym spływać zacznie stopniowo coraz chłodniejsze powietrze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według niemieckiego służby meteo (DWD)

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

Sytuacja synoptyczna na 14.01.2022 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych (DWD)

duży gradient ciśnienia nad Europą

Wiatr spowodowany nie tylko dużym gradientem ciśnienia, ale także tendencją do schodzenia nasilonego przepływu mas powietrza z wyższych wysokości

Silny wiatr wynikać będzie nie tylko z poziomego gradientu ciśnienia pomiędzy silnym wyżem znad Europy Zachodniej. Nad Polską poziomy przepływ mas powietrza będzie nasilony w całym pionowym przekroju troposfery, obejmując także niższe warstwy. Dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód przebiegać ma silny prąd strumieniowy. Silny pęd powietrza ma mieć tendencje do schodzenia z wyższych wysokości do ziemi.

Prognozowane położenie i prędkość prądu strumieniowego w węzłach na 14.01.2022 r. 12Z według GFS, wysokość izobaryczna 500 hPa

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

Wyliczana prędkość wyrażona w węzłach i położenie prądu strumieniowego na wysokości 300 hPa na 14.01.2022, 12Z według modelu GFS

prąd strumieniowy nad Polską

Będą szkody w drzewostanie, możliwe przerwy w dostawach energii elektrycznej

Coraz więcej wskazuje, że szczególnie groźne porywy wiatru powodujące znaczne szkody pojawią się w północnej części Polski. Groźne, punktowo niszczące gradientowe porywy wiatru wystąpią na Pomorzu. Jednak najgroźniej będzie na obszarze Zatoki Gdańskiej oraz Mierzei Helskiej. Porywy wiatru na tym obszarze mogą osiągnąć 90 km/h – 115 km/h, stwarzając realne zagrożenie m.in dla jednostek pływających na tym akwenie. Fale na Bałtyku mogą mieć nawet 5-7 m wysokości.

Wyliczana prędkość porywów wiatru na 14.01.2022 r. 1 CET według modelu ECMWF

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

Niszcząca wichura. Wiatr zacznie nasilać się już w czwartek na północy Polski

Wzrost prędkości wiatru będzie obserwowany już w czwartek na północy. Jednak szczególnie niebezpieczna sytuacja na północy Polski będzie mieć miejsce w drugiej połowie nocy z czwartku na piątek oraz w godzinach porannych. Z biegiem czasu strefa groźnego wiatru gradientowego ma przemieszczać się na południowy-wschód, obejmując także dzielnice centralne i wschodnie.

Niewykluczone, że wiatr będzie stanowił duże zagrożenie również na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu i Mazowszu. Znaczne szkody są oczekiwane także w centralnej i wschodniej części kraju. Nie można wykluczyć miejscowych przerw w dostawach energii elektrycznej. W wymienionych regionach powieje do 60-85 km/h. Niebezpieczny wiatr da się we znaki także wysoko w górach. Na nizinach polecamy zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Unikajmy parkowania w tym wietrznym okresie samochodów pod drzewami i w rejonie bilbordów reklamowych.

Prognozowane gradientowe porywy wiatru na 14.01.2022 r. 12 UTC

Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

Wyliczana prędkość wiatru w porywach za okres od 12.01.2022 r. 12Z do 14.01.2022 r. 21 UTC

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą szkody wiatrowe, potem mróz i burze śnieżne

Prognoza porywów wiatru na okres od 12.01.2022 r. 06 UTC do 14.01.2022 r. 18 UTC według francuskiego ARPEGE

groźny wiatr w polsce, prognoza ARPEGE

Wyliczane gradientowe porywy wiatru na okres od 12.01.2022 r. 12 UTC do 14.01.2022 r. 21 UTC według amerykańskiego modelu GFS

niebezpieczny wiatr w Polsce

W weekend wiatr znacznie osłabnie, chociaż już w niedzielę z uwagi na coraz większą różnice ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze nasilać będzie się jego prędkość. Początkowo w dzielnicach północnych. Groźny wiatr da się we znaki w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek. Przed nami okres o zwiększonej dynamice w pogodzie. Mogą pojawić się nawet burze śnieżne, o których piszemy w ostatnim artykule na łamach naszego portalu.