Burze śnieżne i niebezpieczny wiatr, okresami mróz. Dynamiczna pogoda w Polsce

Burze śnieżne i silny, okresami większy mróz. Czeka nas zmienna pogoda w kolejnych dniach. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy na przełom 2 i 3 dekady stycznia 2022 r.

Burze śnieżne pojawią się w Polsce. Będzie spływ powietrza arktycznego morskiego

Stopniowo kończy się chłodny okres synoptyczny. Od zachodu za mało aktywnym frontem okluzji ciepłej zacznie dziś płynąć cieplejsze powietrze. Już od czwartku zacznie wzrastać dynamika w pogodzie. Szczególnie duża dynamika w troposferze ma panować w nocy z czwartku na piątek oraz w ostatnich dniach tygodnia. Zmienna aura utrzyma się także w przyszłym tygodniu. Będą znaczne wahania ciśnienia, temperatury, zdarzą się opady śniegu, a nawet deszczu ze śniegiem.

Anomalia temperatury prognozowana przez model ICON w okresie od 12.01.2022 r. do 18.01.2022 r. biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020 r.

Burze śnieżne i niebezpieczny wiatr, okresami mróz. Dynamiczna pogoda w Polsce

Nieuniknione jest nadejście wichury, która da się we znaki w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek. Wiatr będzie szczególnie silny na północy Polski i może przekroczyć na wybrzeżu oraz Morzu Bałtyckim 100 km/h. Na pozostałym obszarze powieje przeważnie do 50-85 km/h, prowadząc m.in do przerw w dostawach energii elektrycznej, szkód w drzewostanie.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na 14.01.2022 r. 12 UTC według modelu GFS

niebezpieczny wiatr, okresami mróz. Dynamiczna pogoda w Polsce

Porównanie z prognozą niemieckiego modelu ICON za okres od 12.01.2022 r. do 14.01.2022 r.

Burze śnieżne i niebezpieczny wiatr, okresami mróz. Dynamiczna pogoda w Polsce

Pojawią się silne śnieżyce konwekcyjne. W krótkim czasie miejscami powstanie pokrywa śnieżna. Prawdopodobne wyładowania atmosferyczne

Coraz więcej wskazuje, że warunki pogodowe w przyszłym tygodniu będą zmienne. W okolicach 17-18 dnia bieżącego miesiąca spłynie do Polski przejściowo masa pochodzenia arktycznego morskiego, prowadząc do wystąpienia konwekcji z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Niektóre chmury kłębiaste Cumulonimbus wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Miejscami krajobrazy zabielą się.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie opadów na 17.01.2022, 06 UTC według ECMWF

burze śnieżne i silny wiatr

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 17.01.2022 r. 09 UTC według europejskiego ECMWF

Burze śnieżne i niebezpieczny wiatr, okresami mróz. Dynamiczna pogoda w Polsce

Jest spore prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz śnieżnych. Szczególnie w poniedziałek. Okresami zza chmur wyjdzie słońca, z uwagi jednak na duży gradient ciśnienia panować ma wietrzna i nieprzyjemna aura, potęgując odczucie chłodu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17.01.2022 r. 12 UTC

silny wiatr i burze śnieżne

Rozbieżne prognozy pomiędzy modelami europejskimi i amerykańskimi, jeśli chodzi o zasięg i grubość pokrywy śnieżnej

Z prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich wynika, że na przełomie 2 i 3 dekady stycznia nie mamy co liczyć na dłuższą stabilizacje w pogodzie. Nieuniknione są okresami większe mrozy. Zwłaszcza nocami, miejscami utworzy się pokrywa śnieżna, która będzie jednak mocno nierównomierna z uwagi charakter konwekcyjnych opadów. Nie da się także precyzyjnie przewidzieć miejsc, gdzie pojawią się burze śnieżne. Te jednak na początku przyszłego tygodnia są bardzo prawdopodobne w wielu regionach. Nie tylko na froncie chłodnym, ale także w jednorodnej masie pochodzenia arktycznego morskiego. Nie tylko w górach i w obszarach podgórskich wystąpi mróz całodobowy. Ten okresami, lecz niezbyt silny występować ma w ciągu dnia.

Orientacyjna prognoza pokrywy śnieżnej na okres od 12.01.2022 r. do 18.01.2022 r. według modelu GFS

prognoza i opady

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej za okres od 12.01.2022 r. do 18.01.2022 r. Wyliczenia modelu ECMWF mogą prezentować przeszacowany obszar oraz grubość pokrywy śnieżnej w Polsce

śnieg w polsce

Burze śnieżne pojawią się w Polsce. GEM pokazuje nam szanse na większy mróz nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń

Prognozy modelu GEM dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) pokazują, że na przełomie 2 i 3 dekady stycznia występować będą duże fluktuacje. Ścierać będą się ze sobą cieplejsze i chłodniejsze masy powietrza. Możliwe są intensywne, ale na ogół krótkotrwałe spływy powietrza arktycznego. Szczególnie silna adwekcja chłodu jest spodziewana na początku przyszłego tygodnia, co spowoduje obniżenie temperatury do wartości poniżej normy klimatologicznej. Bardzo prawdopodobne jest w wielu miejscach oblodzenie dróg i chodników.

gem i fluktuacje w polsce

GEM na najbliższe 16 dni pokazuje nam, że mroźne epizody będą się zdarzać w kolejnych tygodniach stycznia. Wystąpią także okresy z całodobowym mrozem przez kilka dni z rzędu. W obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń dwucyfrowy mróz nocami będzie możliwy.

Burze śnieżne i niebezpieczny wiatr, okresami mróz. Dynamiczna pogoda w Polsce