Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura nad Polską. Wiatr 80, czy 110 km/h ? Zrobi się niebezpiecznie

Wichura nad Polską. Jak będzie silna

Nudno jest w pogodzie w naszym regionie. Przynajmniej do dzisiejszego popołudnia, kiedy to do północno zachodniej Polski zbliży się front atmosferyczny przynosząc opady marznące. Oczywiście nie o groźną pogodę nam w prognozach chodzi, jednak przy wielodniowej, wyżowej pogodzie ciekawe tematy pogodowe mocno kurczą się. Na szczęście dla nas, redaktorów (mniej dla Was) pogoda zacznie się psuć. Do kraju zbliża się załamanie pogody i wichura. Jak to zwykle bywa modele mają rozbieżności w prognozach co do siły i obszaru silnego wiatru. We wpisie porównamy jak wichurę nad Polską widzą poszczególne modele numeryczne.

Potężna wichura na północy Europy

Obecnie w naszej części kontynentu do czynienia mamy jeszcze z blokadą wyżową, która nie dopuszcza w nasz region niżów atlantyckich. Sytuacja zmieni się za kilkadziesiąt godzin. Jednak na ten moment niże „szaleją” na północy Europy. W skutek bardzo silnego gradientu barycznego, mieszkańcy regionów północnych zmagają się z bardzo silnym wiatrem i załamaniem pogody.

Wichura uderza dziś w Skandynawię

Na powyższej mapie widać jak silna wichura uderza dziś między innymi w Norwegię, czy Islandię. Wiatr na terenach nadmorskich przekraczał będzie z pewnością 120 km/h. Na otwartym morzu wichura osiąga siłę 140 km/h. Oprócz silnego i bardzo silnego wiatru niże przyniosą dziś na północ Europy silne opady śniegu. O śnieżycach choćby w Norwegii pisałem już w wczoraj. Tak czy inaczej, jeszcze przez kilka dni to załamanie pogody nie dotyczy jeszcze Polski.

Wichura nad Polską. Kiedy do kraju dotrze silny wiatr?

Jeszcze wczoraj i przedwczoraj modele numeryczne były dość zgodne w swoich wyliczeniach. Przez kraj pod koniec week3endu przejść miała silna wichura z wiatrem przekraczającym 110 km/h na nizinach. Jak to wygląda teraz? Zobaczmy animację. Może na wstępie niech będzie to animacja prognoz modelu GFS.

Wg. tego modelu pogodowego pierwszych, silnych porywów wiatru spodziewać się już w piątek. Wiatr 14 stycznia nad Polską osiągać może prędkość do nawet 90 km/h. Wg. aktualizacji modelu z poniedziałku, najsilniejsza wichura przechodzić nad Polską miała w poniedziałek. W obecnych wyliczeniach amerykański model GFS ograniczył wiatr ponad 100 km/h wyłącznie do regionów północnych kraju. Dynamiczna pogoda z silnym wiatrem utrzymywać miałaby się w Polsce praktycznie przez cały przyszły tydzień. Zobaczmy teraz jak widzi to europejski model ECMWF w najnowszych aktualizacjach.

Najsilniejszy wiatr jednak po weekendzie?

Model ECMW również widzi silny wiatr już w najbliższy piątek nad Polską. Jednak porywy wiatru nie powinny przekraczać wg. modelu 70 km/h (90 wg. GFS). Poniżej prognoza wiatru wg. ECMWF na poniedziałek.

Wichura w Polsce jednak najsilniejsza po weekendzie?

Widać, że modele pogodowe niejako odwróciły swoje wyliczenia. Podczas gdy GFS widzi mocniejszy wiatr w piątek, tak wg. ECMWF silniejsza wichura ma przejść nad Polską w poniedziałek. Niestety na ten moment nie mam jeszcze danych na poniedziałek z modelu ICON-EU. Jednak na ten moment siłę wiatru na piątek szacuje on bardziej tak jak ECMWF. Widzimy, że modele numeryczne nie mają jeszcze pełnej zgodności co do dokładnego czasu wystąpienia i intensywności wichury. Jednak wszystkie przeglądane modele są zgodne co do jednego. Od piątku pogoda stanie się w kraju dynamiczna, a silny wiatr będzie nam towarzyszył zarówno w weekend, jak i w przyszłym tygodniu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk