Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niespotykana śnieżyca. 400 cm śniegu. Atak zimy w Polsce za kilka dni?

Silna śnieżyca w USA. 400 cm śniegu. Kiedy atak zimy w Polsce?

Amerykanie nie mają szczęścia do pogody od początku roku. Właściwie już końcówka 2021 przynosiła w Ameryce Północnej silne, lokalnie niszczące zjawiska pogodowe. Jedne regiony kraju zmagają się z upałem i suszą. Przez inne przeszła śnieżyca przynosząc ponad 4 metry śniegu. Przez kraj raz po raz przechodzą silne burze przynosząc niszczący wiatr, a nawet tornada. Jednak w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się śnieżycy jaka nawiedziła regiony centralne USA. W drugiej części wpisu wrócę do Europy. Przeanalizuję co na temat śnieżyc i ataku zimy w naszym regionie mówią nowe aktualizacje modeli numerycznych.

Rekordowa śnieżyca w Kolorado

W tym roku zima już raz dała się ekstremalnie we znaki w górach w stanie Kalifornia. W Parku Narodowym Yosemite w styczniu spadło 450 cm śniegu w zaledwie kilkadziesiąt godzin. Temat szczegółowo opisywałem w tym miejscu. Teraz niespotykana śnieżyca uderzyła bliżej centrum kraju. Całkowicie zasypane śniegiem zostały góry Rocky Mountains w stanie Kolorado.

Powyżej mapa z obecną pokrywą śnieżną. Widać, że silne śnieżyce nawiedziły północno zachodnie oraz częściowo centralne stany USA. Lokalne media z Kolorado donoszą, że zaspy w Rocky Mountain przekraczają cztery metry wysokości. Mieściny położone w wyższych partiach gór zostały całkowicie odcięte od Świata. Podczas gdy jeszcze kilkanaście dni temu panowały wysokie temperatury, było sucho, a Park Narodowy Rocky Mountain nawiedzały niszczące pożary. Obecnie mamy do czynienia z zupełnie inną pogodą. Śnieżyca w regionie była naprawdę silna. To doskonale obrazuje jak nieprzewidywalna i groźna jest obecnie pogoda w USA.

Śnieżyce również w Europie

Zobaczmy co obecnie dzieje się w pogodzie na naszym kontynencie. Podczas gdy w Polsce aurę kształtuje silny wyż, nie jest tak, że wszędzie w Europie panuje dobra i spokojna aura. Bardzo dynamicznie jest na południowym wschodzie kontynentu. W regionie dominuje niż, który przynosi ulewy, burze, ale również silne śnieżyce, które dają się we znaki zwłaszcza mieszkańcom wyżej położonych regionów na Bałkanach, czy w Grecji. Zobaczmy animację prognozy opadów dla Europy.

Na animacji widać dobrze z jak dynamiczną pogodą mamy obecnie do czynienia na południowym wschodzie kontynentu. Śnieżyca nawiedza między innymi Serbię, Bośnię, czy Czarnogórę. Lokalnie na Bałkanach spaść może całkiem sporo śniegu. Podczas, gdy na wyżej położonych terenach sypie śnieg, bliżej morza w regionie przechodzą silne ulewy i burze. Mamy ranek, dlatego aktywność burzowa w regionie nie jest wielka. Jednak zachęcam do zaglądania do detekcji wyładowań blitzortung.org po południu. Widać będzie jak dużo wyładowań pada na południowym wschodzie Europy.

Śnieżyca na północy Europy. Intensywne opady śniegu w Norwegii

Bardzo śnieżny okres również przed mieszkańcami Skandynawii. Zwłaszcza w Norwegii, w regionach nadmorskich śnieżyca w najbliższym czasie będzie silna. Wszystko za sprawą aktywnego i głębokiego niżu, który przemieszcza się na północny kontynentu. Opady śniegu w Norwegii w najbliższych godzinach mogą mieć wręcz charakter nawalny. Świeżego śniegu spadnie nawet kilkadziesiąt centymentrów.

Śnieżyca w Polsce. Modele wciąż nie są zgodne

Zajrzeliśmy już do USA, by dowiedzieć się, że silna śnieżyca zasypała Park Rocky Mountain. Wiemy również, że silne opady śniegu pojawią się na południowym wschodzie oraz północny Europy. Jak wygląda sprawa ze śniegiem w Polsce? Jedno jest w zasadzie pewne. Najbliższe kilkadziesiąt godzin opadów w Polsce nam nie przyniesie. Znajdujemy się pod rozległym, silnym wałem wyżowym, który rozciąga się od Finlandii, przez nasz kraj, aż po Półwysep Iberyjski. Ciśnienie nad Polską osiągnie w najbliższych godzinach nawet 1040 hPa. Pojawi się mróz. Jednak na opady musimy poczekać przynajmniej do okolic weekendu.

Śnieżyca po weekendzie w Polsce

Co ważne, opady te widzą również modele ECMWF oraz GEMS. Wg. wymienionych modeli śnieżyca nie byłaby może tak silna jak wg. amerykańskiego GFS. Jednak to już poprawa w prognozach, gdyż modele przynajmniej zaczynają widzieć dość spójne dane jeśli chodzi o pogodę pod koniec weekendu. Bardzo gwałtowną pogodę widzą również modele na poniedziałkowy dzień oraz kolejną dobę. O silnej wichurze jaką widać w prognozach już pisałem. Modele coraz śmielej pokazują również, że śnieżyca, która ma pojawić się na przełomie weekendu i początku przyszłego tygodnia nie będzie ostatnią. Przyszły tydzień zaczyna wyglądać na bardzo dynamiczny w pogodzie nad Polską.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk