Mróz -20 i ciśnienie do 1040 hPa. Ile to potrwa?

Przed nami okres wyżowej pogody. Jedni mówią, że to nuda w pogodzie. Ja aż tak nie uważam, przed nami okres, gdzie warte uwagi są dwa zjawiska pogodowe. Pierwsze to mróz, który lokalnie będzie bardzo silny. Drugą ciekawostką będzie bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Wyż ulokuje się nad Polską co przyniesie wzrost ciśnienia do nawet 1040 hPa. To nie są wartości często oglądane na barometrach w Polsce.

Mróz na północy Europy będzie potężny

Już w poprzednich wpisach informowałem, że mróz na północy kontynentu będzie bardzo silny. Spadki temperatury do -30, a nawet -40 stopni zdarzają się w Skandynawii praktycznie co dobę. W kolejnych dniach masa arktycznego odpuści w samej Skandynawii, lecz chłód spłynie niżej, do regionów wschodnich kontynentu.

Same temperatury w Polsce opiszę w dalszej części artykułu, jednak chcę zwrócić Waszą uwagę jak arktyczna masa powietrza od jutra zacznie wędrować ze Skandynawii dalej na południe. W okolicach wtorku, środy potężny mróz panował będzie bardzo blisko Polski. Tuż za naszymi wschodnimi granicami mróz sięgać może wartości -30 stopni Celsjusza. Na uwagę zasługuje również fakt, że bardzo chłodne powietrze spłynie również na południowy wschód kontynentu. Mróz pojawi się we Włoszech, Grecji, czy Turcji. Nie mówiąc już o Bałkanach, czy Węgrzech, gdzie spadki temperatury mogą wynosić nawet poniżej -10 stopni Celsjusza.

Mróz również na południu Europy

Wyż nasunie się nad Polskę. Dużo bezchmurnego nieba

Bohaterem pierwszego akapitu był mróz, bo faktycznie wartości temperatur jakie w Europie przed nami robią wrażenie. Jednak na wstępie wspominałem, że drugą ciekawostką jest bardzo wysokiego ciśnienie atmosferyczne w naszym regionie. Jak wiemy, w zimowych okresach w Europie wyż i mróz to często „dwa bratanki”. Tak będzie i tym razem. Poniżej mapa baryczna Europy na wtorek 11 stycznia (źródło).

Mapa baryczna Europy. Wtorek 11 stycznia

Widać tu jak potężny wyż rozbuduje się w naszym regionie wraz z początkiem nowego tygodnia. Centrum wyżu znajdzie się na terenie naszego kraju. Ciśnienie atmosferyczne przekraczać będzie 1035 hPa. Prawdopodobnie w okolicach wtorku na barometrach w Polsce ujrzymy 1040 hPa. To bardzo wysokie ciśnienia atmosferyczne. Rzekłbym, że dla niektórych z nas ciśnienie będzie za wysokie. Skutkować może to bólami głowy i ogólnym rozdrażnieniem. Jednak tak wyż w naszym regionie przyniesie nam jeszcze dodatkowy pogodowy „smaczek”. Czeka nas mnóstwo bezchmurnego nieba. Słoneczne dni, ale i bezchmurne noce. Wiecie do czego zmierzam? Bezchmurne nocne niebo zimą to jeszcze większe spadki temperatury w skutek radiacji ciepła. Będzie także smog. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam najbliższy czas jeśli chodzi o mróz w Polsce.

Zobacz również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Mróz w Polsce będzie silny. Ile potrwa to ochłodzenie?

Przejdźmy zatem do dwóch spraw, które z pewnością wzbudzają Waszą ciekawość. Pierwsza z nich to jak silny mróz przed nami. Druga, to ile potrwa ochłodzenie. Dobrze się składa, gdyż na oba pytania mam odpowiedź i spieszę z jej udzieleniem.

Silny mróz nawet w dzień w Polsce

Noc z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek przyniesie nam mróz dwucyfrowy. Największe szanse na tak duże spadki temperatury mają mieszkańcy północy, wschodu, południa i centrum kraju. Lokalnie, przy dłuższych nocnym rozpogodzeniach spadki temperatury mogą przez najbliższe dwie noce sięgać nawet -15 stopni Celsjusza. bardzo niskie temperatury zanotujemy również we wtorkowy dzień (mapa prognozy powyżej). 11 stycznia lokalnie spadki temperatury również sięgały będą -10 stopni Celsjusza. Jednak apogeum chłodu przyniesie noc z wtorku na środę. Wtedy to mróz na wschodzie Polski sięgać może nawet -20 stopni Celsjusza.

Mróz w nocy z 11 na 12 stycznia będzie najsilniejszy

Trudno mi obecnie prognozować gdzie dokładnie na wschodzie mróz może wynieść poniżej -20 stopni. Tak silny spadek temperatury zależny jest nie tylko od masy powietrza, lecz również stopnia zachmurzenia (a raczej jak długo zachmurzenia nocą brak), a także ukształtowania terenu. Jedno jest pewno. Najbliższe dwie, trzy doby przyniosą w Polsce silne spadki temperatury. Czwartek przyniesie ocieplenie. Za dnia powrócą dodatnie temperatury. Pogoda stanie się znów bardziej dynamiczna. O tym jednak w kolejnych wpisach.

Zobacz równie: Załamanie pogody na koniec tygodnia? Co mówią prognozy