Wichura uderzy w Polskę. Wiatr nawet 100 km/h. Szkody wiatrowe i silny sztorm na Bałtyku

Wichura pojawi się w Polsce. Wiatr nawet 100 km/h, a na Morzu Bałtyckim i silny sztorm. Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne na drugą połowę tygodnia. Odbuduje się cyrkulacja strefowa, przynosząc napływ cieplejszego powietrza.

Wichura pojawi się w Polsce. Dobiega końca chłodny okres synoptyczny

Stopniowo dobiega końca dość chłodny okres synoptyczny. Ciśnienie atmosferyczne zacznie jednak w najbliższych dniach spadać. Pojawi się silniejszy wiatr, temperatura wzrośnie, wystąpią opady atmosferycznych, których natężenie nie powinno być duże.

Anomalia temperatury w najbliższych dniach

Na mapie poniżej widzimy anomalie w okresie od 11.01.2022 r. do 17.01.2022 r. mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 r. Dostrzegamy, że tylko wtorek i środa przyniesie na przeważającym obszarze Polski wartości poniżej normy. Jednak od zachodu zacznie płynąć cieplejsze powietrze i odwilż pojawi się na zachodzie i północy. W początkowej fazie, w kontakcie z wychłodzonym podłożem opady mogą powodować gołoledź. Czwartek przyniesie na przeważającym obszarze Polski wartości powyżej normy i w normie wieloletniej. Najchłodniej będzie na krańcach południowo-wschodnich. Wartości powyżej normy wieloletniej są prognozowane na koniec bieżącego tygodnia i początek przyszłego. Jednak nocami i tak zdarzać będzie się mróz w wielu regionach naszego kraju.

Wichura uderzy w Polskę. Wiatr nawet 100 km/h. Szkody wiatrowe i silny sztorm na Bałtyku

Wichura w Polsce. Przez Polskę przebiegać będzie prąd strumieniowy

W drugiej połowie tygodnia zmniejszać będzie się wpływ wyżu barycznego, który od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego otrzymał imię „BERNHARD”. Zacznie on z biegiem czasu ustępować miejsca zatoce niżowej związane z niżem, który znad Skandynawii przesunie się nad Rosję. Wzrośnie poziomy gradient ciśnienia pomiędzy wyżem a rozległym niżem, co spowoduje wystąpienie silnego wiatru gradientowego. Wichura pojawi się szczególnie pod koniec mijającego tygodnia. Kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost prędkości wiatru okaże się obecność prądu strumieniowego, dlatego zwiększy się poziomy przepływ mas powietrza na głównych poziomach izobarycznych.

Prognozowana prędkość oraz położenie prądu strumieniowego na 14.01.2022 r. 18 UTC dla wysokości izobarycznej 300 hPa

Wichura uderzy w Polskę.

Wyż ustąpi miejsca pod koniec tygodnia niżom barycznym, dlatego pojawią się miejscami opady

Układ wysokiego ciśnienia, który w poniedziałek i we wtorek przynosi wysokie ciśnienie atmosferyczne w najbliższych dniach przemieści nad południową i zachodnią część Starego Kontynentu. Z uwagi na duże zagęszczenie izobar pomiędzy Rosją a Europą Zachodnią i Południową wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, co spowoduje wystąpienie wichury.

Modele numeryczne prognozują, że na stosunkowo niewielkim obszarze będziemy mieć do czynienia z dużym poziomym gradientem ciśnienia. Pomiędzy północno-wschodnią a południowo-zachodnią częścią kraju różnica ciśnienia sięgnie nawet 12-20 hPa, przyczyniając się do wystąpienia silnego wiatru gradientowego.

Najsilniej powieje na północy

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że na nizinach pojawi się wichura. Porywy wiatru w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek sięgną nawet 70-100 km/h. Groźny wiatr da się we znaki szczególnie na północy kraju, a najsilniej powieje na wybrzeżu. Czym dalej wgłąb Polski, tym przeważnie porywy sięgną nawet 50-80 km/h, kwalifikując się miejscami na 1 stopień zagrożenia. Niewykluczone są lokalne szkody wiatrowe. Największe w północnej połowie kraju.

Zobacz również: Nieprawdopodobna śnieżyca. Spadło 4 metry śniegu. Kiedy opady zimowe w Polsce?

Zbiorcza mapa pokazująca maksymalne porywy wiatru na okres od 11.01.2022 r. do 14.01.2022 r. według modelu GFS

 uderzy w Polskę. Wiatr nawet 100 km/h. Szkody wiatrowe i silny sztorm na Bałtyku

Z prognoz europejskiego modelu ECMWF wynika, że najsilniej powieje w północnej części kraju. Szczególnie na Pomorzu porywy mogą sięgnąć, a nawet przekroczyć 100 km/h. Na Morzu Bałtyckim z pewnością pojawi się silny sztorm.

Wichura uderzy w Polskę. Wiatr nawet 100 km/h.

Według modelu ICON, 14 stycznia 2022 r. silny wiatr da się we znaki również w górach i na obszarach podgórskich. Szczególnie w Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Silny wiatr wystąpić może także w Tatrach oraz Bieszczadach.

silny wiatr w polsce

Coraz więcej wskazuje, że w weekend utrzyma się duża różnica ciśnienia. Znajdziemy się w zasięgu cyrkulacji strefowej, dlatego warunki pogodowe będą zmienne. Pojawi się silny wiatr, opady atmosferyczne w formie deszczu, a w chłodniejszych masach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Wkrótce podamy kolejne informacje o dynamicznej pogodzie w najbliższych dniach.