Wał wysokiego ciśnienia kształtuje warunki pogodowe. Będzie w dalszym ciągu dominować, w wielu regionach podinwersyjne zachmurzenie. Poprószyć może z chmur Stratus oraz Stratocumulus symbolicznie gdzieniegdzie śnieg. Miejscami jednak w obszarach większych rozpogodzeń i przejaśnień większy mróz nocami. W drugiej połowie tygodnia wzrost dynamiki.
Wał wysokiego ciśnienia kształtuje warunki pogodowe w Polsce
Pogoda w naszym kraju jest kształtowana przez umacniający się szybko w chłodnym powietrzu układ wysokiego ciśnienia z centrum ulokowanym nad Skandynawią. Dzięki temu on po swojej południowo – wschodniej stronie, wprost ze wschodu Starego Kontynentu ściąga coraz chłodniejszą masę powietrza o mocno zróżnicowanej zawartości pary wodnej. Z uwagi na dużą wilgotność, obecności warstw inwersyjnych w wyżu na przeważającym obszarze Polski było dziś pochmurnie. Gdzieniegdzie nawet wystąpiły symboliczne opady śniegu, które nie skutkowały przyrostem pokrywy śnieżnej. Z danych synoptycznych wynika, że w poniedziałek najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń. Gdzieniegdzie umiarkowanego oraz małego spodziewanych wystąpiło na północy, cz. północnym – zachodzie, częściowo w centrum, cz. na zachodzie oraz cz. południu.
Zgniły wyż, a w połowie mijającego tygodnia ruszy cyrkulacja strefowa, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie
Kilka najbliższych dni przyniesie niskie temperatury i umacnianie się wyżu, który przyjmie finalnie formę wału wysokiego ciśnienia. Od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał on imię „BERNDHARD”. Już we wtorek jedno z głównych centrów tego układu znajdzie się nad Polską, przynosząc bardzo wysokie, lecz nie rekordowe w naszych szerokościach geograficznych ciśnienie atmosferycznego. Przypomnijmy, rekordowe wartości w powojennej Polsce zmierzono zimą, a dokładniej na stacji w Suwałkach, 16 grudnia 1997 r. Zmierzono wtedy 1054 hPa na poziomie morza.
Należy podkreślić, że będziemy mieć do czynienia już we wtorek z rozległym wałem wysokiego ciśnienia. Rozciągać ma się od Atlantyku aż po Rosję, a nawet częściowo Azję. W centrach tego rozległego układu, który w skuteczny zablokuje na kilka dni cyrkulacje strefową zapanuje nadzwyczaj wysokie ciśnienie atmosferyczne. Wiele ośrodków meteorologicznych prognozuje wartości w przedziale od 1035 hPa do 1039 hPa w Polsce. Może niekorzystnie wpływać to na nasze samopoczucie.
Sytuacja synoptyczna na 11.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Z powodu utworzenia się wcześniej wspomnianej blokady antycyklonalnej przez kilka dni do Polski nie będą docierać zatoki i fronty atlantyckich niżów. Pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego w wielu regionach dominować ma zachmurzenie duże i całkowite z uwagi na dużą zawartość pary wodnej w dolnych warstwach troposfery, chociaż lokalnie mogą zdarzyć się przejaśnienia i rozpogodzenia, które zwłaszcza w porze nocnej będą skutkować dużymi spadkami temperatury przy adwekcji zimnego powietrza polarno kontynentalnego z północnego-wschodu.
Wał wysokiego ciśnienia przebiegać ma przez Polskę. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień pojawią się korzystne warunki do silnych dwucyfrowych spadków temperatury
Szczyt najniższych temperatur przypadnie na wtorek i środę, gdy nocami pojawi się dwucyfrowy mróz. Jednak wiele wskazuje, że pojutrze do Polski od zachodu zacznie wkraczać odwilż spowodowana napływem cieplejszego powietrza polarno morskiego. Najdłużej ujemna temperatura utrzyma się na południu, centrum, wschodzie i północnym-wschodzie.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g na 11.01.2022 r. według modelu kanadyjskiego GEM
Jeszcze chłodniejsza okaże się noc z 11/12 stycznia 2022 r. Szczególnie we wschodniej i południowej części kraju. Spadki temperatury będą jednak zależne od skali przejaśnień i rozpogodzeń. Nad ten obszar dotrze główny strumień mocno wychłodzonej masy powietrza ze wschodu.
Prognozowana temperatura na godziny poranne 12 stycznia 2022 r. według kanadyjskiego GEM
Coraz więcej wskazuje, że w drugiej połowie tygodnia, a szczególnie w okolicach weekendu wzrośnie dynamika w pogodzie. Odbuduje się cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Przez północ Europejskiego Obszaru Synoptycznego przechodzić będą głębokie układy niskiego ciśnienia. Wzrośnie różnica ciśnienia, izobary będą gęsto ułożone, co przełoży się na wyraźny wzrost prędkości wiatru w całym kraju. Istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się wichury. Szczególnie groźnej na północy kraju. Z uwagi na dominacje pogody niżowej pod koniec tygodnia warunki pogodowe mają być zmienne. Nie zabraknie wahań ciśnienia i temperatury, okresowych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. W początkowej fazie wypierania zimnej masy powietrza. Rozkład temperatury w dolnej troposferze sprzyjać może opadom marznącej mżawki i deszczu marznącego powodującego gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Będzie to jednak przejściowe i lokalne.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 10.01.2022 r. do 16.01.2022 r. według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020 r.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego dla Europy i obszarów przyległych na 11.01.2022 r. 12 Z według GFS
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Wał wysokiego ciśnienia przynosi stabilizacje w pogodzie. Zachmurzenie podinwersyjne i słaby śnieg. W obszarach rozpogodzeń większy mróz nocami w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.