Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 11/12 stycznia 2022 r. -22°C. Mróz będzie tęgi, wystąpią mgły osadzające szadź w Polsce

silne spadki temperatury


Pogoda na noc z wtorku na środę. Wystąpi dwucyfrowy mróz, wystąpią mgły osadzające szadź w Polsce. Sprawdzimy, jak wygląda sytuacja pogodowa w Europie oraz na Atlantyku.

Pogoda. Wał wysokiego ciśnienia zablokował cyrkulacje strefową. Płynie do nas zimne powietrze PAm z północnego-wschodu

Na początku mijającego tygodnia wpływ na warunki pogodowe ma układ wysokiego ciśnienia znad Półwyspu Skandynawskiego i Finlandii. Obejmuje on także obszar od Morza Barentsa, prze Polskę, sięgając Wysp Brytyjskich rozbudowuje się na zachód i południe, a jego wtórne centra obejmują będą dziś obszar naszego kraju. Jego wpływ będzie także odczuwalny w wielu regionach w środę. Natomiast nad Atlantykiem, w wysokich szerokościach geograficznych obserwuje się wpływ niżów, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej i zaczną kształtować pogodę w kolejnych dniach.

Już w drugiej połowie tygodnia czeka nas istotna zmiana warunków pogodowych za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej.

Płynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego z północnego-wschodu. Charakteryzuje się ona na ogół zwiększoną zawartością wilgoci w pionowym profilu troposfery. Dlatego też w wielu regionach zalega zachmurzenie chmurami Stratus oraz Stratocumulus, które przynoszą gdzieniegdzie symboliczne opady śniegu, które nie powodują wystąpienia przyrostu pokrywy śnieżnej.

Sytuacja synoptyczna na 12.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

pogoda noc w polsce. wyż

Rozpogodzenia pojawiły się dziś zwłaszcza na zachodzie i południu Polski

We wtorek na przeważającym obszarze Polski dominowało nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne, jak i też miejscowe zamglenia oraz mgły. Wystąpiły liczne przejaśnienia, jak i też rozpogodzenia. Tylko gdzieniegdzie poprószył słabo śnieg. Wiele wskazuje, że nadchodząca noc również bardzo mroźna, ze spadkami temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości. Jednak już od środy obserwowane zaczną być zmiany w pogodzie, temperatura od dzielnic zachodnich zacznie rosnąć, przechodząc przez zero.

Anomalia w polu ciśnienia na 12.01.2022 r. 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

pogoda. wał wysokiego ciśnienia nad Europą. blokada strefowki

Dziś szczególnie na zachodzie kraju oraz w Tatrach było zachmurzenie małe. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północnym wschodzie i wschodzie i miejscami słabe opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od -6°C w rejonach podgórskich Karpat, około -2°C w centrum, do 1°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół z kierunków północnych. W Tatrach porywy wiatru do 65 km/h i tam możliwe zamiecie śnieżne.

Pogoda na noc. Niska temperatura w Polsce, będzie tęgi mróz

Noc z wtorku na środę przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie na północnym wschodzie, południowym zachodzie i w rejonach podgórskich okresami małe, dlatego na tych obszarach spadki temperatury mogą okazać się największe. Gdzieniegdzie zdarzą się symboliczne opady śniegu. Lokalnie niewykluczona mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów i osadzająca szadź. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -15°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około -8°C na przeważającym obszarze kraju, do -2°C na Półwyspie Helskim. Na krańcach północno-wschodnich i w rejonach podgórskich Karpat gdzieniegdzie spadek temperatury do około -22°C. Niewykluczone są gdzieniegdzie opady pyłu diamentowego i słupy świetlne. Wiatr słaby, zmienny, tylko nad morzem umiarkowany i tam południowo-zachodni.

Prognozowana temperatura bliżej godzin porannych, 12.01.2022 r. według kanadyjskiego GEM. Miejscami przebieg temperatury będzie inny od ukazanego poniżej. Zależne będzie to od skali i długości przejaśnień, jak i też rozpogodzeń.

Porównanie z prognozą modelu ICON na godziny poranne dla Polski w środę

Aktualna temperatura

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz