Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Atak zimy. Rekordowe 450 cm śniegu. Mróz do -50 stopni i wielodniowa śnieżyca

Atak zimy w USA przyniósł rekordy pokrywy śnieżnej

Skoro w naszym regionie wieje pogodową nudą (silny wiatr też jest obecny) to szukam ciekawych wieści w innych regionach Świata. A dzieje się. Atak zimy obserwujemy w wielu miejscach globu. Padają rekordy grubości pokrywy śnieżnej, czy mrozu. Zapraszam na krótki przegląd tego co obecna zima przynosi między innymi w USA, czy w Rosji. Zajrzymy również do kraju, by zerknąć, czy atak zimy możliwy jest w najbliższym czasie również u nas.

Silny atak zimy w USA

Podczas gdy na południu Stanów jeszcze kilka dni temu mieliśmy upał, tak na zachodnim wybrzeżu są miejsca, gdzie atak zimy jest naprawdę solidny.

Przenosimy się do Parku Narodowego Yosemite w Kalifornii. Silny atak zimy przyniósł tu rekord wszechczasów w opadach śniegu. W wyższych partiach parku odnotowano opady na poziomie 455 centymetrów śniegu. Tym samym pobity został rekord z roku 1996, kiedy to w Kalifornii spadło 434 centymetry białego puchu. W Stanach Zjednoczonych przełom roku i początek 2022 przyniósł ogólnie bardzo dynamiczną pogodę. O upałach na południu już wspominałem. Później przez kraj przeszły silne burze przynoszące nawet tornada. Na zachodzie, w Kalifornii, czy Newadzie przechodzą silne śnieżyce, a lokalnie atak zimy jest potężny prowadząc do paraliżu komunikacyjnego i odcięcia od Świata wyżej położonych miasteczek.

Atak zimy, ale i silny mróz

Podczas gdy góry w Kalifornii dotknął silny atak zimy i wielodniowa śnieżyca, na kontynencie amerykańskim panuje również silny mróz. Najniższe temperatury panują oczywiście daleko na północy Kanady. Temperatura sięga -50 stopni Celsjusza (-60 stopni Fahrenheita). To zadziwiające, że w niewielkim odstępie czasowym na południu USA notowano upał nawet do +36 stopni. Do daje nam ponad osiemdziesiąt stopni różnicy w obrębie jednego kontynentu.

Atak zimy na zachodzie. Silny mróz na południu USA

W Kanadzie padło -50 stopni Celsjusza. Jest to pierwszy raz z tak silnym mrozem od roku 1998. W mieście Vancouver zrobiło się najzimniej od ponad 50 lat. W mieście słupki rtęci pokazały mróz -15 stopni Celsjusza. Rzadko spotykany chłód przynosi atak zimy również w Seattle. Temperatury spadły tu do prawie -10 stopni co jest temperaturą najniższą od 11 lat. Widać, że zima w USA i Kanadzie nie próżnuje, a lokalnie atak zimy jest naprawdę solidny zarówno pod kątem opadów śniegu, jak i rzadko spotykanego mrozu. Bardzo ciekawie jest również w Rosji, gdzie mróz jest wręcz niszczący. Jednak o tym napiszę całkiem oddzielny wpis.

Czy pogoda w Polsce daje szanse na zimę w najbliższych dniach ?

Lekko z zazdrością spoglądam na zimowe informacje z różnych zakątków Świata, ponieważ w naszym regionie pogoda od wielu dni przypomina jesień niż zimę. Jest ciepło, temperatury w dzień dobijają do 10 stopni Celsjusza. O opadach śniegu od wielu dni mowy być nie może. Tym bardziej nie groził nam atak zimy i silne śnieżyce. Czy sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Zobaczmy animację prognoz temperatury dla Polski.

Oglądając powyższą animację jest nadzieja. To prognoza temperatury wg. europejskiego modelu ECMWF na najbliższe dni (źródło map). Już w okolicach czwartku do kraju nieśmiało powracać zaczną ujemne temperatury. W piątek prawdopodobnie mróz zostanie z nami również w dzień. Na wschodzie kraju ujemne temperatury zostać miałoby by również na weekend. Załóżmy, że wedle wyliczeń modeli temperatury pozwolą za kilka dni na atak zimy w Polsce. Warto dodać jednocześnie, że GFS widzi temperatury minimalnie wyższe niż europejski ECMWF. Jednak i tak na dużym obszarze kraju miałby panować lekki mróz od piątku do niedzieli.

Atak zimy możliwy w weekend w Polsce?

Spoglądając na mapy prognoz opadów widać na nich opady śniegu zarówno w piątek, jak i sobotę. Nie jest to z pewnością atak zimy. Weekend przynieść może nam przelotne opady o niedużym natężeniu. Szansy na większe opady można upatrywać we froncie atmosferycznym, który prawdopodobnie przechodził będzie przez kraj w sobotę. Na ten moment jednak prognozy nie widzą spektakularnych opadów śniegu towarzyszących przechodzeniu frontu. Zobaczymy co przyniosą nam aktualizację modeli. Na ten moment nie można napisać, że czeka nas atak zimy. Opady śniegu i lekki mróz tak. Jednak nic więcej.

Zobacz również: Mróz dwucyfrowy wróci do Polski