Mróz dwucyfrowy wystąpi w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, a nawet burze śnieżne. Przejrzymy jak wyglądają najnowsze prognozy na przełom 1 i 2 dekady stycznia.
Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce
Nie ulega wątpliwości, że w pierwszych tygodniach nowego roku pogodę kształtuje cyrkulacja strefowa. Dlatego warunki pogodowe są zmienne. Nie brakuje chmur, opadów i silnego wiatru. Obserwowane są także znaczne wahania ciśnienia. Coraz więcej wskazuje, że w połowie mijającego tygodnia niż przemieszczający się nad Rosję ściągnie do Polski w swojej tylnej części zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Temperatury spadną, pojawić może się miejscami całodobowy mróz, ale zwłaszcza nocami na przeważającym obszarze naszego kraju pojawi się mróz. Największe spadki temperatury wystąpią w górach i na obszarach podgórskich, gdzie większość modeli sugeruje dwucyfrowe ujemne wartości w porze nocnej. Zimno ma być również we wschodniej części kraju.
GFS nie sugeruje powrotu na wiele dni zimowych warunków pogodowych
Pomimo spodziewanego ochłodzenia. Średnia temperatura za 10 dni będzie typowa dla przedzimia, a nie termicznej zimy. Najchłodniej na nizinach będzie na północnym-wschodzie, natomiast najcieplej na zachodzie. Najczęściej to właśnie w rejonach podgórskich i górskich mróz będzie całodobowy.
Opady śniegu pojawią się na przeważającym obszarze Polski 6 stycznia 2022 r. Wtedy to modele numeryczne prognozują opady konwekcyjne w świeżej masie pochodzenia arktycznego morskiego, która napłynie za frontem chłodnym. Nie można wykluczyć, że pojawią się nawet burze śnieżne z uwagi na możliwość powstania bardziej rozbudowanych chmur Cumulonimbus w środowisku stromego gradientu temperatury. Po dziennych i wieczornych opadach, noc z 6/7 stycznia 2022 r. może przynieść oblodzenie dróg i chodników wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6.01.2022 r. 12 UTC według ECMWF
Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 6.01.2022 r. 15 UTC
Mróz na większym obszarze zacznie występować w Polsce od 6 stycznia 2022 r. i utrzyma się na przeważającym obszarze naszego kraju do początku przyszłego tygodnia
Już w Trzech Króli mróz może pojawić się w Polsce. Znaczne spadki temperatury poniżej zera wystąpią już w nocy z 6/7 stycznia 2022 r. Największe będą w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń w obszarze podwyższonego ciśnienia. Szczególnie duże spadki są prognozowane w górach i na obszarach podgórskich, jak i też miejscami na północy, północnym-wschodzie oraz w centrum kraju.
Prognozowana temperatura w godzinach porannych, 7 stycznia 2022 r. według ECMWF-HRES
Jeszcze większe spadki temperatury na ten okres sugeruje nam model GEM. Niewykluczone, że nawet na nizinach w godzinach porannych w piątek występować będzie dwucyfrowy mróz.
Kulminacyjna fala chłodu przypaść powinna na weekend i początek przyszłego tygodnia. Spadki temperatury będą jednak zależne od skali rozpogodzeń i siły wiatru oraz lokalnego ukształtowania terenu.
Prognozowana temperatura nad ranem 8.01.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Jeszcze większy mróz w tym okresie widzi kanadyjski model GEM. Największe spadki obserwujemy w prognozach dla południowej i wschodniej części kraju, natomiast najmniejsze na zachodzie i północy.
Wyliczana temperatura na 8.01.2022 r. 6 UTC według GEM
Mroźnie zapowiada się także początek przyszłego tygodnia. Jednak miejmy na uwadze, że prognozy na tak odległy okres mogą ulec korekcie. Trend w kierunku postępującego większego ocieplenia widzi GFS oraz ECMWF. Jednak może nie być one trwałe.
Prognozowana temperatura na 10.01.2022 r. według GEM
Wyliczana temperatura na 10.01.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Wkrótce więcej informacji o sytuacji pogodowej w kolejnych tygodniach stycznia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Mróz dwucyfrowy nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, a nawet burze śnieżne”
Możliwość komentowania została wyłączona.