Niszczące burze. Grad wielkości piłki do tenisa, zerwane dachy i połamane drzewa

silne burze

Ostatnie dni przyniosły nad Europą rozwój potężnych burz i nawałnic. Związane to było z rozciągającym się w Europie pofalowanym frontem atmosferycznym. Front oddzielał od siebie dwie masy powietrza między. Różnica temperatur między zimną północą i upalnym południem i wschodem Europy wynosiła nawet 20 stopni Celsjusza.

Strefa najsilniejszych zjawisk burzowych w ostatnich dniach rozciągała się ostatnio od Włoch po centralną Polskę. W sobotę 29 sierpnia najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami wydany został dla północnych Włoch oraz Słowenii. Burze w regionie były bardzo intensywne, przynosiły szkody, ale przyznać trzeba, że były spektakularne.

Silne burze i nawałnice nad Polską w niedziele

Kolejnego dnia najwyższy stopień zagrożenia burzami wydany został dla Polski centralnej. Nie zastanawiając się długo wsiedliśmy do aut i pognaliśmy na Ziemię Łódzką, by stawić czoła potężnym nawałnicom jakie miały przetoczyć się tego wieczora przez Polskę centralną. Na szczęście prognozy burzowe w niedzielę nie sprawdziły się w 100% i nie doszło do rozwoju trąby powietrznej związanej z superkomórką burzową. Nie zmienia to faktu, że niedzielne burze nad Polską były bardzo silne. Na południe od Łodzi spadł grad wielkości piłek do tenisa. Potężna burza nękała mieszkańców Mazowsza i Podlasia, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek przetaczał się silny układ MCS.

Mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) – Warszawa (30.08.2020 r.)

Sytuacja bieżąca – 30.08.2020 r. godz. 20:45 CESTAktualnie przez Warszawę przechodzi bardzo aktywna elektrycznie burza wielokomórkowa (mezoskalowy układ konwekcyjny), która przynosi również miejscami silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu. Na niebie jest wręcz "stroboskop". Autorką nagrania jest Marta Janoszek. Dziękujemy za nadesłany materiał!

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 30 sierpnia 2020

Niszczące superkomórki na Węgrzech

Poniedziałek przyniósł silne burze na terenie między innymi Węgier. Drugi stopień zagrożenia burzami wydano w pasie od Węgier przez Słowację po Bieszczady. I przyznać trzeba, że burze, które rozwinęły się na Węgrzech jak najbardziej spełniały drugi stopień zagrożenia burzowego. Na terenie Węgier powstało kilka potężnych superkomórek burzowych niosących opady dużego gradu, a także bardzo silne uderzenia wiatru.

Burze, które przechodziły w poniedziałek nad Węgrami i Słowacją niosły ze sobą bardzo duże szkody. Wiele miejscowości zostało dosłownie zdewastowanych przez uderzenia silnego wiatru szkwałowego. Zdjęcia szkód z tamtego regionu Europy są porażające. Superkomórki generowały również opady dużego gradu, lecz przyznać należy, że wyglądały spektakularnie.

A severe Supercell storm over Győr, Hungary on Saturday, Aug 29th.Photo by Viktoria Tihamér Nagy. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

A photogenic supercell storm near Kapuvár, Hungary on Saturday, Aug 29th.Photo by Szigeti István. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Pozostałości z wielokomórkowych układów burzowych jakie niosły w dniu wczorajszym szkody na Słowacji i Węgrzech obserwujemy dziś od świtu na Podkarpaciu. W strefie ciągłych, intensywnych opadów deszczu wbudowane są komórki burzowe, które nadal generują wyładowania atmosferyczne.