21 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Aktualizacja prognozy !! W niedzielę najwyższy stopień zagrożenia burzami w Polsce

prognoza burz

Od kilku dni piszemy, że niedziela 30 sierpnia przyniesie bardzo groźną pogodę w naszym kraju. Jeszcze w dniu wczorajszym, a nawet dzisiaj o świcie analiza warunków pogodowych wskazywała, że dzisiejsze burze będą bardzo silne, ale nie ekstremalne. Pisaliśmy o tym choćby tutaj.

Od rana w środowisku łowców burz trwa ożywiona dyskusja na temat niszczącego potencjału dzisiejszych zjawisk burzowych. Polscy Łowcy Burz po analizie porannej sytuacji postanowili podwyższyć stopień zagrożenia burzami do trzeciego, najwyższego stopnia zagrożenia. Taki alert oznacza, że przez kraju przejdą niszczące w swej sile zjawiska burzowe.

prognoza burz

Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia przed burzami wydany został w pasie od Opolszczyzny i Śląska, przez południe i wschód Ziemi Łódzkiej do wschodnie Mazowsze. To w tych regionach powstaną dziś superkomórki burzowe, które wygenerować mogą opady ogromnego gradu, nawalne opady deszczu oraz niszczący wiatr. Nie wyklucza się, że w dniu dzisiejszym nad Polską powstanie silna i długotrwała trąba powietrzna. W przypadku jej powstania skutki dzisiejszych burz mogą być tragiczne.

burze

Warto dodać, że prognoza łowców burz pokrywa się z prognozą wydaną przez europejskie stowarzyszenie ESTOFEX. To również wskazuje, że dzisiejsze prognozy burzowe mogą być bardzo trafne jeśli chodzi o obszar wystąpienia najsilniejszych burz.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w całej wschodniej i południowo zachodniej części Polski. Dzisiejsze zjawiska burzowe mogą nawet zagrażać życiu (powalone drzewa, zrywane dachy i linie wysokiego napięcia). Widząc nadciągającą dziś burze najrozsądniej od razu szukać schronienia w budynkach.