Niszczące burze i wichury uderzą w nocy w Polskę. Wiatr >90 km/h, nawalny deszcz i grad >3 cm średnicy. Gdzie pogoda może być niszcząca ?

Już w godzinach porannych informowaliśmy Was o niszczącej pogodzie, jaka prawdopodobnie nadciągnie do kraju wraz z nadejściem nocy z czwartku na piątek. Mamy popołudnie, więc czas na aktualizację prognoz o bieżące obserwacje. Czy burze już wkroczyły do Polski? Gdzie i w jakich godzinach zjawiska będą najsilniejsze? Sprawdzamy.

Silne burze w nocy nad Polską. Czym będą spowodowane ?

Omawialiśmy to w porannych prognozach, jednak to jest miejsce, by przypomnieć dlaczego w nocy silne burze pojawią się nad Polską.

Burze i nawałnice w nocy nad Polską. Sytuacja synoptyczna
Silne burze nad Polską. Sytuacja synoptyczna z popołudnia. Źródło: IMGW-PIB

Nad południem kraju, ale też nad Czechami znajduje się front atmosferyczny. Wieczorem i w nocy front zacznie falować i wytworzy się na nim niż baryczny. To właśnie z niżem związane będą burze i groźne zjawiska pogodowe, jakie pojawią się nad Polską w nocy. Dodatkowo, nad południową Polskę napływa nadal ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze z południa Europy.

Ciepłe i wilgotne masy powietrza. Silne burze na południu Polski w nocy
Burze i nawałnice na południu Polski. Napływ ciepłych mas powietrza

W nocy to jednak aktywny niż będzie główną przyczyną silnych procesów konwekcyjnych w kraju. Zobaczmy teraz gdzie i kiedy burze będą najsilniejsze.

Niszczące burze. Ostrzeżenia 2 stopnia

Dobrze ze swoich założeń statutowych wywiązują się Polscy Łowcy Burz. Już poprzedniej nocy wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia dla południowej Polski. W dzień, w skutek obserwacji oraz odczytu danych środowiskowych z radiosondaży choćby z terytorium Czech, koledzy z PŁB zdecydowali się wydać aktualizację prognozy do 2 stopnia ostrzeżeń dla Polski.

Burze i nawałnice nad Polską. Ostrzeżenia 2 stopnia przed nawałnicami
Burze i nawałnice w nocy. Ostrzeżenia 2 stopnia. Źródło: lowcyburz.pl

Widzimy, że stopień 2 został wydany dla Opolszczyzny, Śląska, części Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej i południa łódzkiego. Na obszarze praktycznie całej Polski Południowej wydany został pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami. Na obszarach objętych 2 stopniem zagrożenia największym zagrożeniem ze strony burz będzie bardzo silny (nawet >90 km/h) wiatr. Istniej duże ryzyko wystąpienia nawet kilku trąb powietrznych. W przypadku powstania superkomórek burzowych zagrożeniem w nocy będą również opady gradu o średnicy nawet do 3 cm. Mamy godzinę 18 i w Czechach już widać wzmożoną aktywność burzową.

Po godzinie 18 pierwsze komórki pojawią się już w Polsce południowo zachodniej
Burze blisko Polski w czwartek po południu

Komórki te w godzinach wieczornych wtargną do Polski. Następnie, w godzinach nocnych wędrować będą na północny wschód, ku Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Zjawiska burzowe będą w kraju występowały do godzin porannych w piątek. Przeczytaj również: Prognoza pogody na piątek 7 czerwca 2024

Pogoda w piątek zacznie się uspokajać

W piątek, w pierwszej części dnia, burze możliwe będą jeszcze na wschodzie kraju. Groźna pogoda wróci do nas w niedzielę, kiedy to nad Polską przetoczy się kolejny aktywny niż z południowego zachodu.

Groźna pogoda w niedzielę 9 czerwca w Polsce
Burzowa niedziela 9 czerwca w Polsce

Pogoda w niedzielę może być groźna, jednak o tym informowali będziemy w kolejnych wpisach pogodowych na naszym portalu. Groźnie wyglądają również prognozy na przyszły tydzień. Grzmiało będzie w wielu regionach kraju, a niektóre burze w przyszłym tygodniu mogą być ponownie dość groźne. O tym jednak zdążymy jeszcze informować. Na ten moment ostrzegamy mieszkańców południa Polski przed bardzo groźną pogodą w nocy z czwartku na piątek.