Pogoda na piątek 7 czerwca 2024. Falujący front atmosferyczny. Niebezpieczne zjawiska nad Polską

Środek tygodnia upłynął nam pod znakiem spokojnej pogody. W czwartek do kraju wkroczył front atmosferyczny. Pogoda na piątek to kontynuacja dynamicznej aury w regionie i w Polsce. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 7 czerwca.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Wszystko co ciekawe w pogodzie w piątek będzie wynikiem tego, co wydarzy się w regionie w czwartek po południu i w nocy z czwartku na piątek. W czwartek nad krajem przemieszczał się front atmosferyczny. W nocy z czwartku na piątek, front zafaluje i dojdzie do utworzenia się na froncie aktywnego ośrodka niżowego. Spowoduje to, że noc z czwartku na piątek przyniesie gwałtowne burze nad krajem.

Pogoda na piątek. Front atmosferyczny zafaluje nad Polską
Pogoda na piątek. Falujący front nad Polską

W piątek falujący front atmosferyczny będzie wpływał jeszcze na pogodę w części kraju. Pozostanie z nami w południowej i południowo wschodniej Polsce. Niż, który powstanie na froncie przesuwał będzie się w kierunku północno wschodnim, by w godzinach okołopołudniowych opuścić nasz kraju. W drugiej połowie dnia pogoda uspokoi się. Na krótki okres dostaniemy się nawet pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia.

Pogoda na piątek przyniesie nieco chłodniejsze powietrze w części Polski
Pogoda na piątek. Front przyniesie chłodniejsze masy powietrza w Polsce

Powyżej zaprezentowałem mapę rozkładu mas powietrza nad Polską. Widzimy, że pogoda na piątek, a dokładniej front atmosferyczny, przyniosą do części kraju nieco chłodniejsze powietrze z północnego wschodu. W drugiej części prognozy sprawdzimy, jakie będzie miało to przełożenie na temperatury w Polsce. Teraz przejdźmy do opadów.

Pogoda na piątek. Kontynuacja burzowej nocy w Polsce

Noc z czwartku na piątek przyniesie burze w Polsce, które lokalnie będą silne. W przypadku powstania superkomórek burzowych, zjawiska pogodowe mogą być nawet niszczące. O tym jednak piszemy w dedykowanym nocnym burzom wpisie. Tutaj skupmy się na tym co przyniesie nam pogoda na piątek. Poniżej animacja prognoz opadów.

Pogoda na piątek. Opady i burze w pierwszej części dnia

Widzimy, że piątek będzie kontynuacją aury, jaka czeka nas podczas nadchodzącej nocy. Burze możliwe są od godzin porannych. Grzmieć i padać będzie na wschodzie i południu kraju. Na południu burze powstawać będą w obszarze oddziaływania falującego frontu atmosferycznego. Natomiast na wschodzie do rozwoju burz przyczyniał będzie się odchodzący od naszego kraju niż. Podczas gdy pierwsza część dnia będzie w Polsce dość deszczowa i burzowa, w godzinach popołudniowych rozpogodzi się już w całym kraju. Najdłużej chmury i możliwy deszcz utrzymają się na południowym wschodzie Polski. Przeczytaj również: Silne ochłodzenie w Polsce. Kiedy i gdzie temperatury mocno spadną?

Ciepły dzień w części Polski

Podczas gdy kolejne dni w kraju będą już chłodniejsze, pogoda na piątek przyniesie jeszcze dzień gorący w części Polski. To dlatego, że na południowym wschodzie zalegał będzie jeszcze ciepły sektor powietrza. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia.

Piątek przyniesie wysokie temperatury w części Polski
Wysokie temperatury w piątek w części kraju

Widzimy, że po południowej stronie niżu (ten będzie nad północno wschodnią Polską) wciąż napływać do Polski będzie bardzo ciepłe powietrze. Dlatego też temperatury w pasie od Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę sięgać będą nawet 24-25 stopni Celsjusza. Podczas gdy na południowym wschodzie panował będzie jeszcze dzień gorący, znacznie niższe wartości temperatury pogoda na piątek przyniesie nam w pozostałych regionach Polski. Na północnym wschodzie zaledwie w okolicach 15 stopni Celsjusza. Na zachodzie i północnym zachodzie w okolicach 20 stopni. Tutaj spływać będzie już nieco chłodniejsze powietrze z północy, dlatego temperatury będą niższe. Ponieważ wiatr w piątek będzie praktycznie nieodczuwalny, to nie będzie on obniżał temperatur odczuwalnych w kraju. Podsumowując, pogoda na piątek przyniesie opady i burze w pierwszej części dnia na wschodzie i południowym wschodzie kraju. W godzinach popołudniowych zacznie się rozpogadzać w całym kraju. Temperatury będą w piątek zróżnicowane, ponieważ kraj znajdzie się pod wpływem dwóch różnych mas powietrza.