Niszczące burze możliwe w sobotę. IMGW wydaje alerty 3-stopnia. Grad do 7 cm, wiatr w porywach do 120 km/h, ulewy do 50 mm w Polsce

We wschodniej części kraju utrzymywać będzie się jeszcze gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Masa ta charakteryzować ma się dużą niestabilnością powietrza, co w konsekwencji doprowadzi do rozwoju gwałtownych burz w korelacji z przedfrontową zbieżności wiatru oraz nasuwającym się chłodnym frontem z tendencją do falowania i rozwoju potencjanlnego kolejnego płytkiego. Tuż za frontem coraz szerszym strumieniem zacznie napływać chłodniejsze i stabilniejsze powietrze polarnomorskie. Strefa frontowa z południa i częściowo centrum oraz wschodniej części kraju odsuwana będzie w kierunku Ukrainy i Białorusi. W północnej części Polski zaznaczy się wpływ frontu okluzji. W jego obrębie możliwe są kolejne burze. Na zachodzie i północy burze możliwe są także za głównym frontem na liniach zbieżności i frontach wtórnych.

Burze nad Polską dziś rano na południu, wschodzie, centrum i częściowo północy

burze dziś nad Polską
Burze dziś nad Polską

Zjawiska burzowe nad Polską w minionych 120 minutach i zanotowane wyładowania atm. według danych z detekcji Blitzortung

burze w kraju
Burze nad Polską intensywne od rana

Zjawiska konwekcyjne będą dziś intensywne

Od godzin porannych nad Polską obserwujemy wzrost aktywności burzowej. Intensywne zjawiska burzowe występują w centrum, południu i częściowo północy oraz wschodzie. W godzinach porannych intensywność zjawisk towarzyszących burzom nie powinien być jeszcze wysoki, ale powinien wzrastać z biegiem godzin.

Prognoza sytuacji barycznej na 22.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce
Konwekcja i chłodny front w Polsce, intensywne zjawiska konwekcyjne

Prognozujemy dziś układy wielokomórkowe w formie liniowej i superkomórki burzowe. Wysokość opadów sięgnie około 15-40 mm, punktowo grad do 3-7 cm, natomiast wiatr w porywach może osiągnąć 90-120 km/h. We wschodniej części kraju przeważnie do 70-95 km/h, ale sporadycznie powyżej 100 km/h. Szczególnie w obrębie silnych superkomórek burzowych i układu liniowego. Na wschodzie, południowym wschodzie istnieje względnie niskie ryzyko utworzenia się 1-2 trąb powietrznych. We wschodniej połowie kraju opady mogą przekraczać 15-45 mm. Miejscami wartości mogą zostać przekroczone. Opadowo sumy mogą być miejscami wyższe, co wynikać może z przejścia kilku burz nad jednym obszarem.

Prognoza burzowa na 22 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w kraju
Silne zjawiska konwekcyjne na wschodzie, południowym wschodzie (IMGW-PIB)

Groźne godziny w pogodzie

W godzinach około południowych nad wschodnią połową kraju występować mogą intensywne zjawiska burzowe. Istnieje ryzyko utworzenia się kilku silnych superkomórek burzowych, co więcej możliwe są opady gradu o średnicy przekraczającej 4-5 cm. Istnieje ryzyko uformowania się układu mezoskalowego z wbudowaną linią szkwału. Na trasie tego systemu burzowego podstawowym zagrożeniem okażą się silne podmuchy wiatru, które dochodzić będą do 80-120 km/h. Jednak graniczna wartość wystąpić może tylko punktowo. Na zachodzie i północy będą dziś słabsze oraz powinny rozwijać się w strefie wtórnych frontów atmosferycznych. We wschodniej części kraju burze powinny przemieszczać się z wysoką prędkością i może pojawić się na radarach sygnatura bow echo. Na obszarze woj. lubelskiego i podkarpackiego oprócz układu MCS możliwe są gwałtowne burze superkomórkowe. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych większość burz opuści terytorium naszego kraju i znajdzie się za wschodnią granicą państwową.

Burze będą dziś intensywne, na co wskazują prognozy

silne burze w kraju
Źródło: fot. ilustracyjne Fanipogody.pl, mapa essl.org

Polecamy: Upał stanie się potężny. 52-53 stopnie w czerwcu poza Polską

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

zjawiska konwekcyjne w kraju
Komórki konwekcyjne ustąpią wieczorem według IMGW-PIB

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny wskazuje na groźne burze w Europie

Burze dziś w kraju
Groźne zjawiska konwekcyjne nad Polską

Prognoza burzowa na niedzielę uwzględnia warunki do rozwoju burz poza Polską

silne zjawiska konwekcyjne
Silne zjawiska konwekcyjne nad Polską

Burze zalecamy śledzić na radarach i detektorach online

Źródło: Fanipogody.pl, windy.com, dwd.de, wetter3.de