Upał stanie się potężny. 52-53 stopnie w czerwcu. Widać afrykański żar w Polsce

W piątek nad Polskę dotarło gorące powietrze przynosząc upał w wielu regionach południowej Polski. W sobotę gorące masy powietrza zostaną wypchnięte z Polski. We wpisie poszukamy w prognozach, kiedy wysokie temperatury wrócą do kraju. Na wstępie jednak zajrzymy w region Świata, w którym żar stał się nie do zniesienia.

Potężny upał na wschodzie. Gdzie jest granica wysokich temperatur ?

W pierwszej części wpisu odwiedzimy Bliski Wschód, ponieważ upał w tym regionie stał się naprawdę potężny. Poniżej prognoza temperatury na najbliższe dni.

Potężny upał na wschodzie. Temperatury sięgają nawet 53 stopni Celsjusza
Upał na wschodzie do 53 stopni

Powyżej mapa z prognozą temperatury na sobotę. Widzimy, że temperatury na Półwyspie Arabskim osiągną dziś nawet 52-53 stopnie Celsjusza. To są temperatury, które ciężko jest znosić. Byłem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Byłem również w Omanie. Za każdym razem temperatury wynosiły wtedy w okolicach 45 stopni Celsjusza i już nie wiedziałem, co mam ze sobą zrobić. Szczerze? Nie wyobrażam sobie bytowania w temperaturach powyżej 50 stopni Celsjusza. Obecnie najwyższe temperatury panują w Iraku, jednak w kolejnych dniach czerwca upał przeniesie się Zjednoczonych Emiratów i Omanu. Termometry w tych krajach wskazywać będą również ponad 30 stopni Celsjusza.

Silny upał panuje również w Europie

To, że bardzo wysokie temperatury panują latem na Półwyspie Arabskim jest normą. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo ciepło jest również w wielu regionach Europy.

Upał panuje obecnie na znacznym obszarze Europy
Upał panuje również w wielu regionach Europy

Jeszcze w piątek, ponad 30 stopni notowaliśmy na południu Polski. W sobotę, gorące masy powietrza wypchnięte zostaną przez front atmosferyczny na wschód od Polski. Upał nadal panował będzie choćby w Ukrainie, gdzie termometry w sobotę wskazywały będą nawet do 32 stopni Celsjusza. Zdecydowanie najgorętszym obecnie regionem na starym kontynencie jest południe. W pasie od południowej Hiszpanii, przez Włochy po Grecję, Bałkany, Rumunię, czy Turcję temperatury sięgają, a lokalnie nawet przekraczają 40 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Linia szkwału nad Polską. Silne burze w sobotę

Kiedy wysokie temperatury wrócą do Polski ?

Poniżej animacja prognoz temperatury dla Polski od weekendu do początku lipca. Widzimy tu upał, jaki panował w kraju jeszcze w piątek oraz w sobotę na wschodzie kraju.

Upał będzie pojawiał się w Polsce

Przyszły tydzień przyniesie nam przyjemne, letnie dni. Momentami w kraju zrobi się nawet gorąco, ponieważ temperatury przekroczą 25 stopni Celsjusza. Najnowsze aktualizacje modeli pogodowych widzą powrót trzydziestek na termometrach w okolicy przyszłego czwartku, piątku. Upał nad krajem widać również w przyszły weekend i w pierwszych dniach lipca. Jeśli obecne prognozy sprawdziłyby się to termometry pod koniec przyszłego tygodnia pokazywać mogłyby nawet w okolicach 35-36 stopni Celsjusza. To oczywiście jeszcze dość odległe prognozy, jednak już teraz widać, że trend pogodowy raczej nie ulegnie zmianom. W Polsce lato zawitało w najlepsze i na ten moment nic się nie zmieni.