Niszczące burze pojawią się dziś nad Polską. Spadnie grad o średnicy 6 cm, wiatr rozpędzi się ponad 100 km/h. W tych regionach pogoda będzie niebezpieczna [MAPY BURZOWE]

Niszczące burze są prognozowane we wtorek nad krajem. Sprawdzamy, w których rejonach warunki atmosferyczne będą najgroźniejsze oraz z czego będą wynikać.

Groźna aura w kraju

Wkraczamy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie. Już minionej doby nad Polską pojawiały się silne burze, które miejscami przybierały formę superkomórek burzowych. Przewiduje się, że wtorek intensywność zjawisk burzowych będzie jeszcze wyższa niż w poniedziałek.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 27 godzin na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung

Silne burze nad Polską we wtorek.
Gwałtowne burze nad Polską minionej doby okazały się jeszcze rozproszone. Dziś zjawiska będą intensywniejsze oraz na większym obszarze naszego kraju

Intensywne zjawiska burzowe nad krajem

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia znad zachodnich i środkowych rejonów kontynentu europejskiego. W większości kraju zalegać będzie ciepły oraz gorący strumień powietrza – zarówno pochodzenia polarno-morskiego, jak i w coraz większym stopniu zwrotnikowego, przynosząc zmienne zachmurzenie z licznymi rozpogodzeniami, a lokalnie również formacje burzowe z intensywnymi opadami deszczu, gradem oraz silnymi porywami wiatru.

Prognoza sytuacji barycznej na 18.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

groźne zjawiska konwekcyjne w kraju
Niszczące burze zwłaszcza późnym popołudniem, wieczorem i w nocy nad krajem

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Lokalnie przelotne opady deszczu i gwałtowne burze, lokalnie z gradem. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz punktowo od około 10 mm do 40 mm. Na termometrach od około 23°C miejscami na północy, około 28°C w centrum, do 30°C na południowym wschodzie. Natomiast w rejonach podgórskich około 25°C, nad morzem od 18°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Głównie w czasie burz możliwe porywy na ogół do 65-80 km/h, gdzieniegdzie miejscami na południu i zachodzie kraju do 75-90 km/h. Wysoko w Sudetach porywy do 70 km/h.

Niszczące burze we wtorek w kraju

Prognozowany obszar i intensywność burz nad Europą w okresie od 18.06.2024 r. 06 UTC do 19.06.2024 r. 06 UTC według ESSL

niszczące burze we wtorek
Niszczące burze możliwe we wtorek i w nocy z wtorku na środę

Zjawiska burzowe dziś w kraju będą dziś intensywne

Nie ulega wątpliwości, że przed nami gorący, okresami burzowy okres w pogodzie. Najbliższe dni w wielu regionach miną pod znakiem gorącej, wilgotnej i burzowej pogody. Pojawi się zwiększona prędkość przepływu w troposferze, dzięki czemu możliwy będzie rozwój silnych burz w środowisku umiarkowanej chwiejności termodynamicznej. Najsilniejsze zjawiska burzowe są prognozowe we wtorek i w nocy z wtorku na środę.

Większość burz będzie tworzyć się dziś wewnątrzmasy, spodziewane są przelotne opady deszczu i lokalne burze w strefie zbieżności wiatru. Burze możliwe są dziś na przeważającym obszarze Polski. Miejscami w ciągu dnia prędkość wiatru w burzach sięgnie do 70-90 km/h. Nasilony przepływ w środkowej i górnej troposferze będzie sprzyjał dużej prędkości przemieszczania chmur burzowych typu Cumulonimbus z zachodu na wschód, północny wschód. Wysokość opadów sięgnie 10-20 mm, ale miejscami w zasięgu superkomórek burzowych do 30-40 mm. Na ogół warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się burz z rotującymi prądami wstępującymi. Wówczas intensywność zjawisk towarzyszących kwalifikować może się na 2-stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Średnica gradu dochodzić może do 2-4 cm. Najgroźniejsze burze wystąpią w centrum, północy i na wschodzie, południu i południowym wschodzie kraju.

Prognoza burzowa na 18 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

silne zjawiska konwekcyjne we wtorek w kraju
Gwałtowne burze w kraju (IMGW-PIB)

Niszczące burze możliwe w nocy nad Polską. Szkody wiatrowe, gradowe oraz od silnych opadów burzowych

Jednak już w godzinach wieczornych od naszych zachodnich sąsiadów zacznie wkraczać płytki niż baryczny. Po południowej stronie niżu pojawią się korzystne warunki do inicjacji drugiej strefy silnych burz. W północnej części niżu dominować mają opady deszczu. Miejscami ich przebieg może być niszczący, prowadząc do poważnych szkód wiatrowych i gradowych. SIlna rozbudowa w pionie chmur Cumulonimbus może prowadzić do wysokiej aktywności elektrycznej zjawisk burzowych. Szacuje się, że prędkość wiatru w burzach sięgnie 70-100 km/h, a miejscami powyżej 110 km/h. Mimo późnej pory, a więc w godzinach wieczornych i nocnych spodziewamy się opadów gradu o średnicy 2-4 cm, a miejscami w pojedynczych przypadkach nawet 5-7 cm.

Być może będziemy mieli do czynienia w kilku przypadkach z utworzeniem się długożyjących superkomórek burzowych o czasie trwania nawet 2-4h. Istnieje dziś względnie niskie ryzyko trąby powietrznej w woj. dolnośląskim. Spodziewane są również układy burzowe w formie liniowej, gdzie potencjalnie mogą pojawić się także superkomórki burzowe i struktura bow echo, faworyzując bardzo silne podmuchy wiatru.

Wysokość opadów burzowych może sięgać 30-45 mm. Chmury burzowe przemieszczać mają się z umiarkowaną prędkością na wschód, północny wschód. Niewykluczone, że wieczorem i w pierwszej części nocy silne burze w formie superkomórek burzowych mogą jeszcze występować na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Intensywność burz będzie mniejsza niż na zachodzie, ale incydenty z porywami wiatru do 80-90 km/h, grad do 2-4 cm, wysokość opadów do około 15-35 mm są możliwe. Zwłaszcza w zasięgu burz z rotującymi prądami wstępującymi.

Polecamy: Pogoda na całe lato 2024 r. Niszczące burze z wiatrem ponad 100 km/h, fale upałów i noce tropikalne. Aura stanowić ma istotne zagrożenie dla życia i zdrowia w Polsce

Prognoza burzowa na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB) dla Polski

groźne burze we wtorek
Niszczące zjawiska konwekcyjne we wtorek i w nocy z wtorku na środę nad krajem. Możliwe poważne straty materialne (iMGW-PIB)

Silne zjawiska konwekcyjne w kraju

Najsilniejsze burze w godzinach wieczornych i nocnych są prognozowane na Ziemi Lubuskiej, Kujawy. Przemieszczając się w kierunku centrum i północno-wschodniej Polski, niosąc najsilniejsze zjawiska towarzyszące w pierwszej połowie nocy. Potencjalnie będzie to dobrze zorganizowany system burzowy z bow echo i silnymi podmuchami wiatru powyżej 90-100 km/h. Dopiero w godzinach porannych w środę zjawiska burzowe powinny opuścić nasz kraj, lecz przerwa od dynamicznej pogody nie będzie długotrwała.

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB