Niszczące burze zbliżają się znad Niemiec do Polski. Na radarach pojawiły się sygnatury bow echo i LEWP

Dynamiczny układ niskiego ciśnienia jest coraz bliżej polskiej granicy. Ciśnienie spadło w nim już do 998 hPa według najnowszych pomiarów. Centrum niżu barycznego znajduje się nad zachodnimi Czechami i w kolejnych godzinach ulokuje się on nad Dolnym Śląskiem i zmierzać będzie dalej na wschód, stale się pogłębiając. Jego dalszej intensyfikacji sprzyja silny prąd strumieniowy. 

Dane pomiarowe ukazujące centrum niżu i jego głębokość

 

Wyładowania atmosferyczne zanotowano w ciągu ostatnich 120 minut

Dane radarowe z sieci europejskich radarów meteorologicznych ukazujących rozległą linię szkwału z sygnaturą bow echo. Burzom u naszych zachodnich sąsiadów towarzyszą silne porywy wiatru przekraczające miejscami 120 km/h – 140 km/h, co prowadzi do rozległych szkód wiatrowych.

Europejska sieć radarów, dane zbiorcze, widoczna linia szkwału nad Niemcami i Czechami

 

Tak sytuacje opisuje dyżurujący w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek

Obecnie burze nad Polską nie występują. W strefie frontu chłodnego, który aktualnie znajduje się na pograniczu czesko-niemieckim (m.in. w rejonie Drezna) uformowała się linia szkwału. W miejscowości Lichtentanne (Saksonia, w pobliżu Zwickau), na wysokości około 350 m n.p.m. zaobserwowano poryw wiatru o prędkości 104 km/h. Nieco wcześniej w Wurzburgu (północno-zachodnia Bawaria) na wysokości około 270 m n.p.m. poryw wiatru wyniósł 137 km/h. Front chłodny przemieszcza się w kierunku południowej Polski, ale tutaj warunki termodynamiczne będą słabsze, choć ograniczona niestabilność się utrzyma. Należy spodziewać się gwałtownych porywów wiatru podczas przechodzenia frontu chłodnego i towarzyszącej mu linii szkwałowej. Nadal prognozowany jest silny dolno troposferyczny prąd strumieniowy, którego prędkość na wysokości około 1,5 km może sięgać 140-150 km/h (!), prędkość porywów wiatru przy powierzchni ziemi może osiągać 110-115 km/h, zwłaszcza w trakcie burz. Prognoza na noc pozostaje bez zmian.

Prognoza aktywność burz nad Polską na noc z niedzieli na poniedziałek według IMGW-PIB

Nad Polską występują obecnie opady związane z przemieszczającym się frontem ciepłym rozwijającego się niżu znad Czech, który wkrótce wkroczy do Polski. Należy mieć na uwadze, że odbiciowość miejscami może być zawyżona, jedna z wad produktu CMAX.

Prognozowane położenie niżu jego głębokość i ulokowanie poszczególnych stref frontowych na godzinę 20 czasu lokalnego

Wkrótce burze powinny pojawić się na południu Dolnego Śląska, w rejonie takich miast jak Bolesławiec i Jelenia Góra. Prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h, prowadząc do rozległych szkód.

Czekają nas bardzo ciężkie godziny w pogodzie. Zarówno silnie wiać będzie z gradientu ciśnienia, jak i też w czasie burz.

Bieżące położenie burz i opadów tutaj