Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące tornada uderzyły z silnych burz. Ogromne zniszczenia, przerwy w dostawach prądu i wyrwane drzewa z korzeniamiNiszczące tornada uderzyły z silnych burz w Europie pod koniec ubiegłego tygodnia. Zerwane dachy, uszkodzone budynki, drzewa wyrywane z korzeniami.

Niebezpieczna sytuacja pogodowa na południu Europy w minionych dniach

W piątek, 22 września 2023 r., tornado uderzyło w Rho, gminę położoną w prowincji Mediolan. Wystąpiły pewne szkody, a drzewa zostały wyrwane z korzeniami. Nie ma informacji o rannych. Przez kilka minut mieszkańcy Rho i Pregnana Milanese przeżywali chwile strachu.

Przed tornadem gminę nawiedziła silna burza. Gmina na swojej stronie na Facebooku zaleciła mieszkańcom „unikanie podróży”. Wyjaśniła również, w jaki sposób policja i ochrona ludności „pracują nad przywróceniem sytuacji do normy”.

Ostrzeżenie pogodowe na piątek i sobotę obowiązywały w Mediolanie i Lombardii
Ochrona cywilna regionu Lombardii wydała na piątek 22 września, ostrzeżenie pogodowe przed burzami w centrum Mediolanu, które oczywiście obejmuje również obszar Rho. Nie wydano jednak ostrzeżenia o silnym wietrze. W sobotę 23 września, wydano żółte ostrzeżenie pogodowe przed burzami. Pogoda zaczęła poprawiać się dopiero w godzinach popołudniowych w sobotę.

Ogromne szkody po tornadach

Tornado i intensywna burza z piorunami występowały m.in w rejonie Mediolanu. Dziesiątki powalonych drzew i dachów zdmuchniętych przez wiatr między Rho i Pregnana. Zniszczona została również szklarnia w gospodarstwie kwiatowym.

W Rho niektóre drogi zostały zamknięte. Wiele wysokich drzew zostało wyrwanych z korzeniami, powodując uszkodzenia zaparkowanych samochodów. Uszkodzone zostały dachy i blachy, a także niektóre całkowicie zburzone konstrukcje rozciągane, w tym znana firma florystyczna Castellazzo di Rho. Niektóre rusztowania zawaliły się.

Zobacz też: Tornado przyniosła burza superkomórkowa w Niemczech

Niszczący żywioł

Wiele szklarni zostało zniszczonych, a część dachu domu właścicieli została zerwana. Pracownicy i wolontariusze pracują nad usunięciem szkód i zapewnieniem bezpieczeństwa roślinom.

„Zaczęliśmy widzieć gruzy i przedmioty znajdujące się w powietrzu i zmierzające w kierunku Pregnany i powiedziałam 'Nie podoba mi się to powietrze’. Poprosiłem więc mamę, by weszła do domu” – powiedział Daniel Mc Millan, syn właściciela firmy, w nagraniu wideo dla Localteam. Potem „rozpętało się piekło”. I znowu: „Nie mogłem zamknąć drzwi domu, wiatr był bardzo silny i odrzucił mnie do tyłu z siłą, jakiej nigdy wcześniej nie czułem”. Wreszcie, liczenie szkód: „Część dachu naszego domu została odsłonięta w przedniej nawie, gdzie znajduje się balkon. Połowa szklarni została zniszczona: w trzech konstrukcje pękły i trzeba je usunąć całkowicie, w innych pękły blachy i niektóre szyby, ale można je wymienić. Jeśli chodzi o uprawę, staramy się odzyskać niektóre rośliny i przywrócić wszystko na miejsce”.

Burze i tornada we Włoszech, 22 września 2023 – odnotowany obszar wystąpienia wyładowań atmosferycznych

burze i tornada we Włoszech
Burze i niszczące tornada we Włoszech

Autostrada A4 była oblodzona po wczorajszym silnym gradobiciu. Jest to najpoważniejszy efekt nowej fali złej pogody, która wczoraj wieczorem dotarła na północny wschód, powodując szkody w wielu obszarach Wenecji Euganejskiej. Podmuchy wiatru i deszczu uderzyły głównie w prowincje Padwa, Treviso i Vicenza.

Tornado zerwało dachy w Borgoricco, a ulewne deszcze spowodowały powodzie w Padwie i Treviso. Samochody zablokowały się w przejściu podziemnym w Treviso, gmina Resana została zalana. „Nigdy czegoś takiego nie widziałem”, mówią mieszkańcy okolic Padwy. Powiedział rolnik z Padwy. Dwóch chłopców zjechało z drogi samochodem z powodu ulewnych deszczu w rejonie Treviso. Liczone są szkody po burzach.

Niszczące tornada pojawiły się we Włoszech

Groźna pogoda we Włoszech pod koniec ubiegłego tygodnia. Niszczące tornada na południu

Asfalt na autostradzie A4 między prowincjami Padwa i Vicenza został w niektórych miejscach pokryty lodem po wczorajszym gradobiciu. Ziarna, spowodowane falą niekorzystnych warunków pogodowych, która nawiedziła Wenecję Euganejską i kilka regionów Włoch po południu w sobotę 23 września, gradziny spadły na drogę między zjazdami Padwa Zachodnia i Grisignano di Zocco i tam ciąg komunikacyjny zamienił się w lodowisko.

Tornado we Włoszech

Najpoważniejsze zdarzenie nawiedziło Borgoriccoin w rejonie Padwy, uderzone przez tornado, które spowodowało oderwanie dachówek z kilku domów i dachów szop, powalając drzewa i słupy energetyczne. Nie było rannych, ale restauracja została uszkodzona i musiała zostać zamknięta.

W weekend, w rejonie Padwy, Loreggia, zamknięto dwa zalane przejścia podziemne. Jednak w Camposampiero gwałtowny deszcz spowodował utrudnienia w ruchu drogowym, zalewając drogi.

W nocy dwóch chłopców – 26-letni i 24-letni – zostało rannych po tym, jak ich samochód zjechał z drogi w Caselle d’Altivole. Uratowani przez personel Suem 118, zostali przewiezieni do Ca’ Foncello w Treviso.

Duże zniszczenia po burzach i tornadach

Zalane przejścia podziemne w Treviso, gdzie przez cały wieczór padał deszcz zmieszany z gradem. Powódź występowała również w prowincji Marca. W DO Motta di Livenza, samochód utknął w przejściu podziemnym, które zostało zalane z powodu ulewnego deszczu, który spadł w rejonie Treviso. W DO Resana ratusz i kilka piwnic zostało zalanych, wiatr powalił również ogrodzenie firmy.

Obszar Vicenzy został szczególnie dotknięty przez grad, który uderzył w Schio, pokrył ulice i ogrody. Deszcz i silny wiatr w stolicy oraz w górnej i środkowej Vicenzy. Warto nadmienić, że dwie trąby powietrzne na obszarze Włoch pojawiły się zaledwie 24 godziny po tym, gdy informowaliśmy, że w Niemczech pojawiło się tornado w pobliżu miejscowości Nusbaum, powodując poważne szkody.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz