Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado przyniosła burza superkomórkowa. Silny wiatr niszczył domy, łamał drzewa. Dwie osoby zostały ranneTornado przyniosła burza superkomórkowa na obszarze Niemiec. Silny wiatr niszczył dachy i domy, łamał drzewa i blokował przejazd. Niestety dwie osoby zostały ranne, lecz nikt nie zginął. Siłę tornada w skali Fujity oszacowano na F2.

Trąba powietrzna uderzyła niespodziewanie

Tornado, jak opisują je naoczni świadkowie, przeszło przez południową Eifel późnym popołudniem w czwartek, 21 września 202 r. Spowodowała je burza superkomórkowa i pozostawiło po sobie duże zniszczenia. Najbardziej ucierpiało Nusbaum-Freilingen. Dwie osoby zostały ranne. Mieszkańcy okolicznych miejscowości relacjonują, jak doświadczyli tornada.

To, co wydarzyło się w czwartek w regionie Eifel, zostało opisane przez naocznych świadków jako z jednej strony filmowe, a z drugiej przerażające. Ludzie doświadczyli tam tornada, któremu towarzyszyła gwałtowna burza. Zniszczenia były ogromne.

„Mamy kilka przypadków wystąpienia trudnych warunków pogodowych” – wyjaśnił późnym czwartkowym popołudniem Jürgen Larisch, inspektor ds. straży pożarnej i kontroli katastrof w Eifelkreis Bitburg-Prüm. Szczególnie dotknięte: Nusbaum-Freilingen. „Kilka domów zostało uszkodzonych, wszędzie leżą powalone drzewa. Wygląda to jak pole bitwy”, relacjonuje Christian Hammes, zastępca komendanta straży pożarnej VG Südeifel. Według tamtejszej komendy dwie osoby zostały lekko ranne.

Służby ratownicze i dekarze zajmowali się naprawą uszkodzonych dachów przez tornado

Liczne domy w Nusbaum-Freilingen uszkodzone przez tornado, niektóre grożą zawaleniem
Według wstępnych ustaleń, około 15 domów zostało uszkodzonych przez tornado. „Wezwaliśmy służby doradztwa budowlanego THW, aby wyjaśnić, czy poszkodowani muszą opuścić swoje domy”, mówi Hammes. THW zapewniło również oświetlenie podczas prac usuwania skutków po przejściu żywiołu. Wieczorem w czwartek na miejscu pojawiło się siedem jednostek straży pożarnej. Skonsultowano się również z firmami dekarskimi. „Chodzi o sprawdzenie, w jaki sposób uszkodzone budynki można przykryć i zabezpieczyć w prowizoryczny sposób. Nie wiemy, co może nastąpić później” – mówi Hammes.

Dachy co najmniej dwóch domów zostały całkowicie zniszczone – istnieje niebezpieczeństwo zawalenia. W Bitburgu, ze względu na dużą liczbę operacji, obsadzono Centrum Operacji Technicznych Dystryktu Eifel. Tutaj wszystko było koordynowane przez centrum kontroli katastrof. Około godziny 20:15 sytuacja uspokoiła się na tyle, że centrum koordynacyjne mogło zostać rozwiązane.

Jednak siły ratownicze na miejscu pozostają w gotowości: straż pożarna, THW, DRK i policja były razem we Freilingen wieczorem. Konsultanci budowlani THW sprawdzili już niektóre z uszkodzonych domów – używany był też dron. Regionalne firmy dekarskie już pracują nad zabezpieczeniem uszkodzonych dachów. Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) zapewniała oświetlenie dla pracy dekarzy, a Krajowy Urząd ds. Mobilności (LBM) sprawdzał warunki drogowe i oczyszczał drogi.

Zobacz też: Silne ulewy przejdą przez Polskę

Centrum koordynacyjne zostało utworzone w pobliżu miejsca zdarzenia, w domu kultury Nusbaum. To tutaj THW, inne jednostki straży pożarnej, a przede wszystkim dekarze zebrali się razem.

Trąba powietrzna osiągała siłę F2 w skali Fujity

Silne burze przeszły przez Niemcy i kraje Europy Zachodniej. Kilka miejsc w powiecie Eifel zostało dotkniętych trąbą powietrzną, która utworzyła się w zasięgu chmury stropowej i osiągnęła siłę F2 w skali Fujity.


Krótko przed godziną 18:00 w czwartek Larisch wydał pierwszy, ostrożny komunikat dla południowego Eifel: „Jak nam się obecnie wydaje, doszło do kilku odosobnionych incydentów, a nie do dużych szkód na całym obszarze”. Te pojedyncze incydenty obejmowały przede wszystkim dwa małe miasta Mülbach w regionie Bitburg i Nusbaum w gminie Południowa Eifel, które zostały dotknięte przez tornado. W Mülbach tornado powaliło głównie drzewa leżące w poprzek drogi, blokując przejazd.

Tornado w Niemczech, 21 września 2023 r. z burzy superkomórkowej

tornado w Niemczech
Tornado odnotowane ubiegłej doby w Niemczech. Mapa: OpenstreetMap, licencja OBDL, wizualizacja wystąpienia trąby mezocyklonicznej ESWD

Trąba powietrzna w Niemczech spowodowała duże szkody

„Leżą na pasie ruchu, coś musiało przejść za jednym zamachem” – wyjaśnił Larisch. On, a także THW i DRK, byli w gotowości na wypadek dalszego rozmieszczenia i rozprzestrzeniania się szkód. Od godziny 19:30 są dwie lekko ranne osoby, które opatrywały służby ratunkowe.

Nawet po zapadnięciu zmroku prace porządkowe w południowym Eifel trwają nadal. Wiele dróg nie było już przejezdnych z powodu powalonych drzew. Tymczasem Nusbaum-Freilingen zostało całkowicie zamknięte dla ruchu.

Naoczni świadkowie relacjonowali tornado. „Jechałem z córką do domu, kiedy nagle zrobiło się bardzo burzowo. Prawie nic nie było widać. I nagle zobaczyłam lej unoszący się z nieba na ziemię, był ogromny!”, mówi Sandra Thielen. „Byłam tak przerażona. Drzewa na skutek wiatru spadały na lewo i prawo. Części dachu i przedmioty latały w powietrzu. To naprawdę było tornado. Widziałam coś takiego tylko w telewizji.

Tornado w Niemczech ubiegłej doby

Zatrzymałem samochód i miałem nadzieję, że nas ominie, co też się stało. Trwało to około trzech minut, po czym przeszło dalej. Ale moja droga była całkowicie zablokowana przez powalone drzewa. Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem”.

Chwile grozy w Niemczech i przejście tornada

Luis Kirsch również relacjonuje: „Byłem w domu w swoim pokoju, kiedy coraz więcej znajomych pisało do mnie, mówiąc: wyjrzyj na zewnątrz: jest burza. Wtedy wziąłem telefon komórkowy i zacząłem filmować. Nagle dach sąsiada oderwał się i przez dom przeszło prawdziwe tornado. Było ogłuszająco głośno i szybko zbiegłem na dół do mamy”.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane minionej doby na obszarze Niemiec przez detektory. Burze.dzis.net

Tornado w Niemczech
Tornado w Niemczech

Ogromne szkody i liczne interwencje strażaków po przejściu tornada

Straż pożarna w regionie Bitburg musiała również wczoraj zareagować na kilkanaście incydentów spowodowanych groźną pogodą i burzami. W Hüttingen/Lahr rzeka przelała się przez brzegi, a także doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi. W Echtershausen doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi. „Mamy tu w szczególności wiele powalonych drzew, z których niektóre zablokowały drogi – mówił szef straży pożarnej Klaus-Peter Dimmer.

Burze i tornado w Niemczech, 21 września 2023 r. dla Europy Zachodniej

tornado w Niemczech
Tornado na obszarze Niemiec

Jego zastępca, Lutz Kivel, koordynował działania. Szczególnie ucierpiały wioski Mülbach, Brecht, Echtershausen, Halsdorf, Baustert i Stockem. „Spodziewamy się, że wszystkie szkody zostaną naprawione w ciągu godziny”, powiedział Dimmer wczesnym wieczorem. Do tej pory nie było dachów pokrytych jak w Nusbaum w Bitburger Land. Nie ma też ofiar śmiertelnych.

Trąba powietrzna

https://x.com/meteoboulaide/status/1704902449549451715?s=20

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz