Silne ulewy nadchodzą do Polski. Ponad 50 mm deszczu, wystąpią burze z wiatrem powyżej 70 km/h. Załamanie pogody w kraju

Silne ulewy nadchodzą do Polski. Ponad 50 mm deszczu w krótkim czasie, prognozowane są również burze i porywy wiatru przekraczające 70 km/h.

Silne ulewy nadchodzą do Polski

W piątek pogoda w Polsce jest kształtowana przez pogłębiającą się zatokę niżową, a także wkraczająca od zachodu strefę frontu chłodnego, za którą odpowiedzialny jest głęboki układ niżowy znad północnych rejonów Szkocji. Dziś głównie nad południową, środkową, północną i wschodnią częścią kraju będzie utrzymywać się bardzo ciepłe i jeszcze stosunkowo suche przetransformowane powietrze polarno-morskie, powodując występowanie iście letniej aury. Zmiany związane ze wzrastającą wilgocią w troposferze i co za tym idzie – zachmurzeniem oraz słabymi i umiarkowanymi opadami deszczu będą postępować znad pasa województw zachodnich. Jednak już w nocy z piątku na sobotę, obejmując swym zasięgiem także regiony północne, środkowe oraz częściowo południowe. Należy dodać, że opady chwilami będą intensywne, co więcej nie wyklucza się wystąpienia lokalnych burz. Większa aktywność burzowa może zostać odnotowana w sobotę, lokalnie zjawiska burzowe mogą być wbudowane w strefę opadów jednostajnych w nocy z 23/24 września 2023 r.

Prognoza sytuacji barycznej na 22.09.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne ulewy w Polsce w weekend
Silne ulewy zaznaczą się zwłaszcza w sobotę i nocy z soboty na niedzielę na południu kraju

Groźna pogoda szczególnie w górach

Piątek przyniesie na wschodzie i w centrum zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego, aż do wystąpienia słabych przelotnych opadów deszczu. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie przelotne opady deszczu oraz gdzieniegdzie słabe. Możliwa wysokość opadów do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 20°C na północnym zachodzie do 27°C na wschodzie i centrum i północy, natomiast na zachodnim wybrzeżu i w dolinach górskich od 18°C do 22°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, porywisty, w rejonach podgórskich okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h, tylko na szczytach Tatr osiągnie 100 km/h.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

silna zmiana pogody w Polsce
Silny spadek temperatury, lecz krótkotrwały. Przyszły tydzień zaskoczy w pogodzie. Mapy: CMM IMGW

Silne opady w weekend na południu i wschodzie, południowym – wschodzie, niewykluczone burze

Noc z piątku na sobotę zapowiada się na wschodzie oraz na krańcach północno-zachodnich z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół duże i opady deszczu. Głównie w pasie od Pomorza przez centrum kraju po Opolszczyznę i Górny Śląsk początkowo miejscami także burze. Prawdopodobna wysokość opadów 20 mm. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą minimalnie od 12°C, 13°C na zachodzie do 16°C w centrum oraz 18°C na południowym wschodzie, w kotlinach sudeckich od 9°C do 12°C. Wiatr okaże się słaby, na południowym wschodzie okresami umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h,  z kierunków południowych i zachodnich. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. Wysoko w Tatrach porywy do 90 km/h.

Zobacz też: Potężna anomalia temperatury w Europie

Sobota przyniesie postępujące załamanie pogody w kierunku wschodniej części naszego kraju. Prognozowane jest na południu i południowym wschodzie zachmurzenie na ogół duże, opady deszczu, możliwe burze. Możliwa wysokość opadów do około 25 mm. Co więcej prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie duże i opady deszczu. Aczkolwiek zachodu stopniowo zanikające. Natomiast na wschodzie możliwe słabe burze. W najcieplejszym momencie dnia od 17°C do 22°C, na południowym wschodzie od 22°C do 27°C, natomiast w rejonach podgórskich Karpat od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w Tatrach początkowo porywy do 70 km/h.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.09.2023, 12 UTC dla Europy według DWD

silne ulewy w kraju
Silne ulewy w weekend na obszarze Polski

Dynamiczna pogoda i silne ulewy

Noc z soboty na niedzielę przyniesie na południu i wschodzie zachmurzenie na ogół duże, opady deszczu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Natomiast na południu i południowym wschodzie prognozowana suma opadów do 30 mm. Silne ulewy wystąpią szczególnie na południu Małopolski i Podkarpacia do 40 mm, gdzieniegdzie do 50 mm. Punktowo sumy opadowe na południu mogą sięgnąć 60-70 mm, prowadząc do wzrostu poziomu wód w rzekach i lokalnych podtopień. Istotną rolę na tym obszarze może odegrać orografia terenu. Niewykluczone są również miejscami burze na południu, południowym wschodzie i wschodzie. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie nad morzem okresami zachmurzenie duże z przelotnym deszczem. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 9°C na północy i zachodzie do 14°C na południowym wschodzie, na obszarach podgórskich od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Bieszczadach początkowo porywy do 70 km/h.

Prognozowana akumulacja opadów na okres od 22.09.2023, 00Z do 24.09.2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy nad Polską
Silne ulewy w kraju

Prognozowana akumulacja opadów na okres od 22.09.2023, 00Z do 24.09.2023, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silne ulewy
Silne ulewy w weekend na południu i wschodzie, południowym-wschodzie

Prognozowane sumy opadowe do 24 września 2023, 15 UTC według modelu GEM dla Polski

groźne burze w kraju
Intensywne opady na południu i wschodzie. IMGW może wydać alerty

Prognozowany zasięg i akumulacja opadów na okres od 21.09.2023 r. do 24 września 2023 r. według modelu SWISS HD, bazującego na danych z ECMWF

burze w kraju
Silne ulewy widzi model SWISS-HD

Fanipogody.pl