Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał jeszcze powróci. 35 stopni na przełomie września i października. Potężna anomalia temperatury

Upał jeszcze powróci. Wysokie temperatury koniec września, początek października


Dziś przez kraj przemieszcza się chłodny front atmosferyczny przynosząc opady i ochłodzenie. Jesteśmy w takim okresie roku, że już zastanawiamy się, czy to był ostatni powiew lata w tym sezonie. Uspokajam, wrzesień i przełom miesięcy przyniosą jeszcze wysokie temperatury powietrza w Polsce. Upał u nas kraju może i już nie wystąpi, ale z pewnością będzie jeszcze gorąco. Zwrotnikowy żar pojawi się jeszcze natomiast na południu Europy. Zapraszam na wpis dotyczący temperatur dla Europy i Polski do pierwszych dni października włącznie.

Upał nieco odpuszcza. Nie na długo

We wstępie wspomniałem o froncie atmosferycznym. Za frontem do Europy Zachodniej i Centralnej spłynie chłodne powietrze z północy i północnego-zachodu. Widać to na mapach temperatury na weekend dla Europy.

Upał zostanie wypchnięty na południowy wschód Europy
Upał wypchnięty na południowy wschód

Podczas gdy w Polsce termometry w weekend pokazywały będą w okolicach 20 stopni Celsjusza, w Bułgarii, Rumunii, czy na Bałkanach upał sięgał będzie wartości 35 stopni Celsjusza. Na południu Turcji wartości te będą prawdopodobnie jeszcze wyższe. Wysokie wartości temperatury wypchnięte zostaną na wschód. Jak się jednak okazuje, wcale nie na długo. Lato jeszcze wróci to wielu regionów Europy. Przeczytaj również: Pierwszy atak zimy w tym sezonie w Europie. Tak dużo śniegu nie spadło we wrześniu od ponad 100 lat.

Lato jeszcze wróci na zachód i do centrum Europy

Mam dobre wiadomości dla fanów lata nie mieszkających na południowym wschodzie kontynentu. Otóż lato w Europie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Wysokie temperatury, a nawet całkiem silny upał powrócą na kontynent z początkiem przyszłego tygodnia.

Upał wróci do Europy w kolejnych dniach września
Upał zacznie wracać do Europy

Powyżej mapa z prognozą temperatury na poniedziałek 25 września. Widzimy, że wysokie temperatury wracają już na Półwysep Iberyjski. W kolejnych dniach gorące powietrze z południa rozleje się na większym obszarze Europy. Spowoduje to, że upał pojawi się nie tylko na południu kontynentu.

Upał jeszcze powróci do Europy

Wraz z upływem przyszłego tygodnia coraz cieplej będzie robiło się we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, czy choćby Polsce. Analizując mapy temperatury do końca miesiąca, a nawet w pierwszych dniach października nie widać, by termiczna jesień śmielej miała rozgościć się na obszarze Europy. Co prawda w październiku widać już nocne spadki temperatury poniżej zera choćby w północno zachodniej Rosji, jednak nas to jeszcze nie będzie zupełnie dotyczyło. Zobaczmy teraz jak wyglądało będzie to w Polsce.

Upał już raczej nie wystąpi w Polsce, jednak jeszcze będzie gorąco

Wiemy już, że lato w Europie pod żadnym pozorem nie powiedziało ostatniego słowa. Teraz zajmijmy się tematem prognoz temperatury dla Polski. Przed nami weekendowe ochłodzenie. Temperatury w sobotę i niedzielę w wielu miejscach kraju nie będą przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na niedzielę 24 września
Prognoza temperatury na drugi dzień weekendu

Podczas gdy w niedzielę zachmurzenie związane z frontem znajdzie się na wschodzie kraju, na zachodzie powoli zacznie się wypogadzać. Wraz z nadejściem nowego tygodnia rosnąć zaczną temperatury powietrza. Podczas gdy jeszcze w poniedziałek temperatury maksymalne w kraju to 22-23 stopnie, w środę na termometrach w centrum kraju ponownie ujrzymy nawet 28-29 stopni. Upał z definicji to nie będzie, jednak lokalnie trzydziestek nie powinniśmy już odnotować. Ciepło, w okolicach 25 stopni Celsjusza zapowiada się również pierwszy weekend października, choć są to odległe wyliczenia i mogą ulec zmianie. Jak widać więc, lato wcale nie zamierza wycofać się z regionu. Korzystajmy, ładujmy baterie na nadchodzącą mimo wszystko jesień.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk