Atak zimy w Europie najsilniejszy od 100 lat. Śnieżyca przyniosła 38 cm śniegu. Pługi śnieżne na drogach

Nie lubię tego. Źle się czuję w okresie zimowym, kiedy to zamiast przynosić informacje o pięknej pogodzie i słońcu, piszę o śniegu i chłodzenie. Nie moja pora roku. Zdecydowanie. Jednak w tym roku pierwsze informacje o śniegu w Europie przychodzą dość szybko. Silna śnieżyca przeszła na północy. Atak zimy dotkną kilka miasteczek w północnej Szwecji. Lokalnie śniegu spadło naprawdę dużo.

Atak zimy na północy. Czym spowodowany?

W wielu regionach Europy zachwycamy się wspaniałą pogodą i wysokimi temperaturami powietrza. Podczas gdy na południu i lokalnie w centrum Europy panuje upał, gorące masy powietrza nie docierają na krańce północne Szwecji i Finlandii.

Atak zimy w ujemnych temperaturach powietrza
Atak zimy na północy. Panuje tam całodobowy mróz

Na północy Skandynawii panuje już całodobowy mróz. Jednak atak zimy i silne śnieżyce nie mogłyby pojawić się bez dodatkowego wyzwalacza. Takim wyzwalaczem intensywnych opadów są niże atlantyckie, które z coraz większym impetem uderzają w Europę północno zachodnią i północną. Jeden z takich niżów przyniósł śnieżyce dobę temu. Obecnie nad północną Norwegię i Szwecję zmierza kolejny aktywny ośrodek niskiego ciśnienia pochodzenia atlantyckiego.

Niże atlantyckie przyniosły atak zimy na północy Europy
Niże atlantyckie odpowiedzialne za atak zimy

Podczas gdy w dodatnich temperaturach, w pasie od Wysp Brytyjskich, po środkowe wybrzeże Norwegii pada intensywny deszcz, na północy Skandynawii, gdzie temperatury są ujemne deszcz przechodzi w mokry, intensywnie padający śnieg.

Atak zimy najsilniejszy od 100 lat. Pługi na ulicach

Najwięcej śniegu spadło w mieście Kiruna na północy Szwecji. Poniżej zdjęcia z miasta. Jak na wrzesień atak zimy wygląda imponująco.

Atak zimy na północy Szwecji
Atak zimy w miasteczku Kiruna, w północnej Szwecji. Zdjęcia: Karin Holmgren, Laura Swinkels

Lokalnie pokrywa śnieżna wynosi w regionie miasteczka 38 cm. To jest najwyższa pokrywa śnieżna jaką odnotowano we wrześniu w tym miasteczku od roku 1905. Oznacza to, że to najsilniejszą śnieżycę we wrześniu od ponad 100 lat. Oczywiście mieszkańcy tych regionów Świata przyzwyczajeni są do silnych śnieżyc i dużych przyrostów pokrywy śnieżnej. Jednak atak zimy we wrześniu zawsze jest zaskoczeniem, nawet w tak zimowym regionie jakim jest północ Szwecji. Ponieważ śniegu spadło bardzo dużo w dość krótkim okresie czasu, na ulice musiały wyjechać pługi śnieżne.

Czy zima nadejdzie szybko również w inne regiony Europy?

Przyniosłem Wam już ciekawostkę z północy Europy. Atak zimy we wrześniu to zawsze coś o czym warto napisać. Jednak sprawdźmy, czy to zapowiedź większego ochłodzenia, a nawet opadów śniegu w innych regionach Europy.

Atak zimy na północy Europy. Ciepło w pozostałych regionach

W ostatniej dekadzie września nic nie wskazuje na to, by zima miała pojawić się gdziekolwiek indziej niż północne krańce kontynentu. Wręcz przeciwnie, podczas gdy na północy Szwecji występuje mróz, na południu i w centrum Europy lato ma się jak najlepiej. Ponieważ temperatury również w naszym regionie do końca września utrzymają się powyżej 20-22 stopni, o żadnej zimie na ten moment nie może być mowy.

Mróz na północy Europy w październiku
Mróz w Europie w październiku

Powyżej prognoza temperatury na noc z 3 na 4 października. Widzimy, że na północy Europy obszar z ujemnymi temperaturami jest już bardziej rozległy. Jednak o ujemnych temperaturach w naszym regionie jeszcze nie będzie mowy. Atak zimy w najbliższych tygodniach z pewnością nam nie grozi. Trzymajcie się ciepło. Oby jak najdłużej.