Temperatura zbliży się jeszcze do progu upału. Nietypowe letnie temperatury w Polsce na przełomie lata i jesieni. Prognozowane są również burze, lecz nie będą to tak intensywne zjawiska konwekcyjne jak w minionych tygodniach, lecz warte odnotowania.
Tegoroczny wrzesień rozpieszcza nas nie tylko wysokimi temperaturami, ale także dość niewielką ilością opadów względem ubiegłego miesiąca. Wiele wskazuje, że pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni zapisze się jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. Trzecia dekada mijającego września nie powinna przynieść okresów z ujemną anomalią temperatury. Dodatkowo pojawią się kolejne dni gorące z temperaturą w przedziale do 25-29°C, lecz upału na oficjalnych stacjach IMGW nie powinniśmy już zanotować.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 21.09.2023 r. do 26.09.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

Miesięczna anomalia temperatury zaskakuje
Przewaga dni z temperaturą powyżej normy klimatycznej będzie wyraźna w trzeciej dekadzie września. Co prawda będą mieć miejsce dni chłodniejsze, ale nie wpłynie to zbytnio na fakt, że mijający 9 miesiąc roku zapisze się jako najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce, przebijając rekordy ciepła z 1999 roku i 1864 roku. Prognozowane są również opady i burze, lecz intensywność zjawisk konwekcyjnych powinna być mniejsza, porównując do ubiegłych tygodni. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie jeszcze charakterystyczna dla lata termicznego, co nie jest oczywiste w ostatnich tygodniach września. Do 20 września 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 3.6°C powyżej normy z lat 1991-2020 r.
Zobacz też: Atak zimy w Europie najsilniejszy od 100 lat na północy
Anomalnie ciepły wrzesień 2023 r.
Są jednak obszary, gdzie mamy wartości ponad 4°C powyżej średniej klimatycznej i dotyczy to województwa lubuskiego i wielkopolskiego, gdzie miejscami sięga blisko 4.5°C. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do 29 września 2023 r. średnia obszarowa anomalia przekroczy 4.4°C na przeważającym obszarze Polski. Wrzesień zapisze się najprawdopodobniej jako miesiąc bardzo ciepły i na ogół z ilością opadów poniżej normy wieloletniej. Na dużą uwagę zasługuje również fakt, że w pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni występuje bardzo dużo dni pogodnych.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza wstępnie na okres od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Wraz z początkiem trzeciej dekady września rozkład pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi, sprzyja adwekcji masy pochodzenia polarnomorskiego z domieszką zwrotnikowego. Obszarem źródłowym masy są rejony zachodnie, południowo-zachodnie Starego Kontynentu, ale także rejonu Morza Śródziemnego i północno-zachodniej części Afryki. Z prognoz wynika, że nad Polską w najbliższych dniach może utrzymywać się pył saharyjski, dlatego niebo może być zmętnione. Widowiskowo za to mogą prezentować się wschody i zachody słońca w wielu rejonach naszego kraju.
Wyliczana temperatura maksymalna według modelu ICON na okres od 21.09.2023 r. do 24.09.2023 r. dla Polski

Prognozowana maksymalnych wartości na termometrach według modelu GFS dla Polski na okres od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r.

Weekend najbliższy z ochłodzeniem, opadami i burzami
Modele wskazują, że czeka nas krótkie ochłodzenie na weekend. Będzie załamanie pogody i spadek temperatury w całym kraju. Aktywny front, który może mieć tendencje do falowania, pojawi się w najbliższy weekend na obszarze Polski. Prognozowane są w wielu regionach opady deszczu, jak i też burze z silnymi porywami wiatru, jak i też miejscami gradem. Ciepła masa powietrza ma być odsuwana przez strefę frontu chłodnego na wschód, południowy-wschód, czyli poza nasze granice państwowe. Chłodniejszy okres w pogodzie wystąpi zwłaszcza 24-25 września 2023 r. i termometry pokażą 15-23°C, ale już 26 września 2023 r. powinny powrócić gorące masy powietrza, przynosząc kilkudniową falę wysokich temperatur jak na początek jesieni. Niewykluczone, że odnotujemy wtedy nawet 24-29°C, co będzie dość nietypowe jak na pierwsze dni kalendarzowej jesieni. Temperatura dobowa w tym okresie będzie o nawet 4-9°C powyżej normy klimatycznej z lat 1991-2020 r.
Prognozowana średnia dobowa na okres od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Jesień termiczna zakrada się nieśmiało do Polski. Upału już nie będzie we wrześniu 2023 r. w naszym kraju
Reasumując, przed nami krótkie ochłodzenie i następnie kontynuacja wysokich temperatur jak na początek kalendarzowej jesieni, śrubując nam jeszcze wyżej miesięczną anomalię temperatury za wrzesień 2023 r. Wszystko wskazuje, że tegoroczny 9 miesiąc roku zapisze się na kartach polskiej meteorologii jako rekordowo ciepły, lecz na przeważającym obszarze suchy. Od 1.09.2023 r. do 29.09.2023 r. anomalia wyniesie ponad 4.4°C, uwzględniając najnowsze prognozy pochodzące z ECMWF. Jesień termiczna, czyli średnia dobowa poniżej 15°C zacznie występować najprawdopodobniej w pierwszych dniach października. Wkrótce podamy kolejne informacje.
Wyliczana średnia dobowa temperatura na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC