Gwałtowne załamanie pogody nadciąga do Polski. Były huragan Lee zmieni aurę. Będą silne ulewy i burze oraz groźny wiatr

Gwałtowne załamanie pogody pojawi się w kraju. Były huragan Lee, który przekształcił się niż umiarkowanych szerokości geograficznych. Dynamiczna aura na koniec tygodnia w Polsce.

Radykalna zmiana pogody przed nami

Nad zachodnią część Starego Kontynentu nasunął się ex huragan, który otrzymał imię Lee. Obecnie jest to niż umiarkowanych szerokości geograficznych, natomiast jego zatoka objęła przeważający obszar Europy, jak i też Polskę. Gwałtowne załamanie pogody zaznaczy się w naszej części Europy szczególnie 21-22 września 2023 r., przynosząc wzrost zachmurzenia, spadek temperatury, wzrost i zmianę kierunku wiatru. Dodatkowo pojawią się większe opady atmosferyczne, nie można wykluczyć, że utworzą się też burze. Ciepła masa powietrza ma być odsuwana za naszą wschodnią granicę i czeka nas krótkie, lecz gwałtowne ochłodzenie.

Prognoza sytuacji barycznej na 22.09.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Tuż za strefą chłodnego frontu atmosferycznego, odnotujemy istotny spadek temperatury, gdyż stacje meteorologiczne będą rejestrować o nawet 7-10°C niższą temperaturę niż obecnie. Dodatkowo z uwagi na duży poziomy gradient ciśnienia w naszej części Europy, wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, lecz o skali wichury tylko w rejonach górskich i podgórskich.

Wspominaliśmy w minionych tygodniach niejednokrotnie, że wczesną jesienią często do Europy docierają ex-huragany, które przekształcają się następnie w niże umiarkowanych szerokości geograficznych. Dzięki nim doświadczamy również często napływów bardzo ciepłych mas powietrza z południa, południowego-zachodu. Była formacja tropikalna o imieniu Lee, przyczyni się do dynamicznego przebiegu warunków pogodowych na koniec tygodnia.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.09.2023, 12 uTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Front chłodny w sobotę nad Polską. Na południu i wschodzie, południowym wschodzie oprócz samych opadów możliwe lokalne burze, także z gradem

Gwałtowne ocieplenie zostanie na moment przerwane

Dzięki ex-huraganowi Lee, doświadczamy w Polsce bardzo ciepłego początku trzeciej dekady września. Po swojej wschodniej stronie prowadzi do kraju strumień bardzo ciepłej masy polarnomorskiej z domieszką zwrotnikowego i pyłu saharyjskiego, który powoduje charakterystyczne zmętnienie nieba. Dziś na przeważającym obszarze naszego kraju odnotowano nawet 25°C/29°C. Jednak przejście frontu chłodnego spowoduje gwałtowne załamanie pogody i większe opady oraz burze.

Prognoza zachmurzenia, ciśnienia i opadów na 22 września 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

radykalna zmiana pogody
Gwałtowna zmiana pogody, niewykluczone burze głównie w sobotę

Silne załamanie pogody, które na szczęście będzie krótkotrwałe. W niedzielę poprawa aury wraz z rozbudową wędrownego wyżu

Istotne pogorszenie aury czeka nas w najbliższy piątek i sobotę, gdy to przez naszą część Europy przesuwać ma się front chłodny, który może mieć nawet tendencje do tworzenia się w jego obrębie zafalowań, jakie mogą urosnąć do postaci płytkich układów niskiego ciśnienia. Strefa frontowa przewędruje w najbliższych kilkudziesięciu godzinach z zachodu na wschód i radykalnie zmieni pogodę w Polsce. Istotnie wzrośnie prędkość wiatru nie tylko w zasięgu konwekcji, ale także z samego gradientu barycznego. Najsilniej powieje poza obszarem nizin i wyżyn. Duża prędkość wiatru zaznaczy się zwłaszcza w pasie Sudetów i Tatr, ale także w Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim. Prognozy modeli europejskich o wysokiej rozdzielczości sygnalizują, że na tym obszarze powieje przeważnie 50-85 km/h. Jednak na szczytach górskich porywy wiatru mogą sięgać 90-100 km/h w najbliższych kilkunastu godzinach.

Zobacz też: Atak zimy na północy Europy

Front chłodny z tendencją do falowania radykalnie zmieni pogodę w Polsce. Przemieści się w najbliższym czasie z zachodu na wschód, wypierając ciepłą masę powietrza, która napłynęła do nas w minionych dniach z kierunków południowych. Ochłodzenie cały nasz kraj obejmie w niedzielę, czyli 24 września 2023 r., gdy to od zachodu wraz z rozbudową wędrownego wyżu, aura zacznie się poprawiać i napływać ma przejściowo dużo chłodniejsza masa polarna z północnego-zachodu.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 września 2023, 21 UTC według modelu ECMWF-HRES dla Polski

silne ulewy wystąpią w kraju
Gwałtowna zmiana pogody i silne ulewy na S, SE i E kraju w sobotę i nocy z soboty na niedzielę

Prognoza sytuacji barycznej na 24.09.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

radykalna zmiana pogody w Polsce
Po przejściu frontu, rozbuduje się w strefie osiadania powietrza wędrowny wyż, który ustabilizuje pogodę również w Polsce

Szok termiczny w niedzielę na obszarze całej Polski

Tuż po przejściu frontu odczujemy silny spadek temperatury i w najcieplejszym momencie dnia będzie po przejściu frontu od 15°C do 22°C, co oznacza, że w wielu regionach ochłodzi się o ponad 10°C w krótkim czasie i przeżyjemy ponownie chwilowy szok termiczny. Niższe wartości będą w tym czasie głównie w rejonach górskich, co dobrze obrazuje poniższa grafika.

Prognoza temperatury wstępnie na 24 września 2023, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

gwałtowna zmiana pogody
Gwałtowna zmiana pogody na koniec tygodnia w Polsce. Ochłodzi się w niedzielę na obszarze całego kraju

Gwałtowne ochłodzenie szybko ustąpi

Z prognoz numerycznych wynika jednak, że gwałtowne ochłodzenie nie będzie długotrwałe i już w przyszłym tygodniu czeka nas radykalna zmiana pogody. Najcieplejszy okres w pogodzie najprawdopodobniej przypadnie w okolicach 26-29 września 2023 r., gdy to kolejne cyklony atlantyckie skierują do nas bardzo ciepłe masy powietrza z południa i południowego-zachodu Europy. Ponownie na termometrach zobaczymy nawet 25°C/29°C, co będzie nietypowe jak na początek jesieni kalendarzowej. Z prognoz wynika, że w tych okresie temperatura będzie 5-9°C powyżej normy z lat 1991-2020 r, sugerując nam ekstremalną anomalie temperatury na początku jesieni. Prognozy numeryczne stale monitorujemy i już wkrótce podamy kolejne informacje. Jednak wygląda na to, że wrzesień zapisze się jako bardzo ciepły. Najprawdopodobniej nawet jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich.

Orientacyjna prognoza temperatury maksymalnej od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

gwałtowna zmiana pogody. silny spadek temperatury w kraju
Silne ochłodzenie w kraju. Mapy: CMM IMGW

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 21.09.2023 r. do 30.09.2023 r. według ECMWF

silna zmiana pogody w kraju. Gwałtowna zmiana aury
Duże ochłodzenie w Polsce. Mapy: CMM IMGW

Fanipogody.pl