Niszczące upały. Temperatury nawet do 50 stopni. Jak długo potrwa ta fala upałów

Pisząc kilka dni temu o morderczych upałach nie zdawaliśmy sobie sprawy, że fala wysokich temperatur trwała będzie tak długo. W Iraku, kolejną dobę stacje meteo wskazywały niszczący upał z temperaturami przekraczającymi 45 stopni Celsjusza.

Aż 10 stacji pomiarowych odnotowało upał powyżej 45 stopni Celsjusza. 46 stopni zanotowała stacja meteorologiczna w Bagdadzie. Widać więc, że upał nie trwa wyłącznie na obszarach pustynnych, ale także w miastach. Mieszkańcy miast zmagać się muszą z ekstremalnie nieprzyjaznymi temperaturami.

Wysokie temperatury nie odpuszczają również południa i zachodu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tutaj również upały trwają już od wielu dni. Podczas ostatniej doby w Phoenix, w stanie Arizona słupki rtęci wzrosły do 46 stopni powyżej zera. To ekstremalnie niekorzystne dla organizmu ludzkiego wartości temperatur.

Silny upał panuje również na południu Europy, choć nie są to upały już tak ekstremalne jak jeszcze kilka dni temu. Podczas ostatniej doby w Hiszpanii temperatury sięgały 40 stopni Celsjusza, we Włoszech było do 37 stopni. Gorąco jest również w Izraelu, gdzie upał sięga 45 stopni powyżej zera.

Przeglądając mapy pogodowe widać, że gorące, zwrotnikowe powietrze wycofa się z Europy i Bliskiego Wschodu w okolicach niedzieli, poniedziałku. Również południowy-zachód USA odpocznie od upałów. Oczywiście na południu Europy oraz w Iraku, czy Izraelu nadal będzie upalnie, jednak będzie to upał bliżej trzydziestek niż pięćdziesiątek na termometrach. Trzymamy kciuki by fala upałów dała oddech, bo bytowanie w tak ekstremalnych temperaturach jest bardzo nie korzystne dla organizmy ludzkiego.